Number 12/2022

Termowizja i jej zastosowanie

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Przemysł i nauka mogą działać wspólnie. Rzuć wyzwanie Łukasiewiczowi!

O transferze wiedzy ze świata nauki do przemysłu, rozwiązaniach wspierających przedsiębiorstwa na drodze do innowacyjności, a także o wyzwaniach, jakie podejmuje Łukasiewicz rozmawiamy z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Temat numeru

30
Termowizja i jej zastosowanie

Termowizja, zwana też termografią, stała się techniką powszechnie stosowaną nie tylko w przemyśle, energetyce czy budownictwie. Z powodzeniem wykorzystywana jest przez personel medyczny, służby leśne, wojsko czy policję. W dobie pandemii sprawdziła się przy masowej kontroli temperatury ludzi wchodzących na lotniska czy do centrów handlowych i pozwalała „wyłapać” osoby gorączkujące, a więc potencjalnie chore, które mogły przyczyniać się do rozpowszechniania patogenów. Technologia na tyle spowszechniała, że bez problemu można nabyć nawet nakładki termowizyjne na smartfony czy telefony fabrycznie wyposażone w kamery termowizyjne.

Przegląd sprzętu i aparatury

38
Sterowniki programowalne

Najpopularniejszymi kompo­nentami automatyki, dzięki którym możliwe jest sterowanie urządzeniami oraz procesami technologicznymi,są sterowniki programowalne. Ich głównym zadaniem jest nadzorowanie pracy danego urządzenia czy systemu i odpowiednie stero­wanie urządzeniami wykonaw­czymi na podstawie informacji pozyskiwanych z otoczenia za pomocą czujników.

44
Programowanie przez przeglądarkę. Nowoczesny sterownik PLC u-control web od Weidmüller

Łączenie sieci na całym świecie, rosnąca potrzeba wymiany danych i produkcja dostosowana do indywidualnych wymagań klientów wymagają bardziej elastycznych rozwiązań automatyzacji. Programowane przez przeglądarkę sterowniki PLC u-control web zapewniają producentom zakładów i maszyn otwarte, elastyczne i bezpieczne oprogramowanie sterujące do małych i średnich aplikacji.

48
Autostradą do chmury

Sterownik PLC z Codesys, o wzmocnionej konstrukcji i obudowie o stopniu ochrony IP67, daje maszynom inteligencję. Nowy firmware umożliwia bezpośrednie połączenie z chmurą, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń brzegowych.

Prawo i normy

52
Legislacyjne tsunami. Co nas czeka w prawie nowych technologii w 2023?

Zgodnie z raportem „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, przygotowanym przez firmę Grant Thornton, w 2021 r. w życie weszły nowe akty prawne, liczące 20 960 stron maszynopisu. Obywatel, który chce być na bieżąco z kolejnymi zmianami i nowelizacjami powinien musiałby czytać po 83 strony aktów prawnych każdego dnia roboczego przez dwie godziny i 46 minut. Inflacja prawa ma się zatem równie dobrze, jak ta odnosząca się do cen i wartości nabywczej pieniądza.

Rynek

56
Generator ciśnienia i podciśnienia PGVA . Wiele funkcji w kompaktowej obudowie

Zdecentralizowany generator ciśnienia i podciśnienia PGVA firmy Festo jest kompaktowym, kompletnym rozwiązaniem dla automatyki laboratoryjnej. W zwartej zabudowie zintegrowano sprężarkę, układ przygotowania powietrza wraz z systemem filtrów, zbiornik oraz elektroniczną regulację ciśnienia i podciśnienia.

58
Autonomiczny czyszczący robot solarny. Nowoczesne rozwiązanie dla maksymalnej sprawności farm fotowoltaicznych

Dynamiczny rozwój sektora OZE w ostatnich latach doprowadził do powstania wielu dodatkowych gałęzi przemysłu, które generują różnego rodzaju rozwiązania wspomagające pracę i eksploatację infrastruktury „zielonej energii”. Jednym z takich rozwiązań są różnego rodzaju systemy czyszczące dedykowane panelom fotowoltaicznym (PV) [1,2]. Branżowe firmy prześcigają się w opracowywaniu zaawansowanych rozwiązań do czyszczenia i obsługi PV, co skutkuje rynkowymi wdrożeniami coraz to nowszych pomysłów w zakresie ich eksploatacji oraz optymalnego wykorzystania. Inteligentne roboty czyszczące, pokrywanie szkła warstwą hydrofobową lub usuwanie kurzu i piasku za pomocą ładunków elektrostatycznych na powierzchni szkła, to tylko niektóre z przykładów obecnie dostępnych na rynku rozwiązań.

Wydarzenia

62
Innowacje dla Przemysłu 4.0. 30-lecie spółki Weidmüller

Ponad 30 lat temu firma Weidmüller, ekspert i dostawca przemysłowej techniki łączeniowej i automatyki, rozpoczęła swoją działalności na polskim rynku. Z tej okazji zorganizowano uroczystą galę jubileuszową, która odbyła się 17 listopada 2022 r. w hotelu Holiday In w Józefowie pod Warszawą. Podczas wydarzenia zaproszonym gościom przedstawiono m.in. historię rozwoju spółki i dalsze kierunki rozwoju.

64
Przyszłość przemysłu. Targi Automaticon już w marcu

66
Cyfryzacja na skalę Europy

Podsumowanie forum CETEF

68
Postaw na partnerstwo. Konferencja Horizont4Poland

Przedsiębiorcy i przedstawiciele polskich jednostek naukowych spotkali się pod koniec listopada w Warszawie na konferencji Horizon4Poland. Celem organizacji wydarzenia było stworzenie platformy do nawiązania kontaktów, które pozwolą realizować wspólne projekty w ramach programu Horyzont Europa.

69
Łukasiewicz – PIAP wspiera kooperację w ramach EIT Manufacturing

23 listopada 2022 r. w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbyły się warsztaty na rzecz rozwoju współpracy z Ukrainą w ramach EIT Manufacturing. To wspólnota utworzona w ramach Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji (EIT).

70
Od robotyzacji po technologie logistyczne. Warsaw Industry Week 2022

Wystawcy i zwiedzający reprezentujący branżę automatyzacji i cyfryzacji procesów już po raz szósty spotkali się w Nadarzynie w ramach targów Warsaw Industry Week. Wydarzenie zorganizowane w dniach 7–9 listopada 2022 r. tradycyjnie stało się areną dyskusji o małych i dużych wyzwaniach, receptach na sprostanie im, a także najnowszych rozwiązaniach, które mogą być w tym pomocne.

72
Biblioteka

73
Współpraca