Number 5/2024

Robotyzacja w różnych branżach przemysłu

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    19.99 zł

  • Wersja PDF

    19.99 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Koegzystencja technologii z człowiekiem

W jaki sposób WObit realizuje strategię rozwoju automatyzacji i misję edukacyjną? Jakich rewolucji możemy spodziewać się w obszarze robotyki mobilnej? Co może łączyć robota z teatrem? O tym opowiada Jacek Ober, współwłaściciel i dyrektor marketingu firmy WObit. 

Temat numeru

28
Robotyzacja w różnych branżach przemysłu

Przedsiębiorcy działający w wielu branżach przemysłu korzystają z zalet płynących z robotyzacji produkcji. Zrobotyzowane stanowiska oraz linie produkcyjne stają się alternatywą dla tradycyjnych metod. Rosnące koszty pracy, deficyt personelu obsługującego oraz konieczność pozyskiwania wykwalifikowanej kadry są czynnikami wpływającymi na rozwój robotyzacji w przemyśle.

35
Zalety i wyzwania robotyzacji w przemyśle biotechnologicznym i farmaceutycznym

Współczesny przemysł biotechnologiczny i farmaceutyczny stawia sobie coraz wyższe cele w zakresie produkcji niskonakładowej. Dążenie do tych celów wynika głównie z potrzeby zwiększenia elastyczności i szybkości reakcji na zmieniające się warunki rynkowe oraz zapotrzebowanie na konkretne produkty, takie jak indywidualizowane terapie. Automatyzacja produkcji krótkoseryjnych jest także istotna dla laboratoriów badawczo-rozwojowych, w których nie mają zastosowania typowe maszyny wysokoseryjne, a roboty współpracujące zyskują na popularności. 

38
Automatyzacja intralogistyki strategiczna dla produkcji

W erze Przemysłu 4.0 intralogistyka odgrywa kluczową rolę w transformacji procesów produkcyjnych. Wprowadzenie do fabryk zaawansowanych systemów AMR i automatycznych magazynów buforowych zmienia dotychczasowe zasady zarządzania procesami, otwierając drogę do kolejnego etapu optymalizacji produkcji.

42
Rozwiązania zdecentralizowane firmy Turck. Maszyny modułowe – case study Smart Automation

Nowoczesne zakłady produkcyjne w coraz większym stopniu wymagają bardzo elastycznych rozwiązań. Zmieniająca się specyfika czy forma produktu, brak przewidywalności wolumenu produkcji, szybkość przezbrojenia linii do innego produktu to tylko nieliczne wyzwania, przed którymi stoi kadra zarządzająca produkcją. 

46
Rewolucja w automatyzacji dzięki kobotom

Nieustanny rozwój przemysłu spowodował, iż automatyzacja stała się kluczowym czynnikiem wzrostu efektywności i wydajności przedsiębiorstw. Aby zapewnić swoim klientom jeszcze lepsze rozwiązania dla inteligentnych fabryk i aplikacji mobilnych, Bosch Rexroth współpracuje z innymi wiodącymi na rynku firmami. Scalając kompetencje i zasoby, poszerza ofertę o niezawodne i zrównoważone rozwiązania, co ostatecznie wspiera wzrost i innowacje w branży.

48
Zabezpieczenia w przestrzeni zrobotyzowanej. Maty i zderzaki bezpieczeństwa ASO Safety Solutions

Obecność kobotów w fabrykach i magazynach nikogo już nie dziwi. Od lat wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu, oszczędzając dzięki temu czas i pieniądze. Roboty współpracujące nie tylko zwiększają dynamikę produkcji, ale także ograniczają błędy ludzkie i zagrożenia dla środowiska.

Przegląd sprzętu i aparatury

50
Czujniki i przetworniki pomiarowe

Czujniki i przetworniki pomiarowe mają fundamentalne znaczenie dla nowoczesnej automatyki przemysłowej – umożliwiają precyzyjną kontrolę i monitorowanie różnorodnych procesów produkcyjnych. Te zaawansowane urządzenia zamieniają fizyczne i chemiczne wielkości na sygnały elektryczne, które można łatwo interpretować i przetwarzać. Ich zastosowanie jest kluczowe w wielu sektorach przemysłu, od produkcji po zarządzanie energią i środowiskiem. 

56
Aparatura kontrolno-pomiarowa dla branży WOD-KAN. Czujniki i sondy poziomu cieczy

Limatherm Sensor to 50 lat doświadczenia w produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej. Oferta firmy obejmuje przemysłowe czujniki temperatury, grzałki elektryczne i zespoły grzejne, przetworniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, poziomu, czujniki przepływu i poziomu, manometry, termometry lokalne, wskaźniki, regulatory, rejestratory, pirometry, kalibratory oraz oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych. Wybrane urządzenia mają potwierdzenia jakości – ATEX (Exi, Exd), EMC, PZH, wydane przez zewnętrzne instytucje. Projektowanie oraz produkcja aparatury kontrolno-pomiarowej bazują na wdrożonym i stosowanym Systemie Zarządzania Jakością wg EN ISO 9001:2015. 

59
Uprość automatyzację dzięki sztucznej inteligencji i wizji maszynowej

W każdej branży producenci wykorzystują wizję maszynową do poprawy kontroli jakości, przyspieszenia linii produkcyjnych i optymalizacji wydajności. Istnieje jednak powszechne, aczkolwiek błędne przekonanie, że wdrożenie tej technologii jest skomplikowane i wymaga dużej wiedzy technicznej lub pomocy ekspertów w zakresie widzenia maszynowego. Nie jest to jednak prawdą w przypadku systemów wizyjnych opartych na sztucznej inteligencji.

Prawo i normy

60
AI – szanse i zagrożenia

Sztuczna inteligencja, której początki sięgają lat 50. XX w., stała się nieodłącznym elementem życia człowieka. Dynamiczny rozwój badań nad tą dziedziną nauki w ostatnich latach sprawił, że trudno wyobrazić sobie dalszy postęp cyfrowy lub technologiczny bez obecności sztucznej inteligencji, zaś futurystyczne wizje, przedstawiane w filmach science fiction, są coraz bardziej realne. W poprzednim artykule pisaliśmy o przyjętym niedawno przez Parlament Europejski Akcie AI. Teraz rozwijamy ten temat, przybliżając jednocześnie możliwe zastosowania AI, nie zawsze korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa. 

Rynek

63
Inteligentne produkty norelem zwiększają wydajność produkcji

Ewolucja w kierunku inteligentnych fabryk rewolucjonizuje procesy produkcyjne, dynamizując rozwój Przemysłu 4.0. Dzięki integracji inteligentnych maszyn i czujników zakłady produkcyjne mogą realizować bezbłędne procesy obróbkowe z wykorzystaniem produktów z kategorii smart. 

64
Koła zębate ZCP z technopolimeru na bazie żywicy acetalowej (POM)

Firma Elesa+Ganter, czołowy producent części do budowy maszyn i urządzeń, wprowadziła na rynek koła zębate ZCP wykonane z technopolimeru na bazie żywicy acetalowej (POM-C).

66
Nowe miniaturowe prowadnice liniowe. Poszerzona seria bezsmarowych prowadnic drylin W

Sprzęt laboratoryjny, ekspresy do kawy, małe domy – wszędzie tam, gdzie przestrzeń montażowa jest ograniczona, a komponenty są trudno dostępne, projektanci szukają oszczędzających miejsce i bezobsługowych prowadnic liniowych do zadań regulacji oraz pozycjonowania. Z tego względu firma igus dodała nowe miniaturowe prowadnice liniowe w wymiarze montażowym 06 do swojej serii drylin W. Są one nie tylko kompaktowe, ale także bezsmarowe.

69
Nowy czytnik RFID UHF zapewnia pełną przejrzystość procesów w logistyce

Firma Pepperl+Fuchs rozszerza swoją ofertę RFID o nowy czytnik UHF do podłączania anten zewnętrznych. Czytnik sprawdzi się szczególnie w logistyce w aplikacjach bramowych.

Wydarzenia

70
Przemysł 4.0 w rozwiązaniach Bosch Rexroth i Dassault Systèmes

Firmy Bosch Rexroth i Dassault Systèmes zorganizowały w laboratorium Fabryki Przyszłości firmy Bosch Rexroth briefing prasowy. Celem spotkania była prezentacja koncepcji Przemysłu 4.0 opartej m.in. na współpracy obu firm. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w jaki sposób można skrócić czas wprowadzania produktów na rynek dzięki wykorzystaniu elastyczności produkcji i inżynierii produktu połączonych w ramach jednego rozwiązania, pozwalającego na pełne korzystanie z zalet cyfrowej ciągłości procesu.

72
Biblioteka

73
Współpraca

Ludzie

74
Marek Paliński, menedżer produktu, BIBUS MENOS