Cyfrowa epoka obrabiarek. 31. edycja targów BI-MU
Materiał prasowy print
Październikowe targi BI-MU będą spotkaniem popytu i podaży Przemysłu 4.0 oraz areną dialogu między producentami maszyn i twórcami technologii łączności. Już teraz można mówić o wielkim sukcesie – na pół roku przed rozpoczęciem imprezy udział zgłosiło ponad 700 wystawców, wśród których aż 18% stanowią targowi debiutanci.
Od 9 do 13 października 2018 r. centrum wystawowe fieramilano Rho będzie gospodarzem 31. edycji targów BI-MU. Najważniejsze tego typu wydarzenie we Włoszech, organizowane co dwa lata, jest skierowane do branży producentów obrabiarek do obróbki skrawaniem i do obróbki plastycznej, robotów, automatyzacji, produkcji cyfrowej (Digital Manufacturing), technologii pomocniczych i technologii wspomagających. Jest to jedyna wystawa branżowa we Włoszech o międzynarodowym zasięgu, która jako pierwsza otworzyła się na świat technologii cyfrowych – koncentruje się na Internecie Rzeczy, analizie dużych zbiorów danych (Big Data), bezpieczeństwie cybernetycznym, przetwarzaniu w chmurze (Cloud Computing), rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality), integratorach systemu (System Integrator), wytwarzaniu przyrostowym oraz kontroli wizyjnej i systemów (Vision and Control Systems).
Rekordowy wzrost liczby wystawców
Na sześć miesięcy przed imprezą swój akces zgłosiło już ponad 700 przedsiębiorstw, o 40% więcej w porównaniu z tym samym okresem dwa lata wcześniej (marzec 2016). Spośród nich aż 280 firm to wystawcy zagraniczni z 20 różnych krajów. To liczby świetnie wróżące imprezie, która przygotowuje się na przyjęcie ponad 70 000 zwiedzających z Włoch i z zagranicy. Znacząco wzrosła także zarezerwowana całkowita powierzchnia wystawiennicza – o 27% w porównaniu z marcem 2016 r. Odzwierciedla to rosnący popyt na włoskim rynku, który osiągnął obecnie najwyższą wartość. W 2017 r. Włochy były krajem o najwyższym wskaźniku wzrostu popytu na obrabiarki do metalu (w liczbach bezwzględnych). Prognozy Oxford Economics potwierdzają ożywienie włoskiego rynku również w 2018 r., co działa na korzyść wystawców na targach BI-MU. Jednak najbardziej istotny jest wzrost zainteresowania ze strony nowych wystawców, którzy stanowią aż 18% całkowitej liczby. Oznacza to, że organizatorzy imprezy, rozszerzając spektrum technologii obecnych na targach i otwierając się na świat cyfrowej produkcji oraz technologii ją wspomagających, właściwie zinterpretowali zainteresowanie nowych graczy w sektorze produkcyjnym i nie tylko ich.
Rozwój i trendy pod kontrolą
Świat oprogramowania zarządzającego, czujników kontrolnych, analizy danych, systemów zdalnego sterowania i rozwiązań predykcyjnego utrzymania ruchu, ICT oraz doradztwa – wszystko to przekształca tradycyjną obrabiarkę w urządzenie 4.0. Jak to działa w praktyce, będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji BI-MU. Najlepsze technologie, które pozwalają na digitalizację oraz połączenie maszyn i linii produkcyjnych stały się teraz obowiązkowym kierunkiem dla tych, którzy chcą produkować.
BI-MU to impreza, która od ponad 60 lat przedstawia ewolucję branży obróbki metali, pokazując edycja za edycją rozwój technologii, trendy branżowe i nowe metody produkcji, a także wyprzedzając tendencje. Targi wciąż się rozwijają dzięki rozszerzaniu zakresu prezentowanych technologii o wszystko to, co czyni przemysł zintegrowanym w sieć i wzajemnie połączonym. 31. targom BI-MU przewodzi hasło: Cyfrowa Epoka Obrabiarek (The Digital Era of Machine Tools). Wydarzenie jest jednocześnie punktem odniesienia dla tej branży i odzwierciedleniem rynku.
W latach 70. impreza była świadectwem i protagonistą trzeciej rewolucji przemysłowej, która wprowadziła elektronikę i technologie informacyjne do świata przemysłu. W 2018 r. będzie ona naturalną platformą do prezentacji powiązań między światem systemów produkcyjnych i technologii cyfrowych oraz miejscem wstępnej oceny ostatnich dwóch lat rozwoju przemysłu zmierzającego w stronę cyfrowej ewolucji maszyn i fabryk, również dzięki decyzjom rządowym.
Rozbudowa stref tematycznych
Nowa interpretacja imprezy spotkała się z pełnym uznaniem przedsiębiorstw. Nie jest przypadkiem, że 18% zgłoszeń na targi pochodzi od nowych firm, należących zarówno do sektorów tradycyjnie obecnych na targach, jak i do nowych, związanych np. z Internetem Rzeczy i prezentowanych w dziale Fabbricafutura (fabryka przyszłości) oraz doradztwa obecnego w dziale Box Consulting. Z tego względu istotna jest obecność m.in. firmy PwC, która będzie jednym z wiodących wystawców we wspomnianym, nowym dziale wystawienniczym Box Consulting. Obok niej znajdą się Deutsche Bank, Alascom Services i wiele innych podmiotów. Doradztwo staje się coraz istotniejsze w tworzeniu wspólnego języka umożliwiającego dialog między producentami maszyn i twórcami technologii łączności, ułatwiając spotkanie popytu i podaży Przemysłu 4.0. Stało się też niejako trzecim biegunem przemysłu, sprzężonym połączeniem między dwoma coraz bardziej współzależnymi sektorami. To właśnie powód, który skłonił organizatorów do zaprezentowania działu usług związanych z wiedzą, kwalifikacjami, certyfikacją.
W strukturze targów wyodrębniono również dział Robot-Planet, sponsorowany przez SIRI obszar innowacji, poświęcony robotom przemysłowym i współpracującym, integratorom i systemom automatyki. Nowością jest również BI-MU Startupper adresowany do młodych wynalazców i nowo powstałych firm zajmujących się rozwojem produktów i projektów związanych z branżą systemów produkcji i obróbki metali. BI-MU Startupper przyczyni się do rozwoju targów w obszarze porównywania skonsolidowanych modeli przemysłowych z nowymi wizjami biznesu.
Do wspomnianych działów zostaną ponadto dodane: Club Tecnologie Additive (Klub Technologii Przyrostowych) przygotowany przez Aita-Associazione Italiana Tecnologie Additive (Stowarzyszenie Włoskich Technologii Przyrostowych); dział Moc Dynamiki Płynów, którego zadaniem jest prezentacja najlepszych systemów i komponentów do napędów mechanicznych i hydraulicznych oraz Focus Meccatronica zorganizowane we współpracy z AidAM i IMVG; Mondo Della Finitura Delle Superfici (Dział Obróbki Powierzchni) objęty patronatem przez ANVER (stowarzyszenie lakierni przemysłowych) i poświęcony najlepszej jakościowo ofercie maszyn i systemów do wykańczania i obróbki powierzchni: mycia, lakierowania, galwanizacji, procesów chemicznych i elektrochemicznych, metalizacji, a także obróbki nanotechnologicznej.
Urozmaicony program towarzyszący
Po raz pierwszy w swojej długiej tradycji spotkań B2B targi połączą wymiar ekspozycyjny z pogłębieniem tematyki w trakcie konferencji oraz bogatego programu wydarzeń towarzyszących w ramach BI-MUpiù.
BI-MUpiù to arena zorganizowana w jednym z pawilonów wystawienniczych. Przygotowano ją z myślą o przyciągnięciu uczestników targów dzięki propozycjom specjalnych inicjatyw, stworzeniu okazji do pogłębienia specyficznych tematów związanych z zagadnieniami produkcji, spotkaniom ad hoc ułatwiającym dzielenie się wiedzą, a także obecności wpływowych przedstawicieli przemysłu oraz imprezom z wystawcami w głównej roli, którzy będą mieli do dyspozycji scenę do prezentacji nowości. Tym, co dodatkowo podsyca pozytywny klimat wokół 31. edycji BI-MU są napływające co miesiąc dobre informacje o eksporcie maszyn, zwłaszcza do krajów europejskich, które od zawsze były istotne dla targów.
Według prognoz Oxford Economics światowy popyt na obrabiarki w 2018 r. wzrośnie o 3%, przekraczając wartość 71 mld euro. Wzrost dotyczyć będzie wszystkich głównych obszarów geograficznych, ale to Europa będzie kontynentem, który osiągnie najwyższy wzrost – ponad 4%.
Ożywienie we włoskiej produkcji już się utrwaliło, ale droga do cyfrowej transformacji jest jeszcze długa. Przedsiębiorstwa mają tego świadomość i jest to również powód, dla którego popyt na obrabiarki i automatyzację będzie nadal wzrastać. Nie pozostaje więc nic innego, niż poczekać do października, aby zobaczyć na targach BI-MU najlepsze nowe propozycje.
source: Automatyka 6/2018