Stawiamy na innowacje i szkolenia
Urszula Chojnacka print
Wywiad ze Steffenem Leidelem, dyrektorem Działu Systemów Automatyki Przemysłowej Siemens.
Siemens oferuje zakładom produkcyjnym szeroki wybór urządzeń i systemów z dziedziny automatyki przemysłowej, jak również dodatkowe usługi, w tym obsługę serwisową oraz warsztaty i szkolenia dla użytkowników Państwa systemów i urządzeń. Jakie firmy i jakie sektory przemysłu są w Polsce głównym odbiorcą oferty Siemens?
Nasze produkty, systemy i rozwiązania oferujemy wszystkim branżom przemysłu. Można je stosować w aplikacjach maszynowych i w automatyce procesowej. Marka SIMATIC jest powszechnie znana w polskim przemyśle. Najważniejsze są dla nas: przemysł samochodowy (zarówno producenci, jak i dostawcy podzespołów), przemysł spożywczy i maszynowy. Jednak instalacje realizowane na bazie sterowań SIMATIC znajdują zastosowanie również w: farmacji, hutach szkła, cementowniach, chemii, kopalniach, projektach infrastrukturalnych, energetyce, rafineriach oraz w gazownictwie. Ostatnio zakończyliśmy prace w Oczyszczalni Ścieków „Czajka” w Warszawie, gdzie SIMATIC PCS 7 steruje wszystkimi węzłami technologicznymi. Dużą zaletą naszych produktów jest ich uniwersalność oraz spełnianie powszechnych wymagań przemysłowych, takich jak bezpieczeństwo (w aplikacjach fail-safe), możliwość stosowania w strefach Ex oraz w innych trudnych warunkach przemysłowych, np. związanych z występowaniem ekstremalnej temperatury, kurzu, chemikaliów, drgań.
Jak Pan widzi przyszłość rynku automatyki przemysłowej w Polsce i na świecie za 5–10 lat? W jakim kierunku będzie zmierzał jego rozwój?
Rynek automatyki będzie nastawiony na spełnienie coraz nowszych wymagań przemysłu.
Po pierwsze – wymagań dotyczących elastyczności systemów. Systemy automatyki przemysłowej muszą być zaprojektowane tak, żeby możliwa była sprawna rekonfiguracja, nadążająca za coraz szybszymi zmianami w profilu produkcji przedsiębiorstwa. Przykładem może być tutaj branża samochodowa, w której cykl produkcji jednego typu samochodu uległ zdecydowanemu skróceniu.
Po drugie – wymagań w zakresie unikania postojów. Chodzi tu zarówno o postoje planowane (w celu dokonania niezbędnych modyfikacji lub serwisu linii produkcyjnych), jak i przerwy w produkcji wynikające z awarii urządzeń. Coraz ważniejszą rolę będą odgrywać wygodne systemy diagnostyczne, które nie tylko poinformują służby utrzymania ruchu o zaistniałej awarii, ale także będą w stanie przewidywać możliwe awarie instalacji.
Po trzecie – wymagań dotyczących szybkiej i wydajnej komunikacji w sieciach przemysłowych. Przemysł wymaga stworzenia sieci połączonych w sposób deterministyczny komponentów automatyki, takich jak: sterowanie, wizualizacja, archiwa, napędy, aparatura pomiarowa, technika RFID, elementy wykonawcze oraz diagnostyka. Dobrym przykładem sieci przemysłowej spełniającej wszystkie wymagania jest sieć Profinet. Umożliwia ona także komunikację bezprzewodową, na której automatyka przemysłowa będzie się opierać w coraz większym stopniu.
Po czwarte – istotny będzie zintegrowany inżyniering oraz powiązanie automatyki z informatyką. Jednolite środowisko programistyczne to standard wymuszony przez przemysł już dziś. Stosowanie różnych systemów inżynierskich do sterowania, wizualizacji oraz konfiguracji napędów jest uciążliwe, czasochłonne i bardzo niewygodne przy modyfikacji oprogramowania. Automatyk przygotowujący aplikację będzie wolał skonfigurować nowy system w jednolitym i przyjaznym dla inżyniera środowisku programistycznym.
Tak jak Pan powiedział, świat automatyki przemysłowej w coraz większym stopniu opiera się na komunikacji bezprzewodowej. Ten trend widać nie tylko w branżach typowo przemysłowych, ale także przykładowo w logistyce czy transporcie. W jakich dziedzinach i branżach znaczenie komunikacji bezprzewodowej będzie, Pana zdaniem, rosło najszybciej w najbliższych latach?
Siemens ma w swojej ofercie szeroki asortyment komponentów do komunikacji bezprzewodowej. Pozwala to na stworzenie aplikacji wszędzie tam, gdzie w przeszłości było to trudne lub wręcz niemożliwe do realizacji tradycyjnymi metodami. Najszybszy rozwój sieci Wi-Fi przewidujemy w branżach kruszyw i górnictwa odkrywkowego, które ze względu na specyfikę produkcji wymagają stosowania rozległych układów rozproszonych oraz w transporcie taśmociągowym i przy aplikacjach dźwigowych. Spory potencjał dla sieci bezprzewodowych widzimy również na rynkach infrastrukturalnych i kolejowych.
W jakich gałęziach przemysłu, w których dziś komunikacja bezprzewodowa nie jest obecna albo jest stosowana jedynie w bardzo oszczędnej formie, pojawi się ona i rozwinie?
Wszędzie tam, gdzie zostanie przełamane stereotypowe myślenie o sieci bezprzewodowej jako sieci niepewnej i zawodnej. Świadomość bezpieczeństwa i niezawodności sieci bezprzewodowej umożliwi rozwój rynku aplikacji radiowych również w procesach o charakterze ciągłym oraz w obszarach związanych z bezpieczeństwem ludzi i maszyn, np. w transporcie publicznym, takim jak metro i szybkie koleje podmiejskie, gdzie już teraz obserwujemy rosnące zainteresowanie sieciami bezprzewodowymi. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na urządzenia produkcji Siemens z obsługą standardu „N”, które są dopuszczone do pracy nie tylko w kolejnictwie czy w strefach zagrożenia wybuchem – przykładem może być górnictwo węgla kamiennego – ale posiadają również certyfikację do obsługi protokołu Profisafe.
Jedną z technologii, która jest dziś chętnie stosowana w automatyce przemysłowej, są urządzenia WirelessHART, pozwalające na tworzenie samoorganizujących się sieci transmitujących dane w paśmie 2,4 GHz. Standard ten został wypracowany przez organizację HART Communication Foundation, w skład której wchodzi między innymi firma Siemens. Jakie rozwiązania tego typu wdrażacie Państwo obecnie?
Od kilku lat Siemens rozwija grupę produktową dedykowanych urządzeń dla sieci WirelessHART. Na chwilę obecną, poza doposażeniem elementów pomiarowych w moduły obsługujące bezprzewodowy standard, posiadamy również stacje oznaczone jako IE/WSN_PA Link, które są odpowiednikiem lokalnych punktów dostępowych dla tego typu transmisji. W naszej ofercie mamy wszelkie elementy potrzebne do realizacji połączenia w sieci WirelessHART wyłącznie na bazie własnych komponentów, począwszy od systemów pomiarowych, a kończąc na elementach sterowania i nadzoru.
Jedną z wprowadzonych w ostatnich miesiącach nowości jest nowa generacja sterowników swobodnie programowalnych SIMATIC S7-1500, do średnich i dużych aplikacji. Jakie kolejne nowości z tej dziedziny planuje wprowadzać Państwa firma?
Nasze nowe sterowniki SIMATIC S7-1500 zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane na targach SPS/IPC/Drives w Norymberdze w listopadzie ubiegłego roku. W sprzedaży nowa rodzina sterowań jest od marca 2013 r. Nowy sterownik na tle naszych klasycznych rozwiązań wyróżnia się przede wszystkim wydajnością. Niespotykane dotychczas parametry, takie jak przetwarzanie instrukcji bitowych w czasie 10 ns oraz szybkie przetwarzanie sygnału od wejścia do wyjścia, wpływają na zdecydowanie krótsze czasy reakcji oraz lepszą jakość układów regulacji. Szybka magistrala systemowa oraz wydajna komunikacja po sieci Profinet stanowią dodatkowy atut nowego urządzenia. Obecnie są przygotowywane pierwsze aplikacje stworzone w oparciu o nowe sterowniki, a klienci chwalą ich szybkość, możliwości diagnostyczne, łatwy i wygodny montaż, a przede wszystkim wydajny inżyniering. TIA Portal jest tym zintegrowanym narzędziem, przy pomocy którego można skonfigurować i zaprogramować cały system automatyki, tzn. sterowniki, powiązania sieciowe, systemy wizualizacji na bazie naszej nowej oferty paneli operatorskich Basic Panels oraz Comfort Panels, a także napędy Sinamics. W dziedzinie sterowań obecna oferta firmy Siemens opiera się na SIMATIC S7-1200 jako następcy systemu S7-200, do aplikacji małych i średnich (tzw. mikroautomatyki), oraz SIMATIC S7-1500, który w przyszłości ma zastąpić popularne serie SIMATIC S7-300 i S7-400, do średnich i dużych, wymagających aplikacji maszynowych oraz do automatyki procesowej.
Na ile otwarci na nowości i na ile na bieżąco z najnowszymi oferowanymi na rynku możliwościami z dziedziny automatyki przemysłowej są polscy odbiorcy tego typu urządzeń i zastosowań?
Polscy odbiorcy są zdecydowanie bardziej otwarci na wszelkiego rodzaju nowości w automatyce niż zachodnioeuropejscy producenci maszyn. Przykładem tego jest bardzo ciepłe przyjęcie przez polski rynek sterownika SIMATIC S7-1200, który sprzedajemy od 2009 r. Polska jest dziś w pierwszej światowej dziesiątce, jeśli chodzi o ilości sprzedawanych jednostek. Liczymy również na to, że sterownik SIMATIC S7-1500, wraz z narzędziem inżynierskim TIA Portal, zdobędzie równie szybko polskich odbiorców i stanie się nowym standardem przemysłowym w Polsce.
Jak Państwo macie zamiar tego dokonać?
Ważnym elementem wprowadzenia na rynek nowych rozwiązań, oprócz dobrego marketingu, jest program szkoleń przeznaczony dla wszystkich klientów i partnerów. Współpracujemy z uczelniami, a realizowane obecnie projekty pilotażowe są pod specjalnym nadzorem naszych fachowców z Działu Wsparcia Technicznego. Chciałbym zwrócić uwagę na wyjątkowe zalety naszego środowiska inżynierskiego TIA Portal, które obecnie jest dostępne w wersji V12. Przy pomocy TIA Portalu można nie tylko programować nowe sterowniki SIMATIC S7-1200 i S7-1500, ale także nasze klasyczne produkty S7-300 i S7-400. Możliwości migracyjne w zakresie paneli operatorskich pozwalają na komfortowe przejście z dotychczasowych paneli do nowych – typu Comfort. Wraz z nową rodziną sterowników wprowadziliśmy na rynek również wyspy ET200MP oraz ET200SP, które zastąpią nasze klasyczne rozwiązania rozproszonych I/O ET200M oraz ET200S. Jesteśmy przekonani, że nowa rodzina sterowań – wraz z innowacjami w wizualizacji, komunikacji przemysłowej, technice napędowej – spełni wysokie wymagania stawiane systemom automatyki przez polski przemysł. Nasze systemy i rozwiązania pomogą polskim zakładom przemysłowym w uzyskaniu przewagi i konkurencyjności na coraz trudniejszym rynku.
Rozmawiała Urszula Chojnacka
PAR
Steffen Leidel ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Teoretycznej. W firmie Siemens pracuje od 2000 r., obecnie na stanowisku dyrektora Działu Systemów Automatyki Przemysłowej.
source: PAR