Europa spotyka się na Forum CETEF’24
Urszula Chojnacka (Automatyka) print
W listopadzie odbędzie się Forum CETEF, które w ciągu 10 lat istnienia ugruntowało swoją pozycję wydarzenia technologicznego na skalę europejską. O szczegółach tegorocznej edycji opowiada dr Zygmunt Krasiński, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii IZTECH.
Już wkrótce odbędzie się czwarta edycja Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF. Jakie instytucje – poza Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii IZTECH – są twórcami wydarzenia?
CETEF to kluczowe międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane od 2014 r. przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii IZTECH oraz Naczelną Organizację Techniczną – Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Parlamentu Europejskiego i pod auspicjami Komisji Europejskiej, we współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi i przemysłem wysokich technologii. IV Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF odbędzie się w Krakowie w dniach 18–19 listopada 2024 r., a współorganizatorami są Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Uniwersytet Jagielloński i Prezydent Miasta Krakowa.
Czy może Pan przybliżyć cele i założenia Forum CETEF?
Celem jest stworzenie międzynarodowej platformy do dyskusji nad polityką europejską w zakresie rozwoju dziedzin techniki mających decydujące znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej i energetycznej, a także zwiększenie udziału i roli krajów leżących w naszej części Europy w realizacji europejskich programów rozwoju i kształtowaniu europejskiej polityki technologicznej.
Głównym założeniem jest zaprezentowanie potencjału technologicznego regionu oraz promocja Polski jako atrakcyjnego i solidnego partnera technologicznego w zakresie realizacji projektów rozwojowych Unii Europejskiej, jak również inspirowanie partnerstw i sieci współpracy do realizacji dużych projektów europejskich w zakresie wysokich technologii. Oczekuje się, że Forum przedstawi nowe pomysły i propozycje mające na celu realizację europejskiej agendy naukowo-technologicznej na lata 2025–2030.
Jakie tematy będą w centrum uwagi podczas tegorocznej edycji?
Organizowane co kilka lat Forum CETEF zyskało już rangę znaczącego wydarzenia gospodarczego i technicznego. W kolejnych jego edycjach wzięło udział ponad 4000 uczestników reprezentujących 19 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym komisarze europejscy, wicepremierzy i ministrowie odpowiedzialni za rozwój technologiczny oraz szefowie wielkich koncernów technologicznych, jak Siemens, Philips, Bosch czy Volkswagen. Fakt, że Forum CETEF jest organizowane w Polsce, w znaczącej mierze przyczynia się do postrzegania polskiego przemysłu i polskiego potencjału intelektualnego jako istotnego czynnika rozwoju unijnej gospodarki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji i jednocześnie jednym z najważniejszych problemów, które będą przedmiotem obrad CETEF w najbliższych latach, będą innowacyjne technologie dla skutecznego przeprowadzenia procesu transformacji energetycznej. Ważnym elementem Forum będą sesje networkingowe, mające na celu szerokie włączanie naszego regionu we wspólne przedsięwzięcia i projekty europejskie.
Jakie firmy będą obecne na Forum?
Partnerem Strategicznym Forum i współorganizatorem konferencji dziedzinowej w zakresie innowacyjnych technologii transformacji energetycznej jest spółka Orlen. Mając na uwadze promocję polskiego sektora wysokich technologii, przewidujemy udział wielu firm krajowych reprezentujących różne dziedziny technologiczne, takich jak Wasko, WB Electronics, EC Grupa, Atende, Adamed Pharma, Ryvu Therapeutics, United Robots, Medisensonic czy ITTI. Zaprosiliśmy również przedstawicieli globalnych koncernów technologicznych, takich jak np. KUKA, w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych.
Wielkim zainteresowaniem na Forum CETEF cieszą się zawsze sesje tematyczne. Jakie przewidziano w tym roku?
Tradycyjnie Forum będzie trwało dwa dni. Pierwszy dzień to całodniowa Konferencja Plenarna z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz ministerstw i agencji rządowych ds. badań, innowacji i polityki przemysłowej. Konferencja będzie poświęcona dyskusji na temat roli krajów Europy Środkowej w realizacji europejskiej polityki energetycznej poprzez badania i innowacje, a także europejskich i krajowych programów wspierających transformację energetyczną przemysłu. Odbędzie się również debata na temat roli krajów z naszego regionu w realizacji programu Horyzont Europa oraz przygotowań do kolejnego, 10. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE. Z kolei w drugim dniu Forum przewidziano dziewięć konferencji dziedzinowych w następujących obszarach: Innowacyjne Technologie Transformacji Energetycznej; Innowacje w Automatyce, Robotyce i Sztucznej Inteligencji; Nowe Horyzonty Technologiczne; Technologie kosmiczne i satelitarne; Cyrkularne procesy produkcyjne w przemyśle metali nieżelaznych; Zielone i innowacyjne technologie i przemysł; System weryfikacji technologii środowiskowych ISO 14034 szansą na przyspieszenie zielonej transformacji dzięki innowacjom; Nowe horyzonty dla technologii rolno-spożywczych; Innowacje społeczne w technologiach oraz Ochrona własności intelektualnej w sektorze wysokich technologii.
Organizatorami tych konferencji są czołowe instytucje krajowe, w szczególności uczelnie i instytuty krakowskie, we współpracy z partnerstwami i sieciami europejskimi oraz firmami wysokich technologii. Na podkreślenie zasługuje fakt, że od kilku edycji dużym zainteresowaniem na Forum cieszy się tematyka innowacji w automatyce, robotyce i sztucznej inteligencji. W tym roku organizatorem tej konferencji jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, a patronat medialny objął miesięcznik Automatyka i portal AutomatykaOnline.pl. Dziękujemy za współpracę – jest ona ważna, ponieważ nasze wydarzenie to efekt wspólnego działania wielu partnerów reprezentujących środowisko wysokich technologii.
Jakie wydarzenia dodatkowe są zaplanowane?
Kładziemy szczególny nacisk na wykorzystanie ogromnego potencjału, jaki tkwi w młodym pokoleniu innowatorów. Wydarzeniem towarzyszącym pierwszego dnia Forum będzie druga edycja Dnia Młodego Naukowca. Wezmą w niej udział młodzi naukowcy i doktoranci realizujący projekty B+R w obszarze technologii warunkujących rozwój Przemysłu 4.0 i transformacji energetycznej. W przygotowanie CETEF’24 włączyły się organizacje samorządu studenckiego, doktoranci i środowisko start-upów. Zwieńczeniem Forum będzie międzynarodowy Horizon Europe Matchmaking Event, zorganizowany przez Branżowe Punkty Kontaktowe dla programu Horyzont Europa. Będzie on okazją do spotkań face-to-face, które dają szansę znalezienia partnerów międzynarodowych i omówienia pomysłów na wspólne projekty oraz budowanie konsorcjów.
Czy w ramach wydarzenia planowane są wizyty studyjne?
Tak. W tym roku do agendy Forum włączyliśmy trzy takie wizyty w krakowskich centrach badań i innowacji: Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH oraz Center for European Union Computational Personalized Medicine SANO, ustanowionym w ramach projektu Teaming of Excellence i współfinansowanym z programu Horyzont 2020. Wizyty zaplanowane są w pierwszym dniu Forum, po południu.
Jacy goście specjalni pojawią się na tegorocznym Forum?
Tradycją CETEF jest osobisty udział Komisarza UE odpowiadającego za innowacje i badania naukowe. W tym roku przewidujemy udział Iliany Ivanovej – Komisarza UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, Cristiana-Silviu Buşoi – Przewodniczącego Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego oraz prof. Jerzego Buzka – byłego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Rady IZTECH, a także przedstawicieli instytucji rządowych i wybitnych przedstawicieli nauki i przemysłu z 16 krajów Europy Środkowej. Wśród nich będą przedstawiciele partnerstw i organizacji europejskich, w tym Antonio Novo Guerrero – prezydent European Clusters Alliance oraz Tomasz Psonka – dyrektor ds. badawczych na region Centralnej Europy w Elsevier.
Kiedy upływa termin zgłoszeń i w jaki sposób można zgłaszać udział?
Rejestracja na Forum i poszczególne konferencje dziedzinowe, Matchmaking Event oraz pozostałe wydarzenia towarzyszące, będzie odbywała się przez stronę internetową www.cetef.eu. Rozpocznie się 18 listopada. Udział w CETEF’24 jest bezpłatny. Dla posiadaczy kart Premium przygotujemy specjalną strefę spotkań, gdzie serwowane będą kawa i lunch.
Zapraszamy do współpracy potencjalnych partnerów Forum, zarówno naukowych, jak i przemysłowych, partnerów medialnych oraz partnerów projektowych, czyli konsorcja europejskie realizujące innowacyjne projekty wpisujące się w tematykę CETEF’24. Nasi partnerzy mogą włączyć się bezpośrednio w przygotowanie konferencji dziedzinowych i zaprezentować swoje innowacyjne produkty, usługi i rozwiązania technologiczne w części wystawowej Forum.
Rozmawiała
Urszula Chojnacka
dr Zygmunt Krasiński
Kierownik Centrum Projektów Badawczych UE w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN i Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Absolwent i wieloletni pracownik Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Stypendysta Rządu Japońskiego (1992–1994, Nihon University, Tokio). Wielokrotnie nagradzany specjalista w dziedzinie optoelektroniki światłowodowej. Przez szereg lat związany z sektorem bankowym. Główny obszar jego działalności to rozwój przełomowych technologii i współpracy międzynarodowej w obszarze badań i innowacji. Jako dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 (2014–2020) działał aktywnie na rzecz zintegrowania środowiska i zwiększenia udziału Polski w Horyzoncie 2020 i Horyzoncie Europa. Ma wieloletnie doświadczenie w pracach gremiów międzynarodowych i reprezentowania stanowiska Polski. Odpowiadał za zarządzanie portfelem ponad 140 projektów realizowanych w ramach Programów Ramowych UE. Jest doradcą, trenerem i autorem wielu publikacji w obszarze zarządzania B+R. Audytor w ramach International Visibility Project. Współautor stanowiska sektora wysokich technologii do New European Innovation Agenda (2022). Współzałożyciel Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych i wieloletni członek European Association of Research Managers and Administrators.
source: Automatyka 3/2024