Number 4/2021

Technologie wytwarzania przyrostowego

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Druk 3D – wsparcie inteligentnej i elastycznej produkcji

Projektowanie z uwzględnieniem obliczeń numerycznych, badania materiałowe oraz technologie przyrostowe – ten tercet otwiera nowe możliwości w przemyśle i nie tylko. O korzyściach z tego połączenia, udanym mariażu technologii addytywnych ze sztuczną inteligencją, a także o tym, jak druk 3D może wspierać utrzymanie ruchu rozmawiamy z dr. inż. Maciejem Caderem, zastępcą dyrektora ds. badawczych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP oraz twórcą Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych.

Temat numeru

30
Metody wytwarzania przyrostowego

Nieustanny rozwój technologiczny wpływa na metody produkcji stosowane w zakładach przemysłowych. Techniki wytwarzania stosowane w przemyśle muszą być ciągle weryfikowane, modyfikowane i dostosowywane do aktualnego stanu wiedzy oraz optymalizowane ze względu na koszty oraz poświęcany czas. Niezwykle istotne jest również minimalizowanie ilości ograniczeń wynikających ze stosowania danej metody. Wybrane metody wytwarzania muszą być w pełni dostosowane do faktycznych potrzeb produkcyjnych.

36
Uwolnić wyobraźnię. TruPrint – druk 3D elementów metalowych

Technologie przyrostowe to obecnie gorący temat – cieszą się coraz większym zainteresowaniem i znajdują nowe zastosowania. Metoda przetapiania proszku metalowego za pomocą wiązki laserowej, warstwa po warstwie w zaprogramowanych miejscach, pozwala na wytworzenie elementów o kształtach, których uzyskanie było do tej pory niemożliwe albo nieopłacalne przy tworzeniu prototypów lub w produkcji małoseryjnej.

38
Wysokowydajne tworzywa sztuczne rewolucjonizują przemysł. Inteligentna produkcja addytywna

Wydrukowane części zamienne nierzadko są dziś trwalsze niż oryginały, a polimery stają się optymalnym materiałem do drukowania w 3D elementów maszyn. Wydruk w ciągu 24 godzin, przewidywalna żywotność – to sprawia, że powszechnie dostępne materiały coraz częściej pozostają w ich cieniu.

40
Druk 3D w aspekcie zalet i opłacalności

Określenie druku 3D jako rewolucji na miarę Internetu jest może lekką przesadą, jednak z pewnością należy on do wiodących trendów technologicznych XXI w. Niektórym wydaje się nowym wynalazkiem, tymczasem jego rozwój rozpoczął się ponad 30 lat temu.

Przegląd sprzętu i aparatury

44
Systemy fotowoltaiczne. Jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne już na dobre zadomowiły się w naszym krajobrazie. Najczęściej spotkać je można na dachach jednorodzinnych domów, gdzie, dzięki różnym dostępnym od wielu lat programom dofinansowania, montaż paneli stał się wyjątkowo opłacalny. Teraz po zieloną, słoneczną energię coraz częściej zaczynają sięgać firmy i przedsiębiorstwa, które chcą obniżyć koszty swojej działalności.

52
Na drodze do zeroemisyjności

Firma SKOMAT specjalizuje się w doradztwie, projektowaniu, budowie oraz utrzymaniu instalacji fotowoltaicznych. Klientami firmy są osoby fizyczne, rolnicy, małe przedsiębiorstwa oraz podmioty inwestujące w energetykę zawodową. SKOMAT prowadzi proces inwestycyjny kompleksowo, począwszy od projektu instalacji, a skończywszy na optymalizacji energetycznej produkowanej energii z instalacji fotowoltaicznych. Wśród zrealizowanych prac jest m.in. projekt instalacji fotowoltaicznej dla firmy Skamer-ACM z Tarnowa.

Aplikacje

54
Perfekcyjna symulacja 3D. Sunreef Yachts projektuje z aplikacjami Dassault Systčmes

W odpowiedzi na zmieniające się preferencje klientów i rosnące zapotrzebowanie na spersonalizowane luksusowe katamarany, firma Sunreef Yachts z siedzibą w Polsce musiała zdynamizować i zoptymalizować procesy projektowe, aby zmodyfikować architekturę łodzi i usprawnić ich produkcję. Z myślą o realizacji tego zadania firma zaczęła stosować aplikacje Dassault Systčmes do tworzenia projektów i realistycznych symulacji jachtów.

Prawo i normy

58
Jak unikać konfliktów przy wdrażaniu automatyki i robotyki?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi stare porzekadło. Remedium na większość konfliktów, do jakich dochodzi między zamawiającym a wykonawcą, jest dobrze napisana, skrojona pod potrzeby obu stron umowa. Aby zminimalizować ryzyko pata w przyszłości, w kontrakcie powinny zostać uwzględnione określone zagadnienia. Omawiamy je w tym artykule.

61
Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową

Od 2016 r. przedsiębiorcy uprawnieni są do dwukrotnego uwzględnienia w rachunku podatkowym określonych kategorii wydatków (tzw. kosztów kwalifikowanych) poniesionych na działalność badawczo-rozwojową – pierwszy raz w trakcie trwającego roku podatkowego jako kosztu uzyskania przychodu, zaś drugi raz przez odliczenie tego samego wydatku od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym (ulga B+R). Skorzystanie z ulgi B+R (w zależności od przypadku oraz skali prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej) może przynieść istotne korzyści podatkowe, jednak należy pamiętać, że wiąże się to jednocześnie z koniecznością spełnienia kilku warunków materialno-formalnych, które przedstawiamy w tym artykule.

Rynek

64
Potrójna współpraca momentu obrotowego, prędkości i precyzji

Wiele zastosowań wymaga napędu z centralnym otworem, przez który mogą przechodzić np. kable, światło lub części urządzeń. Za przykłady mogą służyć optyka czy fotonika, wykorzystywane w systemach sterowania laserowego oraz automatyka i robotyka z systemami operującymi półprzewodnikami.

67
Siłownik DSNU-S. Oszczędność przestrzeni i prosta instalacja

Siłownik okrągły DSNU-S oferowany przez firmę Festo zapewnia oszczędność przestrzeni zabudowy, prostą instalację, a co za tym idzie imponującą oszczędność. To jedyny kompaktowy, pneumatyczny siłownik okrągły z samonastawną amortyzacją PPS. Dzięki temu uruchomienie jest niezwykle proste.

68
Biblioteka

69
Współpraca

Ludzie

70
Mateusz Olszewski, inżynier ds. ofert technicznych, Emerson Process Management