Number 12/2021

Oprogramowanie przemysłowe i cyfryzacja

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Szczelność pod kontrolą. Jubileusz firmy ATEQ

O kilkudziesięcioletniej historii firmy ATEQ, współczesnych standardach w kontroli szczelności oraz znaczeniu współpracy z firmami integratorskimi rozmawiamy z Włodzimierzem Wojdowskim, twórcą polskiej filii międzynarodowej firmy ATEQ.

Temat numeru

28
Oprogramowanie przemysłowe i cyfryzacja

Cyfryzacja ogarnęła praktycznie każdą dziedzinę życia. Trudno wyobrazić sobie obecnie życie bez smartfona, braku nawigacji satelitarnej, czy nieobecności systemów infotainment w samochodach lub w domu. Bez komputerów i laptopów również nie istniałoby współczesne społeczeństwo. Nic dziwnego, że cyfryzacja obejmuje też przemysł, logistykę, łańcuchy dostaw i systemy sterowania procesami produkcyjnymi.

40
Cyfryzacja w zakładach procesowych. Ethernet do urządzeń polowych gotowy do wprowadzenia na rynek

W rozważaniach o przyszłości przemysłu przetwórczego wciąż pojawia się jedna koncepcja: Ethernet APL (Advanced Physical Layer). Ta kluczowa technologia zapewnia kompleksowe rozwiązanie Ethernetu dla swobodnego przepływu informacji z urządzeń polowych. Jego prezentacja na targach ACHEMA Pulse 2021 oznacza, że branża podejmuje decydujący krok w kierunku Przemysłu 4.0.

48
Polski przemysł zaprogramowany na technologię przyszłości

Polski sektor automatyki przemysłowej nie może sprawnie funkcjonować i konkurować z innymi krajami bez innowacyjnych rozwiązań z zakresu cyfryzacji. Na krajowym rynku dostępne są nowoczesne zastosowania i systemy służące do wspierania procesu digitalizacji. Jednym z najbardziej dopasowanych, zarówno do potrzeb małych zakładów produkcyjnych, jak i dużych fabryk, jest produkt oferowany przez ifm electronic, lidera rynku nowych technologii z dziedziny Przemysłu 4.0.

51
Aplikacja VEGA Tools dla łatwiejszego i szybszego dostępu do wartości pomiarowych

W drodze, w domu, w pracy – zawsze mamy przy sobie smartfon. Urządzenia mobilne są już także standardowym wyposażeniem zakładów przemysłowych. Pozwala to na obsługę maszyn i systemów produkcyjnych w bardziej wydajny, a w wielu przypadkach także bezpieczniejszy sposób. Dzięki możliwości zdalnego sprawdzenia statusu systemu nie trzeba wspinać się na wysokie zbiorniki czy wchodzić do strefy niebezpiecznej w celu odczytu pomiarów z czujnika.

52
Systemy przywoławcze w wewnętrznej logistyce materiałów

Firma Turck przygotowała proste i szybkie w instalacji bezprzewodowe rozwiązanie usprawniające komunikację między operatorami maszyn a magazynem. Tak działa system Call-for-Parts.

Przegląd sprzętu i aparatury

56
Komputery i panele przemysłowe

Działanie systemów automatyki jest możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanym układom sterowania. Spajają one i synchronizują działanie wszystkich podsystemów oraz stanowią łącznik między urządzeniami wykonawczymi a wszelkiego rodzaju czujnikami.

Prawo i normy

67
Ulga na robotyzację

Z dniem 1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie nowy przepis art. 38eb ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzony w ramach pakietu zmian podatkowych zawartych w ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Pakiet zmian funkcjonuje powszechnie w przestrzeni publicznej pod nazwą „Polski Ład”. Art. 38eb wprowadzi do polskiego porządku prawnego nową kategorię ulgi podatkowej, funkcjonującej pod roboczą nazwą „ulgi na robotyzację”.

Wydarzenia

70
Przemysłowa jesień w ramach Warsaw Industry Week

W pierwszej połowie listopada w podwarszawskim Nadarzynie po raz piąty odbyły się targi Warsaw Industry Week. Centrum Ptak Warsaw Expo zgromadziło około 200 wystawców, którzy prezentowali rozwiązania w kilku strefach tematycznych, poświęconych m.in. obróbce metali, pneumatyce, spawalnictwu, robotyce i automatyce, oprogramowaniu, drukowi 3D i technologiom laserowym.

78
Transformacja przemysłowa. Targi Hannover Messe 2022

Mimo utrzymywanych ograniczeń związanych z koronawirusem branża targowa odważnie zaczęła realizować pierwsze powakacyjne imprezy. Jedną z nich były Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab 2021, których organizatorem po raz 34. była spółka ZIAD Bielsko-Biała. Targi odbyły się w dniach 14–16 września 2021 r., a wydarzeniu towarzyszyły pokazy i konferencje.

80
Biblioteka

81
Współpraca

Ludzie

82
Anna Nowak-Jaworska, wiceprezes Pionu Zarządzania Energią na klaster Europy Środkowo-Wschodniej, Schneider Electric