2,10,30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA SERWISU AUTOMATYKAONLINE.PL I POBIERZ DARMOWY NUMER "AUTOMATYKI"!

okładka Automatyka

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, w celach marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. Oświadczam, że zostałem poinformowany/a o prawie do wglądu, modyfikacji oraz usuwania moich danych osobowych.

*Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowej (w tym informacji handlowej partnerów portalu AutomatykaOnline.pl) za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144, poz. 1204).

*Wyrażam zgodę na używanie przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

*Akceptuję regulamin portalu AutomatykaOnline.pl oraz politykę prywatności serwisu.




ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy!

Prawie gotowe ... Musimy potwierdzić Twój adres email. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy kliknąć link w mailu, który właśnie wysłaliśmy do Ciebie.

Po akceptacji zapisu na newsletter zostanie przesłany do Ciebie numer promocyjny miesięcznika Automatyka.

ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy za próbę ponownego zapisu na nasz newsletter.

Twój mail już jest w naszej bazie!

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
redakcja@automatykaonline.pl

ZAMKNIJ OKNO

This website uses cookies

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług strona używa plików cookies. Szczegóły w polityce prywatności serwisu.

POL ENG
a a a
Search
  • Login
  • Sign up
Site map Site map
AutomatykaOnline.pl
  • Home page
  • News
  • Interviews
  • Application
  • Articles
  • Events
  • Companies
  • Products
Search
Automatyka 11/2025

Automation11/2025

In this issue:
  • Interview with Paweł Hoerner de Roithberger and Paweł Reszel, National Instruments
  • Cybersecurity of industrial control systems
  • Signaling columns
  • Magazine
  • Contact
  • Advertisement
  • Home page
  • News

Drugie, wydajne życie robota

Materiał prasowy print

Tuesday October 22 2024
Drugie, wydajne życie robota
Tweet

Kupować nowy czy inwestować w odnowienie używanego? Podobne dylematy co kierowcy, mają też właściciele zakładów produkcyjnych, wykorzystujących roboty przemysłowe. Tzw. regeneracja robota przestała być w Polsce rynkową ciekawostką, a stała się standardową usługą, świadczoną przez największych graczy z branży. Dawanie drugiego życia robotowi to najczęściej oszczędność czasu, w wielu przypadkach również pieniędzy, a przy okazji też mniej CO2 w atmosferze.

W zakładzie firmy Frosta w Bydgoszczy działały dwie linie zrobotyzowane, na których manipulatory pomagały w procesie pakowania mrożonek do pudełek. Chcąc nieco ujednolicić swoją ofertę, znany producent paluszków rybnych postanowił rozbudować jedną linię kosztem drugiej. Problem w tym, że na likwidowanej linii działały dwa solidne manipulatory starszego typu, które są już bardzo trudno dostępne na rynku. Frosta nie chciała „przysposabiać” do skomplikowanego procesu nowych urządzeń, więc zdecydowała się na regenerację tych starych, dobrze sprawdzonych w pakowaniu mrożonek.

Manipulatory trafiły do centrum zrobotyzowanego firmy ABB. – Na początek przeszły audyt, który określa, czy urządzenie kwalifikuje się do regeneracji, a jeśli tak, to jaki zakres prac trzeba będzie wykonać, abyśmy mogli na zregenerowaną jednostkę udzielić gwarancji. Następnie z taką informacją wracamy do klienta. W założeniu funkcjonalność i zakładana żywotność robota, który przeszedł regenerację, mają być takie same, co w przypadku nowej jednostki – mówi Bogumił Matuła z biznesu Robotyki ABB w Polsce.

Zalet regeneracji używanych robotów jest sporo. Odnowiony sprzęt szybciej trafi na linię produkcyjną do klienta. Czas renowacji może być nawet dwa razy krótszy niż wyprodukowanie jednostki od podstaw. Zdarza się, że klienci potrzebują maszyny „na już”, ale tej nie ma. W tej sytuacji mogą czekać aż robot opuści fabrykę producenta lub odnowić już posiadane urządzenie. Jest też trzecia możliwość, gdy w grę nie wchodzi wydłużone czekanie, a starej jednostki z jakiegoś powodu nie da się odnowić – kupienie gotowego, zregenerowanego robota „z półki”.

Na takie rozwiązanie zdecydowała się firma Vitkovice Milmet z Sosnowca, producent m.in. technicznych butli stalowych. W tamtejszej odlewni pracował duży robot przemysłowy ABB IRB 7600, który przez kilka lat obsługiwał prasę w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Jego całkowita regeneracja nie była możliwa, dlatego firma zdecydowała się na kupno takiego samego modelu, ale już wcześniej zregenerowanego. Nowa jednostka została dostarczona w ciągu tygodnia, co w branży jest bardzo dobrym czasem. Obecnie pracuje na takim poziomie wydajności, że nie da się stwierdzić na pierwszy rzut oka, czy była wcześniej używana czy może przyjechała prosto z fabryki robotów.

W wielu przypadkach liczy się nie tylko czas, ale także niższe koszty. Jak wskazuje ekspert ABB, robot odnowiony może być nawet o 25 proc. tańszy w zakupie niż nowa jednostka, choć to oczywiście nie jest regułą. — Im bardziej zaawansowany robot, tym bardziej opłacalne staje się jego odnowienie. Nie trzeba chociażby wykonać nowych odlewów, a także wielu innych elementów, które nadają się do ponownego wykorzystania — podkreśla Adam Majewski z ABB.

Siłą rzeczy taka regeneracja jest też bardziej ekologiczna niż produkcja. Według danych własnych ABB, emisja CO2 do atmosfery jest o 1,7 tony mniejsza niż przy produkcji nowego egzemplarza.

Szanuj robota swego

A jak taka regeneracja wygląda w praktyce? Robot jest rozbierany na części. Następnie skrupulatnie czyszczony. Te elementy, które zostały wskazane do wymiany, są zastępowane nowymi. Wymienione może zostać praktycznie wszystko, od ramienia po wiązki kablowe. Złożony ponownie robot jest malowany tak, aby wyglądał dokładnie jak oryginał. Efekt jest imponujący – zafoliowane urządzenie, wyglądające jak nowe, przyjeżdża do klienta, jest instalowane i gotowe do pracy.

Centrum ABB regenerowało już maszyny z lat 90., a to pokazuje, że życie robota może być długie, a jego wiek nie ma aż tak dużego znaczenia. Kluczowe, poza właściwym serwisowaniem czy też wykonywaniem przeglądów okresowych, jest wykorzystywanie jednostki zgodnie ze specyfikacją. Niewłaściwie eksploatowaną jednostkę będzie trudniej zregenerować.

– Nawet gdy robot pracuje w czystym środowisku, ale przenosi elementy ważące kilkadziesiąt kilogramów więcej niż wynosi jego maksymalny udźwig, to szybciej ulegnie zużyciu, niż robot pracujący w trudnych warunkach, np. w odlewni, ale gdzie operatorzy trzymają się zaleceń. Jeden będzie pracować nieprzerwanie kilka lat, drugi nawet dwadzieścia. Warunki pracy są kluczowe – wyjaśnia Adam Majewski z ABB.

Jak dodaje Bogumił Matuła, jeszcze nie można mówić o trendzie „refurbishmentu” robotów w polskim przemyśle. Właściciele zakładów są świadomi takiej usługi i korzyści jakie przynosi, ale wciąż nie jest ona powszechna. Nie zmienia to faktu, że rynek będzie stał na dwóch nogach. Tę prawą, mocniejszą, wciąż stanowić będą oczywiście nowe roboty.

source: ABB

Keywords

ABB, automatyka, regeneracja robotów, roboty przemysłowe, robotyzacja

Related articles

  • Jak często należy wykonywać serwis pompy ciepła? Komu go zlecić?
  • Grupa RENEX zaprezentowała premierową Linię Produkcyjną REECO podczas Targów Productronica 2025
  • Grupa RENEX na Warsaw Industry Week 2025 – kompleksowe rozwiązania dla przemysłu elektronicznego
  • CHARX control modular: Sterownik ładowania pojazdów elektrycznych, który spełnia rosnące wymagania rynku
  • Sprężone powietrze pod pełną kontrolą – jak komponenty od ifm electronic pomagają zredukować straty w fabrykach?

Newsletter

Stay up to date with current information.

Comau videos YouTube

Show more videos
Inżynier wie

Events

Show more events
1 Jan Training

Zwiedzanie centrum efektywnej prefabrykacji szaf sterowniczych

1 January 2025 – 31 December 2025
11 Dec Training

Combo - Dyrektywa maszynowa i nowe rozporządzenie (UE) maszynowe - efektywna ocena zgodności i ocena ryzyka maszyn

Wrocław 11–19 December 2025
  • facebook
  • Tweeter
  • google+
  • RSS AutomatykaOnline
  • About Us
  • Sales and customer service
  • Privacy Policy
  • Presentation
  • Terms of Use
  • Accessibility Statement
  • Contact Us
  • Contact form
  • Media cooperation
  • Portal Editorial
  • Automatyka Editorial
  • Advertising
  • Advertising contact
  • Advertising in "Automatyka"
  • Newsletter
AutomatykaOnline.pl

© 2014 by Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. All rights reserved.
created by: TOMP