Number 6/2019

Obudowy i szafy przemysłowe

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

Od czego zacząć, wybierając rozwiązanie do zarządzania ciepłem w szafie sterowniczej? Jak warunki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na pracę takich urządzeń? Co stanowi największe wyzwanie w obszarze zarządzania ciepłem w zastosowaniach przemysłowych? O tym w rozmowie z miesięcznikiem „Automatyka” mówi Borys Hawuła, Sales Manager Poland, Baltic Countries and Ukraine w Pfannenberg Europe Przedstawicielstwo w Polsce.

More

Temat numeru

28

Odpowiednie obudowy oraz szafy pozwalają na montaż urządzeń sterowania i automatyki w warunkach przemysłowych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Wnętrze obudów i szaf jest nie tylko zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, ale zyskuje się przy tym należytą organizację montażu mechanicznego i oprzewodowania urządzeń wewnętrznych.

More

34
Chłodzenie szaf stacji inwerterów w elektrowni fotowoltaicznej 35 MW

Elektrownia Ashalim, która ma najwyższą wieżę słoneczną na świecie, znajduje się na pu­styni Negew w pobliżu kibucu Ashalim w Izraelu. Stacja będzie wytwarzać 250 MW hybrydowej fotowoltaicznej energii słonecz­nej (2,5% izraelskiej konsump­cji), co czyni ją największą tego typu w Izraelu i jedną z najwięk­szych na świecie.

36

Moduł IM12-CCM umożliwia monitorowanie warunków kli­matycznych w szafach – nie­zależnie od tego, czy mówimy o typowych aplikacjach prze­mysłowych, czy np. o infra­strukturze IT.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

38

Trudno wyobrazić sobie współczesną logistykę, produkcje czy chociażby sprzedaż bez różnego rodzaju kodów, opisów, znaków, logotypów czy numerów seryjnych, które ściśle określają wyrób, jego producenta, markę, datę jego produkcji, jego cechy bądź opisują po prostu daną część czy podzespół. Obecnie w praktyce przemysłowej, stosuje się w tym celu nanoszone trwale lub tymczasowo różnego rodzaju kody kreskowe, QR kody czy oznaczenia alfanumeryczne i graficzne, które mają za zadanie ułatwić, a czasami wręcz umożliwić identyfikację, zarządzanie procesem produkcji, logistykę, prowadzenie sprzedaży i serwisu. No dobrze, ale takie oznaczenie trzeba przecież jakość nanieść – i tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju przemysłowe metody znakowania wyrobów.

More

47

Firma RS Components przedstawiła nową biurkową wielofunkcyjną drukarkę 3D, która oferuje trzy różne tryby pracy: drukowanie 3D metodą nakładania topionego filamentu (FFF), obróbkę CNC oraz laserowe wycinanie i grawerowanie. Nabywcy urządzenia ZMorph VX mogą liczyć na profesjonalną jakość druku, niezawodność i możliwość wyboru spośród wielu materiałów do produkcji. To drukarka dla inżynierów, projektantów, artystów i pedagogów, którzy zajmują się pojedynczymi projektami, prototypowaniem lub masową produkcją.

More

49

System oznaczeń Grafoplast EvoMAX² to nowa jakość technologii opartej na druku termotransferowym. Szeroka gama proponowanych oznaczników gwarantuje zadrukowanie wszystkich oznaczeń, jakie są potrzebne w aplikacjach automatyki przemysłowej.

More

Prawo i normy

50

Organizacja chcąca zbudować konkurencyjną pozycję rynko­wą rywalizuje w zakresie wie­dzy i jej unikalności z wiedzą swoich konkurentów. W związ­ku z tym kluczowe wydaje się zidentyfikowanie istniejących zasobów, oszacowanie ich wartości, a następnie opraco­wanie odpowiedniej strategii zarządzania nimi – takiej, któ­ra będzie wspierała organizację w ochronie nowo tworzonych zasobów wiedzy, jak również nabywaniu odpowiednich ak­tywów niematerialnych oraz ich optymalnym wykorzystaniu w organizacji.

More

Rynek

53

Uchwyty funkcyjne serii EBR-PN firmy Elesa+Ganter są stosowane od lat w różnych gałęziach przemysłu i rekomendowane do urządzeń, w których głównym źródłem zasilania i sterowania jest sprężone powietrze. Najistotniejszym elementem konstrukcji jest pneumatyczny zawór rozdzielający, sterowany mechanicznie, tj. za pomocą przycisku wbudowanego w uchwycie.

More

54

Nieplanowane przestoje w fabry­kach i maszynach bywają irytu­jące i kosztowne. Dlatego firma Murrelektronik powiększyła ro­dzinę Emparro o nowy zasilacz ACCUcontrol, który utrzymuje pracę maszyny w przypadku awarii zasilania, przełączając się płynnie na baterię. Inwesty­cja w system UPS zazwyczaj zwraca się wraz z unikniętym pierwszym przestojem.

More

56

Automatyzacja na małej powierzchni ze swobodnym dostępem do wszystkich maszyn – przed takim wyzwaniem stoi obecnie intralogistyka. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, producenci tworzą zwarte systemy, które mogą pomieścić jak najwięcej maszyn na jak najmniejszej powierzchni, zapewniając zarazem łatwy dostęp. Asystent linii produkcyjnej APAS to robot firmy Bosch Rexroth współpracujący bez ogrodzenia. Stanowi podstawę zautomatyzowanego, zintegrowanego systemu logistyki z funkcjami śledzenia produktów. Wbudowana kamera umożliwia niezawodne rejestrowanie i chwytanie elementów, gwarantując bezpieczny przepływ towarów.

More

57

Dzięki zwiększeniu mocy obliczeniowej sprzętu sterującego rozwiązanie MTX z grupy systemów CNC firmy Bosch Rexroth pozwala uzyskać jeszcze krótsze czasy cykli i lepszą jakość obróbki. Zastosowanie nowego, wbudowanego sterownika XM42 sprawia, że systemy obsługujące nawet bardzo wiele osi i stanowisk mogą być skutecznie automatyzowane za pomocą jednego centralnego sterownika. Upraszcza to proces planowania projektów, obniża koszty i ogranicza złożoność. Dzięki wyeliminowaniu komunikacji w rozwiązaniach obsługiwanych przez wiele sterowników rośnie wydajność.

More

58

Przewody CAT5e lub CAT6 są niezbędne do wdrożenia Prze­mysłu 4.0 w automatyzacji. Fir­ma igus opracowała dwa wysoce elastyczne przewody Ethernet, CFBUS.045 i CFBUS.049, przeznaczone do stosowa­nia w e-prowadnikach. Nowe produkty zostały przetestowa­ne przez niezależne instytuty i otrzymały certyfikat dla proto­kołów CC-Link IE dla regionu azjatyckiego, a także certyfikat UL z napięciem 600 V na rynek amerykański.

More

60
Jubileusz firmy SCHUNK. 15 lat działalności w Polsce

Wizje zaczynają się od pytań. Dla firmy SCHUNK najważniejsze jest to, co możemy zrobić lepiej, by wcielić w życie innowacyjne pomysły, osiągnąć poprawę jakości produkcji i wydajności, a tym samym wzmocnić pozycję rynkową naszych klientów. Im lepiej dla Państwa – tym lepiej dla nas.

64

O malowaniu kataforetycznym nie mówi się tak dużo, jak o proszkowym, a szkoda, ponieważ ma ono swoje niezaprzeczalne zalety. Przedmiot pomalowany kataforetycznie, a następnie proszkowo, cechuje się powłoką wyjątkowo trwałą i odporną na rdzewienie. Taka osłona ma wyjątkowe właściwości nierdzewne i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Kataforeza, innymi słowy malowanie elektroforetyczne, to nowatorska technologia, która znalazła swoje zastosowanie również w produkcji komponentów automatyki przemysłowej.

More

66

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na wygodę i wszechstronność zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych o charakterze komercyjnym. Znajduje to odzwierciedlenie w większej funkcjonalności instalacji elektrycznych uzyskiwanej dzięki stosowaniu inteligentnego sterowania, zapewnieniu niskiego zużycia energii oraz niezawodności i bezpieczeństwa na wysokim poziomie.

More

Wydarzenia

67
Bezpieczeństwo maszyn w praktyce. Schmersal zaprasza na szkolenie

Firma Schmersal organizu­je w dniach 11–12 czerwca 2019 r. praktyczne szkolenie pod nazwą „Bezpieczeństwo maszyn: wymagania dla syste­mów sterowania, funkcje bez­pieczeństwa, wprowadzenie do programu SISTEMA”.

68
Inteligentne technologie dla inteligentnych fabryk. Targi EMO Hannover 2019 już we wrześniu

W niemieckim Hanowerze w dniach 16–21 września 2019 r. odbędą się Międzynarodowe Targi Obróbki Metali EMO, podczas których wystawcy z dziedziny technologii produkcji zaprezentują najnowsze technologie. Z tej okazji Targi Hanowerskie s.c. Przedstawicielstwo Deutsche Messe AG w Polsce zorganizowało w Warszawie konferencję prasową. Goście mogli dowiedzieć się więcej na temat imprezy, która w 2017 r. przyciągnęła 2230 wystawców z 44 krajów i około 130 000 odwiedzających ze 160 krajów.

70
Firma igus Polska otworzyła showroom

Niemiecka firma igus GmbH to światowy lider w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. W Warszawie od 1997 r. działa polska spółka igus, która zajmuje się sprzedażą produktów z tworzyw sztucznych. W tym czasie firma trzykrotnie zmieniała siedzibę, a ostatnio znacznie powiększyła swoją powierzchnię. Z tej okazji zorganizowano spotkanie z klientami i przedstawicielami mediów.

74
Biblioteka

76
Współpraca

Ludzie

78
Ireneusz Borowski, Senior Manager Sales & Business Development Eastern Europe, Dassault Systèmes