Number 11/2022

Komputery panelowe i panele operatorskie HMI w przemyśle

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Technologiczne i pozatechnologiczne wsparcie Beckhoff dla rozwoju rynku automatyki

O tym, jak wypada podsumowanie dwóch dekad obecności Beckhoff w Polsce, jakie są podobieństwa i różnice w lokalnej i globalnej działalności firmy, a także jak zmieniły się oczekiwania klientów w dobie trudnych uwarunkowań rynkowych mówi Sebastian Aszklar, dyrektor handlowy w firmie Beckhoff.

Temat numeru

28
Komputery panelowe i panele operatorskie HMI w przemyśle

Trudno wyobrazić sobie współczesny system automatyki bez rozwiązań cyfrowych. Najczęściej spotkamy się tu ze sterownikami PLC, jednak coraz częściej popularnością dorównują im przemysłowe systemy IT, w tym komputery przemysłowe. Jednym z rodzajów komputerów przemysłowych są komputery panelowe i przypominające je, ale charakteryzujące się dużo mniejszą funkcjonalnością panele operatorskie.

Przegląd sprzętu i aparatury

38
Osprzęt komunikacyjny

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne przedsiębiorstwo bez połączenia funkcjonujących w nim urządzeń w sieci przemysłowe. Sprawne przekazywanie informacji między elementami systemów automatyki umożliwia zwiększanie efektywności pracy. Sieci przemysłowe upraszczają budowę systemów automatyki oraz zwiększają ich możliwości.

44
Technologia PoE++. Jak wybrać odpowiedni switch?

PoE (Power over Ethernet) to znana od niemal dwóch dekad technologia, która pozwala na przesyłanie danych i zasilania tym samym kablem Ethernet. Rozwój sieci komputerowych i urządzeń IoT spowodował, że standard PoE, a tym samym switche PoE rozwijają się bardzo dynamicznie. Na rynku funkcjonują równolegle aż trzy standardy: PoE, PoE+ i PoE++, dlatego warto wiedzieć czym się różnią i co oferują.

Rynek

47
Jak łatwo i szybko zbudować robota?

Firma Bosch Rexroth wyznacza nowy standard w zakresie projektowania systemów wieloosiowych. Roboty kartezjańskie do typowych zadań w obszarze przenoszenia można teraz projektować i konfigurować w czasie krótszym nawet o 90 %.

48
Stopy wahliwe GN 36 i GN 37 przenoszą do 25 ton na jedną stopę!

Stopy wahliwe Elesa+Ganter to elementy umożliwiające posadowienie i wypoziomowanie wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Różnorodność zastosowań i środowisk pracy powoduje, że ta grupa produktów nieustannie się rozwija.

Prawo i normy

50
Waloryzacja to remedium na rosnące koszty produkcji

Jak podał GUS: „ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 % (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 % (wskaźnik cen 101,8).” Jeszcze więcej rok do roku wzrosły ceny nośników energii (41,7 %) oraz paliw do prywatnych środków transportu (19,5 %). Inflacja bardzo istotnie wpływa na opłacalność prowadzonego biznesu i procesy produkcji. Według prognoz analityków ten stan utrzyma się jeszcze dłuższy czas. Gdy nie można przewidzieć ceny towarów lub usług, która pozwoli pokryć wszystkie koszty działalności gospodarczej, z pomocą przychodzi waloryzacja.

Wydarzenia

52
Showroom Przemysłu 4.0. Fabryka przyszłości w laboratorium Bosch Rexroth

Firma Bosch Rexroth uruchomiła showroom „Factory of the Future Lab”, który pozwala na testowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0. Obiekt został stworzony z myślą o klientach, partnerach, pracownikach oraz uczniach techników i studentach uczelni wyższych. 

54
Kierunek: transformacja energetyczna. 35. edycja targów Energetab 2022

Tradycyjnie we wrześniu Bielsko-Biała od lat gości liczne grono wystawców i zwiedzających Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab. Pandemia koronawirusa zmieniła nieco ten stan rzeczy, ale obecnie można było zauważyć, że wszystko wraca do normy. Tegoroczna, 35. edycja targowa edycja odbyła się w dniach 13–15 września 2022 r. Spółka ZIAD Bielsko-Biała, która jest organizatorem imprezy, była również współorganizatorem licznych wydarzeń towarzyszących targom, takich jak konferencje i prezentacje promocyjne wystawców.

60
Nowa moc intralogistyki

5 i 6 października 2022 r. odbyła się kolejna edycja Dni Otwartych Jungheinrich, pod hasłem „Nowa moc intralogistyki”. Wydarzenie powróciło do magazynu firmy w Bielanach Wrocławskich po dwóch latach przerwy.

64
Biblioteka

66
Współpraca