2,10,30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA SERWISU AUTOMATYKAONLINE.PL I POBIERZ DARMOWY NUMER "AUTOMATYKI"!

okładka Automatyka

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, w celach marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. Oświadczam, że zostałem poinformowany/a o prawie do wglądu, modyfikacji oraz usuwania moich danych osobowych.

*Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowej (w tym informacji handlowej partnerów portalu AutomatykaOnline.pl) za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144, poz. 1204).

*Wyrażam zgodę na używanie przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

*Akceptuję regulamin portalu AutomatykaOnline.pl oraz politykę prywatności serwisu.




ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy!

Prawie gotowe ... Musimy potwierdzić Twój adres email. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy kliknąć link w mailu, który właśnie wysłaliśmy do Ciebie.

Po akceptacji zapisu na newsletter zostanie przesłany do Ciebie numer promocyjny miesięcznika Automatyka.

ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy za próbę ponownego zapisu na nasz newsletter.

Twój mail już jest w naszej bazie!

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
redakcja@automatykaonline.pl

ZAMKNIJ OKNO

This website uses cookies

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług strona używa plików cookies. Szczegóły w polityce prywatności serwisu.

POL ENG
a a a
Search
  • Login
  • Sign up
Site map Site map
AutomatykaOnline.pl
  • Home page
  • News
  • Interviews
  • Application
  • Articles
  • Events
  • Companies
  • Products
Search
Automatyka 5/2025

Automation5/2025

In this issue:
  • Interview with Paweł Hoerner de Roithberger and Paweł Reszel, National Instruments
  • Cybersecurity of industrial control systems
  • Signaling columns
  • Magazine
  • Subscription
  • Contact
  • Advertisement
  • Home page
  • News

Firmy przemysłowe z sektora MŚP wzmocniły zdolność do konkurowania

Materiał prasowy print

Tuesday April 01 2025
Fot. Freepik
Tweet

MŚP z sektora przemysłowego po raz kolejny zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Zgodnie z najnowszym odczytem główny Index MiU wynosi 52,92 pkt (w skali od 0 do 100), co oznacza wzrost o 1,53 pkt w relacji do wcześniejszego pomiaru. Największy wpływ na wzrost indeksu miały zmiany w poziomie eksportu, sprzedaży krajowej i większej dywersyfikacji rynków.

Index MiU to badanie realizowane cyklicznie od 2020 roku na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. Celem badania jest określenie poziomu zdolności do konkurowania firm przemysłowych z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Na podstawie wyników badania obliczany jest autorski wskaźnik Index MiU, który obrazuje jak zmienia się w czasie zdolność firm z wymienionych branż do podejmowania rynkowej rywalizacji, zwiększania ich aktywności eksportowej i sprzedaży krajowej, między innymi dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia (MiU).

Zgodnie z najnowszym pomiarem Index MiU wynosi 52,92 pkt, co oznacza wzrost o 1,53 pkt w porównaniu do poprzedniego badania. Wynik ten oznacza wyższą zdolność badanych branż do konkurowania obecnie, jak i w perspektywie kolejnych miesięcy. Największy wpływ na odczyt indeksu miał wzrost w obszarach eksportu, sprzedaży krajowej i dywersyfikacji rynków zbytu.

– Najnowsza, a zarazem piąta już edycja Indexu MiU pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa coraz lepiej dostosowują się do wyzwań współczesnego rynku. W bieżącym pomiarze wartość Indexu MiU osiągnęła najwyższy poziom od początku realizowania przez nas badania. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, pełnym wyzwań takich jak inflacja, rosnące ceny surowców i zmieniające się wymagania klientów, kluczowe dla przedsiębiorców są inwestycje w nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój. Zauważamy, że większość firm koncentruje się obecnie na wzroście sprzedaży i dywersyfikuje rynki zbytu, jednocześnie starając się utrzymać inwestycje w maszyny i urządzenia oraz automatyzacje, którym towarzyszy również rosnący udział finansowania zewnętrznego – mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO Siemens Financial Services w Polsce.

Wzrost widoczny we wszystkich branżach 

Zgodnie z najnowszymi wynikami badania Index MiU, zdolność do konkurowania wszystkich badanych branż wzrosła. Najwyższy wzrost kondycji do podejmowania rynkowej rywalizacji odnotowały firmy obrabiające metale. Aktualny pomiar sub-indeksu dla tej branży wynosi 51,96 pkt, czyli o 2,41 pkt więcej w relacji do poprzedniego odczytu (49,55 pkt). Lepszą kondycję do podejmowania rynkowej rywalizacji mają również przedsiębiorcy przetwarzający tworzywa sztuczne (wzrost sub-indeksu z 51,47 do 53,15 pkt). Z kolei najwyższy poziom zdolności do konkurowania w porównaniu z pozostałymi branżami po raz kolejny wykazały przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Aktualny sub-indeks dla tej branży wynosi 53,64 pkt i jest o 0,48 pkt wyższy od poprzedniego odczytu.

– Na aktualny wynik głównego indeksu oraz sub-indeksów branżowych, oprócz dobrej oceny bieżącej sytuacji, istotny wpływ miały również pozytywne prognozy na nadchodzące miesiące. Duża część ankietowanych przedsiębiorców przewiduje wzrosty w sprzedaży. Wiele firm planuje także zwiększenie inwestycji w odnowienie parków maszyn i urządzeń oraz automatyzację procesów produkcyjnych. Największe zmiany, zwłaszcza w zakresie odnowień parków MiU, wprowadza branża spożywcza, która uzyskała najwyższy odczyt sub-indeksu MiU spośród wszystkich badanych branż – podkreśla Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce.

Siemens

Źródło: Siemens Financial Services w Polsce, 5. edycja raportu Index MiU. N = 300 firm produkcyjnych (MŚP z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych).

Jakość – niezmienny wyznacznik przewagi konkurencyjnej

Najważniejszym czynnikiem pozwalającym budować konkurencyjność zdaniem firm przemysłowych z sektora MŚP jest jakość produktów. W aktualnym badaniu Siemens Financial Services w Polsce przewagę tę wskazało 45,7 proc. ankietowanych. Nieznacznie mniej, bo 44 proc. uznało, że istotna jest terminowość dostaw. Co trzeci (30,3 proc.) ankietowany wskazał z kolei najniższe ceny, a co czwarty (24,3 proc.) dobre relacje z kontrahentami. Wśród najważniejszych determinantów budowania przewagi konkurencyjnej często wymieniana jest także szybkość realizacji zamówień, wskazywana przez 19,7 proc. badanych.

– Przez pięć kolejnych edycji naszego badania, od 2020 roku, najczęściej wskazywana przez respondentów przewaga konkurencyjna to wysoka jakość produktów. To bardzo dobra wiadomość, że nadal dla polskich przedsiębiorców najważniejszą przewagą jest jakość, a dopiero później takie czynniki jak na przykład cena - mówi Katarzyna Kaczmarek, CEO w Siemens Financial Services w Polsce. – Dla firm z sektora przemysłowego istotne znaczenie w utrzymaniu konkurencyjności ma między innymi stan parku maszyn i urządzeń. Parametry takie jak poziom odnowień, automatyzacji i digitalizacji, bezpośrednio przekładają się bowiem na efektywność produkcji, jakość produkowanych towarów i ich cenę – dodaje Katarzyna Kaczmarek.

Finansowanie zewnętrzne ułatwia modernizację i rozwój firm                                          

Podobnie jak w poprzednim pomiarze, tak i obecnie okazało się, że ponad połowa (53,8 proc.) badanych firm korzysta z finansowania zewnętrznego przy realizacji inwestycji w rozwój parku maszyn i urządzeń. Blisko 12 proc. ankietowanych przedsiębiorców realizuje tego typu inwestycje korzystając wyłącznie ze środków zewnętrznych, a 42 proc. dywersyfikuje źródła finansowania, łącząc środki własne z zewnętrznymi. Aktualne badanie wykazało, że po zewnętrzne finansowanie sięgają najczęściej firmy z branży spożywczej – z takiej formy finansowania korzysta 59,2 proc. ankietowanych z tej branży. To wzrost o ponad 12 punktów procentowych względem poprzedniego pomiaru.

Korzystanie z zewnętrznego finansowania od wyspecjalizowanych instytucji wspomaga inwestycje w modernizację i rozwój parku maszynowego. Odpowiednio dobrane rozwiązania finansowe umożliwiają firmie zachowanie elastyczności i realizację inwestycji nawet bez konieczności angażowania własnego kapitału. Dzięki środkom zewnętrznym możliwe jest nie tylko unowocześnienie zakładu produkcyjnego, ale także efektywne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa, co pozytywnie wpływa na jego zdolność do skutecznej rywalizacji na rynku. Wykorzystanie zewnętrznego finansowania pozwala także przyśpieszyć transformację firm w kierunku zrównoważonej produkcji.

source: Siemens

Keywords

produkcja, przemysł, Siemens

Related articles

  • Międzynarodowy PLASTPOL
  • System robota spawalniczego TAWERS G4 wspomaga cyfryzację w produkcji motoryzacyjnej
  • ETAP i Schneider Electric prezentują pierwszego na świecie cyfrowego bliźniaka do symulacji zużycia energii w fabrykach AI
  • Polska ma szansę stać się hubem elektromobilności w Europie
  • Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic

Newsletter

Stay up to date with current information.

Comau videos YouTube

Show more videos
Inżynier wie

Events

Show more events
1 Jan Training

Zwiedzanie centrum efektywnej prefabrykacji szaf sterowniczych

1 January 2025 – 31 December 2025
20 May Training

Ethernet przemysłowy w praktyce – konfiguracja i diagnostyka

Wrocław 20 May 2025
20 May Trade fair

Battery Forum Poland 2025

20–22 May 2025
20 May Trade fair

PLASTPOL 2025

Kielce 20–23 May 2025
  • facebook
  • Tweeter
  • google+
  • RSS AutomatykaOnline
  • About Us
  • Sales and customer service
  • Privacy Policy
  • Presentation
  • Terms of Use
  • Accessibility Statement
  • Contact Us
  • Contact form
  • Media cooperation
  • Portal Editorial
  • Automatyka Editorial
  • Advertising
  • Advertising contact
  • Advertising in "Automatyka"
  • Newsletter
AutomatykaOnline.pl

© 2014 by Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. All rights reserved.
created by: TOMP