Number 6/2023

Robotyka i sztuczna inteligencja w przemyśle

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Robotyzacja procesów ze wsparciem MST Automation i potencjałem innowacji

O potencjale zwiększenia produktywności w przemyśle, niszach, które można zagospodarować w zakresie robotyzacji i kierunkach inwestycyjnych w tym obszarze mówi Małgorzata Strzelbicka, prezes MST Automation i MST 4.0.  

Temat numeru

28
Robotyka i sztuczna inteligencja w przemyśle

Sztuczna inteligencja to ostatnio bardzo głośny temat. Media głównego nurtu budują wokół niego skrajne emocje – począwszy od zachwytu nad Chat GPT, po apokaliptyczną wizję katastrofy ludzkości, tak jak to miało miejsce z początkiem czerwca, gdy jeden z amerykańskich generałów ujawnił wyniki symulacji, w której dron „zabił” swojego operatora, gdyż ten przeszkadzał mu w wykonywaniu misji. Jednak SI, tak jak każda technologia, może zarówno nam zaszkodzić, jak i pomóc w codziennym życiu i pracy. Przyjrzyjmy się zatem do czego może przydać się SI w produkcji przemysłowej.

35
Dlaczego powinniśmy martwić się powolną robotyzacją w Polsce?

VEGAPULS 6X – uniwersalna sonda niezawodnie mierzy poziom cieczy i materiałów sypkich nawet w najbardziej wymagających warunkach procesowych. Jeśli chodzi o aspekty IT, użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie: sonda radarowa jest jednym z pierwszych czujników poziomu zaprojektowanych w oparciu o wymagania normy IEC 62443-4-2.

38
Czułość ludzkiej ręki w robotach

Czułość ludzkiej ręki w złożonych pracach montażowych i transferowych stanowi wzorzec dla innowacyjnego modułu kompensacyjnego, który upraszcza istniejące procesy montażu i łączenia oraz udostępnia szeroką gamę nowych możliwości w automatyzacji. W dłuższej perspektywie końcowy efektor ma stać się podstawą dla samouczących się komórek produkcyjnych.

Przegląd sprzętu i aparatury

42
Technika napędowa

Wprawianie w ruch poszczególnych elementów systemów automatyki jest możliwe dzięki napędom. Ich dobór jest jednym z kluczowych zadań projektantów. Odpowiednio dobrany napęd daje możliwość uzyskania zakładanych wcześniej parametrów czasowych oraz wydajnościowych urządzeń zautomatyzowanych.

Rynek

50
Napędy zapewniające szybkość w logistyce

Niezależnie od branży infrastruktura intralogistyczna pozwala zwiększyć konkurencyjność firmy i przygotować się na przyszłe wyzwania. Coraz więcej etapów pracy jest związanych z przechowywaniem produktów w magazynach oraz ich odbieraniem i przygotowywaniem do wysyłki. Czynności te są wykonywane przez automatyczne systemy składowania, bezzałogowe systemy transportowe oraz inteligentne roboty do zadań logistycznych. Przyspieszenie procesów wymaga użycia elastycznych systemów, które przez cały czas pracują w niezawodny sposób. Takie rozwiązania logistyczne często wykorzystują miniaturowe silniki o dużej wydajności.

54
Testy końcowe prostowników zautomatyzowane w sposób opłacalny i elastyczne

W przypadku wymagających zadań inspekcyjnych Benning polega na wszechstronnym, opłacalnym robocie robolink firmy igus. Za każdym razem, gdy nowy prostownik trakcyjny Belatron trafia na stanowisko testowe w zakładzie produkcyjnym firmy Benning, robot robolink firmy igus ma wiele do zrobienia. Do jego zadań należy przeprowadzenie próby uziemienia, zarejestrowanie wymiarów i jakości powierzchni oraz przetestowanie funkcji i elementów obsługi. Przeprowadza cykl testów, który trwa kilka minut i wykorzystuje różne przyrządy badawcze. Jego zastosowanie nie tylko obniża koszty, ale jednocześnie poprawia jakość badań.

57
Łapy dociskowe GN 9192 do mocowania obrabianych przedmiotów

W procesach obróbki mechanicznej ważne jest nie tylko pewne i mocne przytrzymanie detalu obrabianego, ale również jego szybka wymiana, nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni roboczej. Z myślą o takich zastosowaniach firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty łapy dociskowe serii GN 9192.

58
5 najważniejszych trendów w automatyzacji

Firma Omron Europe po przeanalizowaniu sytuacji w środowisku przemysłowym i jego otoczeniu wyróżniła 5 najważniejszych trendów, które będą miały wpływ na automatyzację przemysłową w 2023 roku i w latach kolejnych.

60
Serwomotory, serwonapędy i przekładnie stanowią 35 % wartości robotów przemysłowych

Według najnowszych badan Interact Analysis sprzedaż serwomotorów, serwonapędów i precyzyjnych przekładni stosowanych w robotach przemysłowych stanowiła ponad jedną trzecią (35 %) światowego rynku robotów przemysłowych w 2022 roku..

Prawo i normy

62
Odpowiedzialność za działania sztucznej inteligencji w Europie

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój technologii oraz rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a wykorzystujące ją urządzenia, narzędzia informatyczne czy aplikacje trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Chociaż w wielu obszarach sztuczna inteligencja przewyższa możliwości przeciętnego człowieka, w dalszym ciągu oparte na niej rozwiązania nie są niezawodne, w efekcie czego w niektórych przypadkach ich działanie może doprowadzić do wyrządzenia szkody korzystającemu z nich podmiotowi.

Wydarzenia

64
Innowacyjność w dobie Przemysłu 4.0. Hannover Messe 2023

W dniach 17–21 kwietnia 2023 r. odbyły się drugie w erze postpandemicznej targi Hannover Messe. Tradycyjnie jest to największa i najbardziej prestiżowa przemysłowa impreza targowa w Unii Europejskiej. Pomimo to nie sposób nie zauważyć, że targi Hannover Messe w roku 2023 były wyraźnie mniejsze niż kilka lat temu.

68
Przemysłowe spotkanie w Nadarzynie. Druga edycja Warsaw Industry Automatica

W dniach 9–11 maja 2023 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo odbyła się kolejna edycja targów Warsaw Industry Automatica. W podwarszawskim Nadarzynie spotkali się dostawcy i odbiorcy szeroko rozumianej automatyki przemysłowej. Ważnym elementem wydarzenia była konferencja poświęcona automatyzacji.

72
Biblioteka

73
Współpraca

Ludzie

78
Stefan Życzkowski, przewodniczący rady strategicznej ASTOR