Biznes i nauka spotykają się tutaj – XVII Targi EuroLab
Materiał prasowy print
XVII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz IV Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab odbędą się w dniach 18 – 20 marca w Warszawie. Wydarzenia te wpisały się już na stałe w kalendarz branży laboratoryjnej i tworzą przestrzeń, w której ludzie nauki spotykają się z przedstawicielami biznesu, a najnowsze osiągnięcia naukowe znajdują zastosowanie w praktyce.
Targi EuroLab to branżowe wydarzenie skierowane do profesjonalistów działających w obszarze laboratoryjnym. Wystawcy zaprezentują tam najnowsze rozwiązania i technologie przeznaczone dla laboratoriów oraz osiągnięcia w dziedzinie analityki chemicznej, biotechnologii i Life Science, metrologii, medycznej diagnostyce laboratoryjnej oraz nanotechnologii. Targi CrimeLab z kolei dedykowane są specjalistom, którzy na co dzień zajmują się tematyką techniki kryminalistycznej. Oba wydarzenia to okazja do spotkań i rozmów z producentami i dystrybutorami sprzętu, produktów i usług stosowanych w szeroko pojętej analityce i branży laboratoryjnej.
Program merytoryczny EuroLab
Co roku dużym zainteresowaniem cieszą się konferencje i wykłady. Uczestnicy doceniają, że omawiane są aktualne dla branży zagadnienia. Istotne dla słuchaczy jest również to, że wykłady prowadzą specjaliści i autorytety z danych dziedzin. Tematyka programu jest precyzyjnie dobierana przez Radę Programową, której przewodniczy prof. dr hab. Ewa Bulska, przewodnicząca Komisji Spektrometrii Atomowej i Cząsteczkowej Komitetu Chemii Analitycznej PAN z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
O metrologii i biotechnologii
Podczas konferencji pt. „Akredytacja w obszarach regulowanych. Zasady, uwarunkowania i stan aktualny” Polskiego Centrum Akredytacji pojawią się zagadnienia związane z metrologi. Prelegenci odniosą się do takich zagadnień jak: rola, funkcje i ramy prawne akredytacji w postanowieniach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dn. 9 lipca 2008 roku, sektorowe wymagania przepisów prawa dotyczące oceny zgodności w obszarach regulowanych prawnie, ogólna charakterystyka wymagań prawnych przewidujących wykorzystanie akredytacji w obszarze badań, certyfikacji i inspekcji, stan aktualny akredytacji w podstawowych obszarach regulowanych prawnie, a także programy akredytacji i wymagania sektorowe w obszarach dobrowolnych.
Główny Urząd Miar będzie gospodarzem seminarium pt. „Bezmiar widma światłem mierzony”, w którym znajdą się trzy panele: „Spektroskopowy pomiar czystości monokryształu krzemu oraz interferometryczny pomiar przemieszczania cewki w prądowej wadze Wata jako przykłady wykorzystania światła w dziedzinie masy”, „Zachowanie spójności pomiarowej w pomiarach barwy” oraz „Bezpośredni pomiar energii szansą na poprawę skuteczności radioterapii - wzorce dawki pochłoniętej w wodzie”. Po każdym referacie przewidziany jest czas na dyskusję.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy poprowadzi konferencję o mikrosondzie elektronowej i jonowej. W trakcie konferencji omówione zostaną nowe kierunki badań mikrochemicznych. Z kolei przedstawiciel Komitetu Biotechnologii PAN wygłosi wykład dotyczący jednej z najbardziej efektywnych dziedzin gospodarki, jaką jest biotechnologia. W wystąpieniu pt. „Polska biotechnologia: sukcesy, legislacja, perspektywy w 2015 r.” prof. dr hab. Tomasz Twardowski przedstawi innowacyjne osiągnięcia akademickie, które wdrożone mogłyby wesprzeć rozwój gospodarczy kraju.
Nowości w analityce chemicznej
Dwa z wydarzeń towarzyszących poświęcone będą analityce chemicznej. Wykładowcy z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej poprowadzą konferencję pt. „Świat technik sprzężonych”, w ramach której znajdzie się pięć tematycznych referatów. Będą to: „Metal jako ‘drogowskaz’ postępowania analitycznego w badaniach farmakologicznych metaloleków”, „Zastosowanie chromatografii cieczowej w połączeniu ze spektrometrią mas (LC MS) w analizie żywności”, „O technikach sprzężonych w świecie dzieł sztuki”, „Nowe techniki analityczne w spektroskopii optycznej” oraz „Zastosowanie przenośnych spektrometrów CCD w plazmowych miniaturowych technikach spektroskopii optycznej”.
Z kolei prelegentami konferencji naukowej pt. „Zdrowie, Leki, Chemia” będą przedstawiciele: Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Komitetu Chemii Analitycznej PAN, Polskiego Towarzystwa Chemicznego, II Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Medyczna diagnostyka laboratoryjna
Osoby związane z sektorem medycznej diagnostyki laboratoryjnej zainteresują dwie konferencje, które podczas Targów EuroLab zorganizuje Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej. Pierwsza z nich to „Automatyzacja, informatyzacja, integracja - medyczne laboratorium diagnostyczne XXI wieku”, a druga zatytułowana jest „Biologia systemów w medycynie - ‘omiki’ w diagnostyce laboratoryjnej”. Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB wraz z Polskim Komitetem Normalizacyjnym poprowadzą cykl wykładów pt. „Problemy laboratoriów”.
Pozyskiwanie środków z Funduszy Europejskich
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest współorganizatorem wykładu pt. „Fundusze Europejskie do 2020 roku na badania i rozwój”. W trakcie spotkania przedstawione zostaną możliwości i kluczowe informacje dotyczące finansowania badań naukowych, które są prowadzone i wdrażane przez różnego rodzaju jednostki naukowe oraz firmy.
Program merytoryczny CrimeLab
Dla odwiedzających równoległe Targi CrimeLab także przygotowano program merytoryczny. Już po raz trzeci odbędzie się ciesząca się dużym zainteresowaniem dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Miejsce zdarzenia”. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - Instytut Badawczy wraz z Polskim Towarzystwem Kryminalistycznym poprowadzą spotkanie, którego tematem przewodnim będzie nowelizacja Kodeksu Postępowania Karnego oraz rola osób zaangażowanych w czynności procesowe od miejsca zdarzenia po salę sądową.
Podobnie jak w poprzednich latach będzie można także przyjrzeć się oględzinom miejsca zdarzenia i porównać pracę techników kryminalistycznych z Polski i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo wymiana doświadczeń między przedstawicielami organów ścigania i organów procesowych z Polski, Europy i USA pozwoli na wypracowanie jeszcze bardziej efektywnych praktyk stosowanych na miejscu zdarzenia.
Targom towarzyszyć będą również wykłady wystawców, którzy przybliżą zastosowania konkretnych urządzeń.
Patronaty
Patronat Honorowy nad Targami EuroLab 2015 objęli: Janusz Piechociński - Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki; Stanisława Prządka - Przewodnicząca Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Cezary Grabarczyk - Minister Sprawiedliwości; prof. dr hab. Michał Kleiber - Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz gen. insp. dr Marek Działoszyński - Komendant Główny Policji.
Informacje praktyczne
Wstęp na targi jest bezpłatny po dokonaniu obowiązkowej rejestracji na miejscu lub online. Oba wydarzenia będą otwarte w godzinach 9:00-17:00 w dniach 18 i 19 marca, natomiast 20 marca w godzinach 9:00-15:00.
Miejsce targów: Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska, ul. Marsa 56c, 04-242 Warszawa
Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne online: www.targieurolab.pl oraz www.crimelab.pl.
source: MTTargi