Drugi wiek WIKA Polska. Włocławek światową stolicą manometrów
Jolanta Górska-Szkaradek (WIKA Polska) print
W tym roku firma WIKA Polska obchodzi wspaniały jubileusz 100-lecia obecności na rynku. Z tej okazji 9 czerwca 2016 r. odbyła się gala jubileuszowa. W dniu imprezy miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie, a mianowicie uroczyste otwarcie nowej fabryki WIKA Polska SGF, która również ma siedzibę we Włocławku.
Niewiele firm może pochwalić się tak piękną i długą historią jak WIKA Polska. Początek firmy to rok 1916 i warsztat założony przez Ignacego Ciechurskiego we Włocławku. Przez kolejne lata wiele się zmieniało – warsztat rozwijał się, rozbudowywał, zmieniały się formy własności, a tym samym nazwa firmy i jej logotyp, wielkość produkcji i zatrudnienia, ale firma była i jest w tym samym miejscu. Obecnie znacznie się rozbudowała – nowy zakład powstał w nowym miejscu, ale wciąż w tym samym mieście, Włocławku.
9 czerwca 2016 r., w dniu obchodów jubileuszu 100-lecia firmy WIKA Polska, w obecności licznego grona zaproszonych gości z zakładów i instytucji współpracujących z firmą, odbyło się otwarcie i zwiedzanie nowego zakładu produkcyjnego WIKA Polska SGF. Przybyłych gości powitali przedstawiciele firmy: Tatiana Perczak-Szanowska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży, Jarosław Franaszek, dyrektor ds. logistyki i zakupów oraz Sascha Schnellbacher, dyrektor ds. operacyjnych.
– Dla firmy WIKA ten dzień jest ważnym kamieniem milowym. WIKA SGF jest największą inwestycją minionych lat, ale także ważnym krokiem w celu rozbudowy pozycji lidera na rynku mechanicznych urządzeń do pomiaru ciśnienia – podkreślił Jarosław Franaszek.
W nowo powstały zakład produkcyjny zainwestowano 120 mln złotych. Jego budowę zaplanowano modułowo. Obecnie wybudowano dwie hale produkcyjne o powierzchni 3900 m2 każda, ale jest miejsce na kolejne trzy hale oraz magazyn, który w przyszłości będzie zaopatrywał klientów w całej Europie. Wraz z halami produkcyjnymi wybudowano biurowiec o powierzchni 2000 m2 i budynek techniczny, z którego doprowadzane są do hal produkcyjnych media niezbędne w procesie produkcji.
Cała infrastruktura jest sterowana z wykorzystaniem inteligentnego systemu zarządzania budynkiem. System ten steruje temperaturą, oświetleniem oraz kontroluje i zarządza wszystkimi instalacjami roboczymi, dostępem do hal i pomieszczeń, a przy użyciu odpowiedniego sprzętu można tym wszystkim zarządzać z dowolnego miejsca na świecie.
W WIKA SGF obecnie zatrudnionych jest około 300 osób, a we Włocławku łącznie firma zatrudnia 1600 osób. Celem, do którego zmierza, jest doprowadzenie do powstania największego i najbardziej wydajnego miejsca produkcji mechanicznych ciśnieniomierzy ze stali szlachetnej. Obecnie Polska, a ściślej mówiąc Włocławek, jest drugim najważniejszym miejscem produkcji dla całej Grupy WIKA. Każdego dnia fabrykę opuszcza 30 000 wysokiej jakości wyrobów wykonanych ze stali szlachetnej. W drugiej włocławskiej fabryce produkuje się rocznie 25 mln urządzeń. Firma inwestuje nie tylko w gotowe urządzenia, ale również w produkcję komponentów, aby osiągnąć dużą część tworzenia wartości dodanej w procesie produkcji.
Po oficjalnych przemówieniach przedstawiciele dyrekcji nacisnęli przycisk uruchamiający odsłonięcie na budynku firmy logo WIKA oraz jednocześnie uruchomili wystrzelenie w powietrze wielu niebieskich (kolor firmowy) serpentyn. Po tych niespodziankach zaproszeni goście w kilku grupach zwiedzali obiekt.
Gala z okazji 100-lecia firmy WIKA Polska
Jubileusz uświetniła również wielka gala, która odbyła się w hotelu Copernicus w Toruniu. Poprowadziła ją znana ze szklanego ekranu prezenterka Paulina Chylewska. Na wstępie w imieniu firmy WIKA Polska Tatiana Perczak-Szanowska podziękowała wszystkim zebranym za przybycie, aby wspólnie uczcić 100-lecie istnienia firmy. – Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie to, że nasi klienci, ich lojalność i zaufanie, którym nas obdarzyli, doprowadziło do takiego rozwoju firmy, jaki w tej chwili mamy – powiedziała dyrektor ds. marketingu i sprzedaży.
Historię firmy znakomicie zobrazowano w zaprezentowanym filmie, a następnie Paulina Chylewska zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy, czyli udziału w Wielkim Teście. Test ten przygotowano na wzór emitowanego w TVP, w którym prezenterka jest współprowadzącą. Nosił on tytuł „Żywioły pod kontrolą” i składał się z czterech etapów, zgodnie z nazwami czterech żywiołów: ziemia, woda, powietrze i ogień. Każdy etap obejmował cztery pytania dotyczące firmy WIKA. Uczestnicy mieli do dyspozycji specjalne piloty, na których wybierali jeden z czterech możliwych wariantów odpowiedzi do każdego pytania. Każdy etap kończyła specjalna atrakcja. I tak np. żywioł ziemi zakończył występ Tatiany Galicyny z Ukrainy, która zainspirowana tym żywiołem rysowała piaskiem, zaś żywioł wody zakończyła gra na harfie wodnej (kieliszki z wodą o różnym wypełnieniu), czyli występ duetu Glass Duo. Gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz, która wykonała wiele utworów ze swojego repertuaru. Taka uroczystość nie mogła oczywiście odbyć się bez wspaniałego tortu, który w stosownej oprawie świetlnej i muzycznej wwieziono na salę.
Redakcja miesięcznika „Automatyka” jeszcze raz gratuluje wszystkim pracownikom WIKA Polska tak wspaniałego jubileuszu i życzy kolejnych stu lat sukcesów.
source: Automatyka 7-8/2016