Number 3/2021

Przemysł 4.0 w praktyce

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Komplementarna automatyzacja

O tym, w jakich obszarach robotyzacja może przynieść najszybsze i najkorzystniejsze efekty oraz o polityce produktowej i dystrybucyjnej firmy SCHUNK rozmawiamy z Marcinem Lesiakiem, dyrektorem technicznym SCHUNK Polska.

Temat numeru

28
Przemysł 4.0 w praktyce

O Przemyśle 4.0 na łamach Automatyki pisaliśmy wielokrotnie. Koncepcja cyfrowej transformacji produkcji zdążyła już przez lata okrzepnąć, nie budzi już też kontrowersji wśród kadry kierowniczej i inżynierskiej przedsiębiorstw. Rozwiązania będące częścią cyfrowych założeń Industry 4.0 nie tylko są coraz częściej wdrażane w praktyce, ale zaczynają przynosić również wymierne korzyści. Przyjrzyjmy się zatem, jak czwarta rewolucja przemysłowa wygląda dzisiaj i w jaki sposób zaczyna oddziaływać na codzienne funkcjonowanie firm produkcyjnych.

36
Technika napędowa SEW-EURODRIVE w rzeczywistości 4.0. Współtworzenie inteligentnych fabryk Sm@rt Factory

Fabryka przyszłości według wizji SEW-Eurodrive zakłada modułową budowę i podział na segmenty – zoptymalizowane pod kątem Lean, elastycznie połączone Small Factory Units (fabryki w fabryce). Poszczególne stacje robocze stanowią moduły procesowe, które dzięki asystentom (systemy CPS) są inteligentnie połączone ze sobą i tworzą sieć. Ludzie, rzeczy, procesy, usługi i dane – wszystko jest osieciowane.

38
„4.0” – czyli co?. Czwarta rewolucja przemysłowa w skrócie

Koncept Industry 4.0 na pewno znają wszyscy przedstawiciele przemysłu, którzy dążą do zmaksymalizowania wskaźników jakościowych i wydajnościowych. Ale czy rzeczywiście ta idea, wcielona w życie, przynosi realną zmianę?

42
Technologia sieciowa gwarancją bezpieczeństwa IIoT

Łączenie przemysłowych zakładów produkcyjnych w cyfrowe sieci to obecnie światowy trend. Technologie bezpieczeństwa również czerpią korzyści z digitalizacji i Przemysłowego Internetu Rzeczy. Przykładowo sieciowa technologia detekcji gazów zwiększa poziom bezpieczeństwa pracy dzięki zastosowaniu szybszych, bardziej wydajnych i niezawodnych procesów.

46
startZ Box – inteligentna optymalizacja zamiast inwestycji

Wiele firm jest sceptycznie nastawionych do cyfryzacji i podchodzi do niej z niechęcią. Zimmer Group, jako pionier branży w zakresie chwytaków spełniających wymagania Przemysłu 4.0 i symulacji w czasie rzeczywistym, rozwiewa wszelkie wątpliwości i obawy.

48
Elastyczna produkcja w przemyśle XXI wieku. Roboty i technologie druku 3D Łukasiewicz – PIAP

Ostatnie lata w przemyśle nazywane są erą Przemysłu 4.0. To era, w której jednym z trendów w projektowaniu stanowisk zrobotyzowanych stała się m.in. elastyczność pracy.  Efektem jest dynamiczny rozwój możliwości produkcyjnych.

Przegląd sprzętu i aparatury

50
Czujniki w systemach automatyki procesów produkcyjnych

W systemach automatyzacji procesów produkcyjnych ważną rolę pełnią czujniki wielkości fizycznych oraz przetworniki pomiarowe. Czujniki reagują na zmiany mierzonych wielkości. Dalej przetworniki przetwarzają ten sygnał na sygnał znormalizowany. W efekcie dostarczają dane niezbędne do zarządzania procesami przemysłowymi.

57
Przepływomierze Proline 300/500 – gotowe na IIoT i Przemysł 4.0

Trzecia generacja urządzeń Proline firmy Endress+Hauser wychodzi naprzeciw coraz bardziej rygorystycznym wymogom technologicznym. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa zgodny z PN-EN 61058 oraz spójność z wymaganiami jakościowymi ISO/IEC 17025, ma także atest SIL 2/SIL 3. Wbudowane wzorce odniesienia  umożliwiają weryfikację urządzenia bez demontażu. Łatwa integracja z istniejącymi systemami jest możliwa dzięki szerokiemu spektrum protokołów komunikacyjnych.

60
Fluid 2.0 – platforma czujników procesowych

Nowa platforma czujników procesowych firmy Turck – Fluid 2.0 – oferuje inteligentne funkcje ułatwiające uruchomienie i wspomagające predykcyjne utrzymanie ruchu. Na bazie platformy Fluid 2.0 firma Turck tworzy i będzie tworzyć czujniki i przetworniki procesowe.

Prawo i normy

62
Prywatność i dane osobowe w procesach automatyzacji w biznesie

Robotyzacja i automatyzacja to element rozwiniętych gospodarek już od kilkudziesięciu lat. Dalszy rozwój tych dziedzin przez wdrażanie sztucznej inteligencji i innych form automatyzacji jest procesem nieuniknionym i dającym unikalną szansę na skok technologiczny oraz poprawienie wydajności nie tylko w odniesieniu do poszczególnych przedsiębiorców, ale także państw. Świadomość tego mają wszystkie globalne potęgi.

Rynek

65
System EC.PR do monitorowania e-prowadników

Śrubokręt w e-prowadniku, wygięta rynna, a także lód, śnieg i materiały sypkie mogą szybko doprowadzić do awarii suwnic, co w konsekwencji oznacza kosztowne naprawy. Skłoniło to firmę igus do opracowania nowego systemu monitorowania siły pchającej/ciągnącej. EC.PR precyzyjnie rejestruje wartości sił na ruchomym końcu prowadnika i dostosowuje limity siły, w zależności od położenia. Zapobiega to uszkodzeniom systemu i eliminuje konieczność ponoszenia wysokich kosztów napraw.

66
Chmura na celowniku branży produkcyjnej

Cloud computing staje się coraz bardziej oswojonym sprzymierzeńcem działań przedsiębiorców z różnych branż. Redukcja wydatków na sprzęt i oprogramowanie, elastyczne skalowanie, szybkość, produktywność i wydajność, którą zapewnia korzystanie z tej technologii to tylko niektóre zalety napędzające jej rozwój i upowszechnianie. Informacje płynące z rynku świadczą o tym, że możemy spodziewać się dalszej dynamicznej transformacji w tym zakresie. Z badania firmy PMR przeprowadzonego na zlecenie Dassault Systémes wynika, że co trzecia firma z branży produkcyjnej planuje migrację do chmury.

Wydarzenia

68
Zawsze ponad standard. 25-lecie SEW-Eurodrive

W tym roku SEW-Eurodrive Polska obchodzi 25. Rocznicę działalności. Przy tej okazji podsumowaliśmy uniwersalne wartości, które w zmieniającej się rzeczywistości biznesowej zapewniają długofalowy wzrost.

70
Łączność dla przyszłych technologii. Portfolio rozwiązań firmy HARTING

Grupa Technologiczna HARTING podczas inauguracji kolejnej edycji obozu ekspertów HARTING (Experts Camp Kick-Off) oraz corocznej konferencji prasowej określiła swoje działania na przyszłość. Wydarzenia te odbyły się on-line 2 lutego 2021 r. Przedstawiciele zarządu poinformowali, że HARTING nadal będzie tworzyć rozwiązania dla sektora automatyki przemysłowej, infrastruktury energetycznej, e-mobilności i kolei, ale szczególna uwaga zostanie zwrócona na technologie przyszłości określane jako „Connectivity+”.

72
Cyfrowa platforma innowacji. Hannover Messe 2021

Konferencja prasowa Hannover Messe Preview 2021, która od lat jest zwiastunem nadchodzących, wiodących na świecie targów technologii przemysłowych Hannover Messe, w tym roku po raz pierwszy w historii została zorganizowana zdalnie. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 3 lutego 2021 r.  organizatorzy poinformowali, że tegoroczna edycja Hannover Messe zaplanowana na 12–16 kwietnia 2021 r., będzie wydarzeniem cyfrowym. Na targi złożą się wystawa, konferencja i networking.

76
Biblioteka

77
Współpraca

Ludzie

78
Tomasz Wieland, prezes SEW-Eurodrive