EKG 2018 – przyszłość gospodarki, energetyki i przemysłu jest w rękach technologii
Materiał prasowy (Schneider Electric) print
O przyszłości energetyki i przemysłu, które zmieniają się pod wpływem nowoczesnych technologii, dyskutowali przedstawiciele kluczowych instytucji i firm w Polsce podczas jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych - Europejskim Kongresie Gospodarczym 2018. Reprezentanci Schneider Electric, lidera cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, jako eksperci paneli dyskusyjnych poświęconych Przemysłowi 4.0 oraz rozwojowi energetyki, opowiedzieli o zmieniających się realiach w branży energetycznej i przemysłowej oraz o trendach przyszłości, z którymi musi liczyć się dzisiaj każdy przedsiębiorca: zarówno mały zakład produkcyjny, jak i wielka korporacja.
Europejski Kongres Gospodarczy to wydarzenie o niezwykle szerokim zakresie tematycznym. Obszary dyskusji dotyczyły tematów takich jak: perspektywy wzrostu i konkurencyjność, odpowiedzialność i środowisko czy rewolucja technologiczna z jej aktualnymi i przyszłymi skutkami.
Rozwój technologii pociąga za sobą ogromne i nieuniknione zmiany dla wszystkich gałęzi gospodarki, które w końcowym efekcie wpływają na rozwój globalny. W zakładach przemysłowych, energetycznych i w innych branżach, automatyzacja i cyfryzacja procesów zmienia całkowicie funkcjonowanie firmy, wymuszając niejako zmiany w całym środowisku branżowym. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań usprawnia i upraszcza wszystkie procesy oraz powoduje wzrost produktywności zakładów. Wpływa to na poprawę pozycji firmy na rynku i podniesienie jej konkurencyjności, a przecież o to właśnie chodzi każdemu przedsiębiorcy. O tym jak wyglądają takie zmiany w branży przemysłowej i energetycznej mówili na Europejskim Kongresie Gospodarczym przedstawiciele Schneider Electric – Jacek Łukaszewski, Prezes Klastra Schneider Electric na Europę Środkowo-Wschodnią i Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Rynku Przemysłu w Schneider Electric na klaster Europy Środkowo – Wschodniej. Dodatkowo Schneider Electric był partnerem sesji „Polskie drogi do Przemysłu 4.0 – fakty i mity.”
Energia i przemysł
W trakcie panelu dyskusyjnego „IV Rewolucja Przemysłowa w Europie. Jak wykorzystać szanse?”, w którym uczestniczył Ireneusz Martyniuk skupiono się na omówieniu zagadnień takich jak: wpływ technologii i przemysłu 4.0 na marketing logistykę i zarządzanie, jak przekonywać firmy by korzystały z nowych technologii oraz tradycyjne branże przemysłu wobec nowych możliwości, potrzeb i wymagań. Hasło, które łączyło wszystkie wypowiedzi, to Przemysł 4.0. Czwarta rewolucja całkowicie zmienia funkcjonowanie zakładów przemysłowych, łącząc w sobie rozwój technologii, digitalizację i automatyzację przemysłu.
– Digitalizacja przemysłu jest nieunikniona. Zapotrzebowanie na energię w przemyśle zwiększy się o przynajmniej 50 proc w ciągu kolejnych 35 lat, a w ciągu najbliższych 5 lat liczba urządzeń podłączonych do sieci wzrośnie o 50 mld, co bezpośrednio wpłynie na wzrost ilości danych i informacji do zarządzania w zakładach przemysłowych. Te dane są niezwykle istotne dla przemysłu, jednak w Polsce ciągle niewiele zakładów produkcyjnych jest zautomatyzowanych – w 2017 roku było to tylko 15%. Aby pozostań konkurencyjnymi i atrakcyjnymi dla swoich klientów, zakłady muszą dostosować się do zmian i korzystać z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak platforma EcoStruxture, która pomaga w optymalizacji procesów w firmie i wdrożeniu rozwiązań Internetu Rzeczy – mówił Ireneusz Martyniuk.
Z kolei podczas panelu poświęconego energetyce „Innowacje oraz badania i rozwój w energetyce”, Jacek Łukaszewski, obok reprezentantów firm takich jak: Siemens, Enea Innovations, Deloitte, PGNiG SA, PKN ORLEN SA czy Veolia Energia Polska, rozmawiali o nowych, bardziej efektywnych technologiach odnawialnych, metodach magazynowania energii, digitalizacji w energetyce oraz kierunku aktywności badawczo-rozwojowych sektora energii.
– Z raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w 2023 roku w polskim systemie energetycznym zabraknie ok. 1000 MW energii elektrycznej i ta nierównowaga wzrośnie do 13 000 MW w roku 2035. Konieczna będzie większa elastyczność w zakresie dostarczania i zużycia energii, a więc możemy mówić o tym, że dalszy rozwój energetyki odnawialnej jest definitywny. Dotychczasowy model produkcji i dystrybucji energii odchodzi w przeszłość. Natomiast jeżeli mówimy o digitalizacji w branży energetycznej, to korzyści są ogromne. Potencjał oszczędności zużycia energii, jakie można osiągnąć właśnie w tej branży dzięki digitalizacji, sięga 70 proc. W sektorze przemysłu jest to nawet 30 proc. – o tyle może zostać podniesiona efektywność procesów – mówił Jacek Łukaszewski.
O Schneider Electric
EcoStruxure ™ to otwarta, interoperacyjna architektura i platforma obsługująca Internet Rzeczy (IoT). Platforma zapewnia najwyższą jakość w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności, trwałości i łączności wszystkim klientom Schneider Electric. EcoStruxure™ wykorzystuje rozwój najnowszych technologii w zakresie Internetu Rzeczy, mobilności, czujników, technologii chmury, analityki i cyberbezpieczeństwa, w celu dostarczania innowacji na każdym poziomie. Dotyczy to produktów połączonych (Connected Products), kontroli dostępu (Edge Control), aplikacji, analityki i usług. Platforma EcoStruxure ™ została wdrożona w ponad 480 000 miejscach, przy wsparciu ponad 20 000 integratorów systemów i programistów, łącząc ze sobą ponad 1,6 miliona urządzeń, za pośrednictwem ponad 40 usług cyfrowych.
source: Schneider Electric