Domowy ślad węglowy – czym jest i jak jemu zapobiegać?
Materiał prasowy (Schneider Electric) print
Schneider Electric przedstawia 5 sposobów, dzięki którym każdy z nas może mieć swój wkład w powstrzymanie zmian klimatycznych.
Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej, stawiając sobie za cel zmniejszenie o 40% emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. i osiągnięcie zerowych emisji netto do połowy XXI wieku. Aby tak się stało państwa członkowskie przyjęły przepisy, mające zagwarantować osiągnięcie tych celów. Jednak już dziś, dzięki uczynieniu naszych domów bardziej zrównoważonymi środowiskowo możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 i czerpać z tego natychmiastowe korzyści ekonomiczne.
Nasze domostwa to coś więcej niż dach nad głowami. To miejsce, w którym spędzamy czas z bliskimi, bawimy się z rodziną, gotujemy ulubione dania i czujemy się bezpiecznie. Ale ich ślad węglowy jednak rośnie. Popyt na energię elektryczną ma się podwoić w nadchodzących dziesięcioleciach. Tworzenie zrównoważonych domów będzie miało kluczowe znaczenie dla ograniczenia globalnego ocieplenia i osiągnięcia zerowej emisji w przyszłości.
Jeżeli świat ma zrealizować ambitne cele paryskiego porozumienia klimatycznego, w tym osiągnięcie przez 121 krajów zerowej emisji netto do 2050 roku, każdy z osobna powinien znaleźć sposób, w jaki będzie wykorzystywać energię w swoim gospodarstwach domowych.
Oto pięć kroków, które można wykonać, aby zmniejszyć ślad węglowy swojego domu
1. Postaw na urządzenia efektywne energetycznie
Ponad połowa energii zużywanej w domu przypada na ogrzewanie i klimatyzację. Podgrzewanie wody, oświetlenie i chłodzenie stanowią kolejne 27%. Dlatego bardzo istotne jest by energochłonne urządzenia, takie jak czajnik elektryczny, lodówka, zmywarka, pralka, piekarnik, płyta grzewcza, miały wysoką klasę efektywności energetycznej. Pozwoli to znacząco wpłynąć na miesięczny rachunek za prąd (i zużycie wody).
2. Stacja ładowania i elektryczny samochód – warto rozważyć
Według raportu przygotowanego przez portal CleanTechnica, roczna sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) do końca dekady osiągnie 245 milionów, czyli ponad 30 razy więcej niż obecnie. Zainstalowanie stacji ładowania w garażu przygotuje do przejścia na samochód elektryczny. I choć posiadanie takiej stacji zwiększy zużycie energii elektrycznej to można zrównoważyć ten koszt, instalując w tym samym czasie panele fotowoltaiczne. Według danych zawartych w raporcie aż 40% badanych kierowców pojazdów elektrycznych posiada dachowe panele słoneczne.
3. Zainwestuj w energię słoneczną i zacznij oszczędzać
Wzrost udziału energii fotowoltaicznej w całościowym rynku energii Unii Europejskiej staje się coraz szybszy. W 2019 roku w 26 z 28 państw członkowskich UE łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych była większa niż w roku poprzednim. Do wzrostu znaczenia fotowoltaiki przyczynia się fakt, że w dzisiejszych czasach energia słoneczna jest często tańsza niż jakakolwiek inna jej forma – z pewnością jest to najtańsza energia elektryczna detaliczna, a w coraz większym stopniu także hurtowa.
4. Pomyśl o inteligentnym domu
Domy scyfryzowane i usieciowione (Connected Home) zmieniają sposób życia ludzi na całym świecie. Inteligentne urządzenia zainstalowane w naszych domach pozwalają aktywnie zarządzać zużyciem energii za pośrednictwem smartfona z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Natomiast automatyzacja pozwala dostosować zużycie prądu w zależności od pory roku. Na przykład, gdy zbliża się zima można zaprogramować termostat, aby zmniejszał moc ogrzewania, kiedy jesteśmy w pracy, a następnie szybko podnosił temperaturę na krótko przed naszym powrotem do domu. Na podstawie danych o zużyciu energii zgromadzonych przez inteligentne urządzenia możesz zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo i komfort swojego domu.
Pierwsza generacja produktów inteligentnego domu zapewniła kontrolę komfortu w każdym pomieszczeniu. Obecnie rozwiązania Schneider Electric dodają informacje o zużyciu energii w poszczególnych pokojach, a w przyszłości będą wizualizować informacje o emisji dwutlenku węgla przez nasz dom. Pomagając lepiej zrozumieć, gdzie jest zużywana ich energia i jaki wywiera wpływ na otoczenie.
Dzięki prognozom opartym na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, konsumenci będą mogli zmniejszyć zużycie energii i koszty ogrzewania elektrycznego nawet o 50%, a także przewidzieć trendy w produkcji energii słonecznej. Właściciele pojazdów elektrycznych będą otrzymywać porady, kiedy najlepiej ładować samochód: np., gdy obowiązuje najniższa taryfa lub do dyspozycji dostępna jest nadwyżka wyprodukowanej w domu energii słonecznej.
5. Zadbaj o izolację swojego domu
Izolacja ogranicza przepływ ciepłego powietrza, minimalizując w ten sposób straty ciepła zimą i przenikanie do domu ciepła latem. Dzięki dobrej izolacji systemy ogrzewania i chłodzenia nie będą przeciążone, a nasz komfort termiczny zawsze będzie na adekwatnym do sezonu poziomie.
Zrównoważony dom przyszłości
Domy mieszkalne staną się największym „konsumentem” energii elektrycznej na świecie. Ładowanie samochodów, elektryfikacja ciepła i dłuższy czas jaki będziemy spędzali w domu (np. zdalna praca) spowoduje drastyczny wzrost zużycia energii elektrycznej przez konsumentów w ciągu najbliższych kliku lat. Dlatego już dziś tak bardzo istotna staje się cyfryzacja istniejących budynków, jak i budowanie nowych zrównoważonych energetycznie inteligentnych domów.
Wizja Schneider Electric dotycząca budynków przyszłości łączy dystrybucję energii elektrycznej z technologią cyfrową. Dzięki cyfryzacji zrównoważony dom „nauczy się” i będzie przewidywać kiedy, gdzie i ile energii potrzebne jest do oświetlenia, ogrzewania, zasilania i ładowania, aby skutecznie i wydajnie zaspokajać potrzeby jego mieszkańców. Postępy w technologii słonecznej sprawią, że stanie się ona realnym źródłem energii dla szerokiej gamy domów mieszkalnych i obszarów geograficznych. Zwiększy się także rola pojazdów elektrycznych traktowanych jako systemy magazynowania energii, a domy przyszłości będą w stanie określić z jakiego źródła prądu korzystać w danym czasie.
Według Schneider Electric, zrównoważone klimatycznie domy przyszłości mogą stać się dla ich obecnych i potencjalnych właścicieli rzeczywistością w ciągu najbliższych 10 lat. Zanim to jednak nastąpi, powinniśmy zacząć wykonywać choćby najmniejsze kroki, które pozwolą zmniejszyć nasz domowy ślad węglowy. Wystarczy zacząć od oszczędzania wody i gaszenia światła tam, gdzie nikogo nie ma.
source: Schneider Electric