Number 7-8/2022

Energia odnawialna

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Automatyzacja przez pryzmat inwestycji

O ewolucji rynkowej firmy, optymalnym projektowaniu stanowisk montażu i wyzwaniach z tym związanych, rosnącej potrzebie digitalizacji linii montażowych, a także perspektywach rozwoju robotyzacji mówi Artur Wdowiak, dyrektor handlowy spółki Despol Techniki Montażowe.

Temat numeru

28
Energia odnawialna – technologie, systemy i rozwiązania

Rok temu, 14 lipca 2021 r., Unia Europejska ogłosiła pakiet klimatyczny „Fit for 55”, czyli zestaw nowych przepisów dotyczących ochrony klimatu. Nazwa ta odnosi się do 55 % redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. względem 1990 r. Cel neutralności klimatycznej ma być osiągnięty już w 2050 r. Chcąc nie chcąc, wszystkie kraje Unii Europejskiej muszą w coraz większym stopniu do produkcji energii elektrycznej stosować odnawialne źródła, w tym wiatr, energię wody czy słońca. Przyjrzyjmy się technologiom, które stoją za odnawialnymi źródłami energii, czyli tzw. OZE.

40
Hybrydyzacja – kluczowy puzzel w energetycznej układance

Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, przy jednoczesnym dążeniu do neutralności węglowej, rodzi szereg wyzwań związanych z produkcją, wykorzystaniem i magazynowaniem energii. Nadchodzi czas rozwiązań hybrydowych.

42
Bezpieczniki firmy SIBA w systemach fotowoltaicznych

Firma SIBA to wiodący producent bezpieczników topikowych do zabezpieczania obwodów fotowoltaicznych. Inżynierowie z działu badawczo-rozwojowego firmy SIBA we współpracy z największymi światowymi producentami systemów fotowoltaicznych (PV) uczestniczą we wprowadzaniu najnowszych rozwiązań dotyczących systemów fotowoltaicznych. Stwierdzono, że użycie standardowych bezpieczników nie zapewnia prawidłowej ochrony. Opracowanie odpowiednich bezpieczników wymagało znajomości podstaw całego systemu oraz rozumienia wszystkich jego parametrów.

Przegląd sprzętu i aparatury

44
Przegląd silników

Napędy używane w systemach automatyki umożliwiają korzystanie z ruchomych elementów. Głównym komponentem składowym napędów elektrycznych są silniki, dzięki którym energia elektryczna jest zamieniana na energię mechaniczną. W formie przeglądu przedstawiono charakterystykę rynku silników elektrycznych.

50
DriveRadar SEW-Eurodrive dla przekładni przemysłowych. Warto wiedzieć już dziś, co stanie się jutro

DriveRadar oferuje kompleksowy, predykcyjny system zarządzania konserwacją, który cyfrowo gromadzi i ocenia dane oraz przewiduje zdarzenia – dotyczy to również przekładni przemysłowych.

53
Napędy i silniki dla przemysłu spożywczego i produkcji napojów

Firma LinMot oferuje komponenty automatyki do zastosowań w przetwórstwie żywności i napojów.

54
Nowa seria silników przeciwwybuchowych ognioszczelnych w klasie sprawności IE3

Ogólnoświatowy trend ograniczania emisji szkodliwych gazów, będących skutkiem ubocznym procesów wytwarzania energii (np. z węgla) jest głównym bodźcem do poszukiwania nowych źródeł energii (jak źródła odnawialne) oraz ulepszania aktualnych urządzeń i procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia produkowanej energii. Dodatkowym czynnikiem determinującym wymienione działania jest znaczący wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w stosunku do możliwości wytwórczych.

56
Silniki Lenze Smart Motor stosowane w aplikacjach do przemieszczania materiałów

Standardowe asynchroniczne silniki AC sprawdzają się w przypadku większości przemysłowych napędów ze względu na niskie koszty i wysoką niezawodność. Jednak firma Lenze gwarantuje dodatkowo sprawdzoną jakość w postaci inteligentnej elektroniki. Silniki AC Lenze Smart Motor reprezentują wyższy poziom technologiczny dzięki polepszeniu takich parametrów jak moment obrotowy, wymiary oraz zakres prędkości.

58
Innowacyjne produkty w napędowym portfolio NORD

W odpowiedzi na potrzeby klientów i w oparciu o światowe trendy firma NORD Napędy poszerza swoje portfolio o nowe wysokosprawne produkty.

Prawo i normy

60
Od idei do sukcesu przez pryzmat przepisów prawa

Piękną ideę trzeba przekuć w konkretne działania. Od czego zacząć wdrażanie innowacji w biznesie? Jak to zrobić w zgodzie z prawem? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w artykule.

Wydarzenia

63
75 lat historii firmy Faulhaber

W latach 40. XX w. młody inżynier, dr Fritz Faulhaber, założył w niemieckiej miejscowości Schönaich firmę Feinmechanischen Werkstätten. Tak narodził się sukces FAULHABER.

64
35. edycja targów Energetab już w przyszłym miesiącu

Tegoroczne Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab zbliżają się wielkimi krokami. 35. edycja odbędzie się w dniach 13–15 września 2022 r. Obecność na targach to wyjątkowa okazja udziału w forum wymiany praktycznych spostrzeżeń i rozmów o aktualnej sytuacji oraz przewidywanych kierunkach rozwoju branży czy wdrażanych innowacjach. To także, a może przede wszystkim, możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych między wystawcami i projektantami, dostawcami usług i czołowymi przedstawicielami przedsiębiorstw energetycznych czy władz samorządowych. Szczególnie w aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie, w Europie i Polsce ma to ogromne znaczenie, ponieważ bez wątpienia wpływa na branżę elektroenergetyczną.

66
Automatyka siłą napędową przemysłu. Monachijskie targi automatica 2022

Po przerwie spowodowanej pandemią targi automatica w Monachium wróciły do hal wystawowych i był to udany powrót. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 21–24 czerwca 2022 r., zgromadziło ponad 28 000 zwiedzających z 75 krajów, a 573 wystawców zaprezentowało bogatą ofertę inteligentnej automatyki i robotyki.

68
Biblioteka

69
Współpraca

Ludzie

70
Krzysztof Reczko, właściciel firmy GT Automation