2,10,30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA SERWISU AUTOMATYKAONLINE.PL I POBIERZ DARMOWY NUMER "AUTOMATYKI"!

okładka Automatyka

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, w celach marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. Oświadczam, że zostałem poinformowany/a o prawie do wglądu, modyfikacji oraz usuwania moich danych osobowych.

*Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowej (w tym informacji handlowej partnerów portalu AutomatykaOnline.pl) za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144, poz. 1204).

*Wyrażam zgodę na używanie przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

*Akceptuję regulamin portalu AutomatykaOnline.pl oraz politykę prywatności serwisu.




ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy!

Prawie gotowe ... Musimy potwierdzić Twój adres email. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy kliknąć link w mailu, który właśnie wysłaliśmy do Ciebie.

Po akceptacji zapisu na newsletter zostanie przesłany do Ciebie numer promocyjny miesięcznika Automatyka.

ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy za próbę ponownego zapisu na nasz newsletter.

Twój mail już jest w naszej bazie!

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
redakcja@automatykaonline.pl

ZAMKNIJ OKNO

This website uses cookies

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług strona używa plików cookies. Szczegóły w polityce prywatności serwisu.

POL ENG
a a a
Search
  • Login
  • Sign up
Site map Site map
AutomatykaOnline.pl
  • Home page
  • News
  • Interviews
  • Application
  • Articles
  • Events
  • Companies
  • Products
Search
Automatyka 11/2025

Automation11/2025

In this issue:
  • Interview with Paweł Hoerner de Roithberger and Paweł Reszel, National Instruments
  • Cybersecurity of industrial control systems
  • Signaling columns
  • Magazine
  • Contact
  • Advertisement
  • Home page
  • News

Czy polski przemysł jest otwarty na cyfryzację?

Materiał prasowy print

Thursday January 10 2019
Czy polski przemysł jest otwarty na cyfryzację?
Tweet

Poziom cyfryzacji zakładów produkcyjnych z roku na rok wzrasta. Czy oznacza to, że polskie fabryki są gotowe na wdrażanie rozwiązań oferowanych przez Przemysł 4.0?

Przemysł to jeden z filarów europejskiej gospodarki. Według danych Komisji Europejskiej zrzesza on ok. 2 mln przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 33 mln osób. Internet rzeczy, przetwarzanie danych w chmurze, zaawansowana analiza ogromnych zbiorów danych, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe czy drukowanie 3D to główne trendy, na których ma bazować w najbliższych latach. Według szacunków Unii Europejskiej cyfryzacja produktów i usług w ciągu najbliższych 5 lat może zwiększyć roczny przychód, generowany przez europejską gospodarkę o ponad 110 mld euro rocznie.

Sektory, chcące korzystać z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, muszą zmierzyć się z poważną konkurencją ze strony bardziej rozwiniętych technologicznie rejonów świata. W tyle zostaje wiele małych i średnich przedsiębiorstw, pojawiają się również duże dysproporcje między poziomem cyfryzacji przemysłu poszczególnych państw i regionów. Nierówności te obrazuje raport „State of Data Innovation in the EU”, przygotowany przez ośrodek analityczny Center for Data Innovation, w którym zaprezentowano w jaki sposób państwa członkowskie UE rozwijają się pod kątem cyfryzacji. Polska zajęła w tym rankingu niewysokie 20 miejsce, wyprzedziły nas takie kraje jak Litwa, Łotwa czy Słowacja.

W wyrównywaniu tych różnic ma pomagać europejska platforma cyfryzacji przemysłu, która ma zapewnić wszystkim firmom w Europie – od start-upów po duże fabryki – możliwość korzystania z innowacji cyfrowych, wspierających modernizację produktów, ulepszanie procesów i dostosowywanie modeli biznesu do zmian zachodzących w gospodarce cyfrowej. Tym samym w ciągu kolejnych kilku lat państwa członkowskie, UE i przedsiębiorstwa planują wspólnie zainwestować ponad 50 mld euro w cyfryzację europejskiego przemysłu.

Polski przemysł nie nadąża?

W jaki sposób trend ten przekłada się na polski przemysł? Interesujące wnioski dostarcza raport “Wyzwania polskich przedsiębiorstw w erze Industry 4.0”, przygotowany i opublikowany w czerwcu ubiegłego roku przez firmę analityczną ASD Consulting. W badaniu autorzy sprawdzali, czy polskie firmy są gotowe na wdrożenie rozwiązań oferowanych przez Przemysł 4.0 oraz na jakim etapie zaawansowania technologicznego są obecnie.

Po analizie odpowiedzi ponad 130 managerów produkcji, reprezentujących kilkanaście różnych branż, m.in. urządzeń elektrycznych, spożywczej, motoryzacyjnej, przemysłu ciężkiego czy przetwórstwa tworzyw sztucznych okazało się, że zaledwie 8% firm, których reprezentanci brali udział w badaniu, wykorzystuje analizę danych dotyczących potencjalnych awarii lub eksploatacji części. Wskazywali też na bardzo niski udział automatycznego zbierania danych, będącego ważnym elementem Przemysłu. 4.0. Z drugiej strony aż 43% badanych w ciągu 2 najbliższych lat, a 16% w trakcie 2-5 lat chce wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach rozwiązania służące do analizy danych, co pokazuje, że managerowie zdają sobie sprawę z konieczności inwestycji w cyfryzację oraz doskonalenie produkcji.

Zainteresowanie nowymi technologiami ze strony polskich przedsiębiorstw potwierdzają też dane, zawarte w raporcie PwC, dotyczące wyzwań współczesnej produkcji w przemyśle 4.0. Zgodnie z przewidywaniami, do 2020 roku wydatki polskich firm na działania związane z transformacją cyfrową zwiększą się do 7,7% ich rocznych przychodów.

Jest o co walczyć. Capgemini prognozuje, że inwestycje w inteligentne fabryki zwiększą efektywność produkcji o 27% w ciągu najbliższych 5 lat, co przełoży się na wzrost wartości dodanej dla światowej gospodarki w wysokości 500 mld dolarów.

– Przed polskimi przedsiębiorcami stoi duże wyzwanie rzeczywistej cyfryzacji przemysłu. Rozwiązania oparte na systemach IIoT pomagają przedsiębiorstwom optymalizować procesy produkcyjne i dzięki temu dotrzymać kroku szybko rozwijającej się zagranicznej konkurencji. Według raportu „Smart Manufacturing Report 2017” firmy, które wdrożyły systemy IIoT zauważyły wzrost efektywności przedsiębiorstw od 7 do nawet 50 proc. Wydatki na energię zmalały średnio o 5 proc., a koszty bezpośrednie zmniejszyły się w takich przedsiębiorstwach nawet o 20 proc. Dane te pokazują realne korzyści wynikające z cyfryzacji przemysłu poprzez zastosowanie Przemysłowego Internetu Rzeczy. Czas pokaże, jak szybko przemysł, szczególnie ten duży, przekona się do rozwiązań IIoT oraz w jakim kierunku będzie podążać cyfryzacja polskich fabryk – tłumaczy Artur Hanc, prezes firmy ELMODIS, specjalizującej się w rozwiązaniach IIoT.

https://elmodis.com

source: Elmodis

Keywords

cyfryzacja, cyfryzacja przemysłu, elmodis, Przemysł 4.0

Related articles

  • CleanBox Reeco wyróżniony w konkursie „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2025”
  • Efektywność energetyczna przedsiębiorstwa i jej audyt – poradnik ekspertów z Efektywniej.pl
  • Pierwsza orkiestra, w której wykorzystano kamery monitoringu, głośniki oraz sztuczną inteligencję
  • Przygotowywanie kawy z wykorzystaniem cobota Techman TM12 – demonstracja funkcjonalności systemu wizyjnego w wykonaniu firmy „Robotycy”
  • Bezpieczeństwo w centrum dyskusji Kongresu Polska Moc Biznesu

Newsletter

Stay up to date with current information.

Comau videos YouTube

Show more videos
Inżynier wie

Events

Show more events
1 Jan Training

Zwiedzanie centrum efektywnej prefabrykacji szaf sterowniczych

1 January 2025 – 31 December 2025
11 Dec Training

Bezpieczeństwo maszyn - algorytm wyznaczania Poziomu Nienaruszalności Bezpieczeństwa SIL

11–12 December 2025
11 Dec Training

Combo - Dyrektywa maszynowa i nowe rozporządzenie (UE) maszynowe - efektywna ocena zgodności i ocena ryzyka maszyn

Wrocław 11–19 December 2025
11 Dec Training

Część 1 - Dyrektywa maszynowa i nowe rozporządzenie (UE) maszynowe w szczegółach, czyli jak profesjonalnie zorganizować ocenę zgodności i ocenę ryzyka maszyn?

Wrocław 11–12 December 2025
  • facebook
  • Tweeter
  • google+
  • RSS AutomatykaOnline
  • About Us
  • Sales and customer service
  • Privacy Policy
  • Presentation
  • Terms of Use
  • Accessibility Statement
  • Contact Us
  • Contact form
  • Media cooperation
  • Portal Editorial
  • Automatyka Editorial
  • Advertising
  • Advertising contact
  • Advertising in "Automatyka"
  • Newsletter
AutomatykaOnline.pl

© 2014 by Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. All rights reserved.
created by: TOMP