Factories Tour 2014 - nowoczesna produkcja z bliska
Seweryn Ścibior print
Trzy dni, trzy fabryki, trzy różne podejścia do lean manufacturing – dzięki tej unikalnej formule uczestnicy wydarzenia mogli poznać kulisy wdrażania filozofii kaizen i lean manufacturing w trzech różnych zakładach produkcyjnych, wymienić się doświadczeniami w tej dziedzinie z ekspertami i innymi uczestnikami spotkania, a przede wszystkim zobaczyć z bliska produkcję w fabrykach trzech koncernów: Dell, Indesit i Flextronics.
Indesit Company to jeden z największych włoskich inwestorów w Polsce, a łódzka fabryka kuchenek i okapów kuchennych jest najnowocześniejszym zakładem tej firmy na świecie. Uczestnicy „Factories Tour 2014” zwiedzali jej najnowszą część – uruchomioną rok temu linię produkcji okapów oraz komponentów plastikowych.
Łódzka fabryka Della to z kolei najnowocześniejsza fabryka w portfolio tego amerykańskiego dostawcy kompleksowych rozwiązań IT, i zarazem jedyny zakład produkcyjny tego koncernu znajdujący się na Starym Kontynencie. Tu zwiedzano całą fabrykę, podpatrując montaż komputerów biznesowych i serwerów w systemie gniazdowym, liniowym oraz hybrydowym, a także dedykowaną linię produkcyjną komputerów dla graczy marki Alienware.
Trzecią wizytowaną fabryką był zakład produkcyjny Flextronics International w Tczewie, a ściślej rzecz biorąc, jedna z dwóch znajdujących się tutaj hal produkcyjnych, tzw. elektroniczna (PCBA), w której wykonywany jest montaż płytek, modułów i urządzeń elektronicznych. Na przykładzie tej fabryki uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z w pełni zoptymalizowanym i usprawnionym procesem produkcyjnym.
Każda z wizyt poprzedzona była przedpołudniowym spotkaniem z ekspertami z poszczególnych zakładów produkcyjnych – specjalistami kaizen i lean manufacturing. I choć klamrą spinającą tematycznie wszystkie trzy wizyty były kaizen i lean manufacturing, przedstawiciele każdego z zakładów kładli nacisk na nieco inny obszar ich zastosowania.
Paweł Włodarski, dyrektor Działu Technicznego w Fabryce Kuchenek i Okapów Indesit w Łodzi, opowiadał o reorganizacji struktury i funkcjonowania służb utrzymania ruchu. Artur Szeszko, odpowiedzialny za wdrożenie i koordynowanie systemu lean manufacturing w tym samym zakładzie, przybliżył podstawy systemu Indesit Manufacturing Excellence Production (IME).
Juliusz Korzeniowski z Biura Zarządzania Projektami (PMO) w Dell Products Poland opowiedział o systemie sugestii pracowniczych, projektach lean oraz organizacji pracy w komórce PMO, natomiast Andrzej Kowalik, menedżer inżynieringu w zakładzie Dell przedstawił metody wdrażania kluczowych wskaźników efektywności oraz ich analizy na przykładzie zarządzanej przez siebie pierwszej grupy wsparcia zajmującej się problemami produkcyjnymi.
O wdrażaniu lean w firmie Flextronics International, warsztatach kaizen oraz motywowaniu pracowników mówiła Weronika Piela-Janków, kierownik ds. Lean i Obsługi Serwisowej Obiektu we Flextronics International Poland, z kolei Sylwia Kępa, kierownik projektów ds. lean oraz Joanna Diller, starszy specjalista ds. lean w tym samym zakładzie, wprowadziły uczestników spotkania w temat bezpośrednio związany z tematem wizyty w parku przemysłowym w Tczewie, przybliżając szczegóły optymalizacji procesu produkcyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem standaryzacji procesów, redukcji przezbrojenia, usprawnienia logistyki półproduktów (supermarkety), podwyższania produktywności procesów manualnych oraz optymalizacji obszaru pakowania.
Organizatorem wydarzenia była firma MOVIDA Conferences, natomiast jego patronem medialnym był miesięcznik PAR
Więcej informacji w numerze PAR 10/2014
source: PAR 10/2014