Number 9/2020

Produkty do sieci niskiego napięcia

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

Wydarzenia

16
HARTING kształtuje przyszłość. Brylantowa rocznica działalności Grupy Technologicznej HARTING

Od 75 lat Grupa Technologiczna HARTING dba o rozwój technologiczny, kierując się decyzjami mającymi wpływ na przyszłość. Wizja firmy sformułowana w 1996 r. przez właścicieli – „Chcemy kształtować przyszłość poprzez technologię dla ludzi” – pozostaje wytyczną dla jej aktywności. 1 września 2020 r. to dzień, w którym firma obchodziła 75-lecie powstania. Z małego producenta urządzeń codziennego użytku, takich jak gofrownice czy żelazka, firma rozwinęła się osiągając pozycję wiodącego globalnie dostawcy rozwiązań łączeniowych dla trzech arterii: danych, sygnałów i zasilania, jak również zdobyła pozycję światowego gracza na polu Przemysłu 4.0 oraz cyfryzacji.

20
Produkty

Rozmowa

28
Nowoczesna technologia napędza popyt na inteligentne i precyzyjne urządzenia

W jakim kierunku będzie ewoluował rozwój falowników i serwonapędów? Jak dobrać te komponenty, unikając przy tym błędów? Dlaczego warto rozważyć wybór serwonapędu liniowego w miejsce siłownika pneumatycznego? O tym, a także o strategii firmy na najbliższe lata i o realizowanym unikalnym projekcie z dziedziny robotyki mówią dr Sławomir Bydoń i dr Grzegorz Góral z firmy Multiprojekt Automatyka.

Temat numeru

32
Produkty do sieci niskiego napięcia

Niskie napięcie oznaczane jako nn to napięcie elektryczne w obwodach prądu przemien­nego do 1000 V przy często­tliwości nieprzekraczającej 60 Hz. W przypadku napię­cia stałego wartość ta wynosi 1500 V.

40
Ognioodporne kable światłowodowe w systemach ochrony przeciwpożarowej

Technokabel produkuje kable do instalacji przeciwpożaro­wych od ponad 20 lat. Obecnie portfolio firmy zostało wzboga­cone o nowy, ognioodporny, w pełni dielektryczny kabel świa­tłowodowy TECHNOFLAME FOC-2-SLT-HFFR PH120/ E30-E60 przeznaczony do in­stalacji przeciwpożarowej.

Przegląd sprzętu i aparatury

42
Systemy sterowania – falowniki i serwonapędy

Zagadnienia związane z rozruchem i sterowaniem prędkością obrotową asynchronicznych silników elektrycznych to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących sterowania napędami w systemach automatyki przemysłowej. W praktyce, bezpośredni rozruch silnika za pomocą napięcia znamionowego stosuje się wyłącznie w wypadku silników małej mocy. W przypadku silników o większych mocach najczęściej wykorzystywanymi metodami rozruchu są: rozruch przez zmianę napięcia zasilania stojana, rozruch przez włączenie dodatkowej rezystancji w obwód stojana lub wirnika oraz rozruch przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego. Ta ostatnia metoda pozwala również na płynną regulację prędkości obrotowej podczas pracy, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana.

54
Serwosilniki dla inteligentnych napędów

Większy moment i wyższe prędkości obrotowe, praktyczne połączenie za pomocą jednego kabla oraz bogaty wybór opcji – to cechy nowej generacji wydajnych i elastycznych silników MS2N, które łączą w sobie doskonałą dynamikę, kompaktowe wymiary i wysoką sprawność energetyczną. Duży wybór wirników z małą i średnią bezwładnością zapewni optymalne dopasowanie masy. Silniki MS2N stały się źródłem danych dla inteligentnych rozwiązań w środowisku Przemysłu 4.0.

56
Nowy świat automatyzacji. Platforma ctrlX AUTOMATION

Wprowadzając na rynek nową platformę ctrlX AUTOMATION, firma Bosch Rexroth usunęła tradycyjne granice między systemami sterowania maszynami, systemami informatycznymi i Internetem Rzeczy. Scentralizowane i zdecentralizowane topologie sterowania można teraz tworzyć w sposób elastyczny za pomocą skalowalnej platformy. Dzięki systemowi operacyjnemu Linux działającemu w czasie rzeczywistym, otwartym standardom, technologii programowania aplikacji, inżynierii internetowej i kompleksowym połączeniom Internetu Rzeczy platforma ctrlX AUTOMATION sprawia, że prace inżynieryjne wymagają o 30–50% mniej czasu i wysiłku.

58
Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C firmy SEW-Eurodrive

Falowniki od dziesięcioleci stosowane są do sterowania układami napędowymi, np. w liniach transportowych, układnicach regałowych, układarkach regałowych oraz wielu innych modułach maszyn. Czy jednak każdy falownik jest taki sam? I czy dzisiejsze standardy technologiczne oferują przyszłościowe rozwiązania?

61
Serwonapędy firmy Unitronics

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywają serwonapędy. Dzieje się tak ze względu na szeroki wachlarz możliwości ich zastosowania w niemal każdej dziedzinie automatyki przemysłowej.

62
Sterowniki D1 i D3 firmy igus. Szybkie uruchomienie napędów liniowych i obrotowych

Konfigurowanie systemów sterowania do napędu osi liniowych jest zwykle czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Firma igus opracowała dwa nowe, ekonomiczne i łatwe w obsłudze sterowniki, tak aby użytkownicy z każdej gałęzi przemysłu mogli szybko skonfigurować osie drylin E, wyposażone w silnik. Sterownik D3 jest przeznaczony do prostych osi liniowych lub obrotowych z silnikiem DC i nie wymaga stosowania oprogramowania ani komputera. Do bardziej złożonych zadań, takich jak wieloosiowe roboty kartezjańskie czy roboty delta, igus oferuje sterownik D1, przeznaczony do silników skokowych, DC oraz EC/BLDC. System sterowania można konfigurować w trakcie pracy przez przeglądarkę internetową.

65
Kompaktowy i wydajny napęd serwo CMMT-AS

Nowoczesny, kompaktowy napęd serwo CMMT-AS, zoptymalizowany pod względem ceny oraz gabarytów, jest integralną częścią platformy automatyzacji Festo.

Rynek

66
75 000 produktów do budowy maszyn i urządzeń. Nowy sklep internetowy Elesa+Ganter

Od czerwca 2020 r. zarówno klienci biznesowi, jak i konsumenci mogą kupować produkty Elesa+Ganter on-line. Sklep internetowy umożliwia składanie zamówień już od jednej sztuki spośród 75 000 pozycji, które są stale uzupełniane o nowości wchodzące do sprzedaży.

68
Ukryte rozwiązania w zakresie ograniczenia niedoborów wody

Do codziennych wyzwań należy podejść w sposób inteligentny. Kluczem jest ograniczenie przyczyn niedoboru wody zamiast tworzenia nowych instalacji wodociągowych. Wyeliminowanie strat wody w instalacjach okazuje się często mniej kosztownym przedsięwzięciem niż alternatywne rozwiązanie: generowanie nowych jej zasobów.

Prawo i normy

70
Nowe technologie i aplikacje mobilne w walce z COVID-19 – aspekty prawne

Rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa nie ustało, a zagrożenia związane z tą chorobą nadal stanowią jeden z głównych problemów państw i ich obywateli. Niemal cały świat, w tym Europa i Polska, zastanawia się nad konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi tej choroby. Wszyscy starają się przygotować na dalszy rozwój wypadków, szukając środków do powstrzymania epidemii. Ważny oręż człowieka w walce z COVID-19 od początku pandemii stanowią nowe technologie. Tej kwestii sporo uwagi poświęciła Komisja Europejska w swoim Zaleceniu z dnia 8 kwietnia 2020 r.

74
Biblioteka

76
Współpraca

Ludzie

78
Søren E. Nielsen, prezes Mobile Industrial Robots