Innowacje dla przemysłu, napęd dla biznesu. Podsumowanie targów ITM Polska 2016
Materiał prasowy print
Największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie ekspertów z branży przemysłowej – targi ITM Polska 2016, odbyło się w dniach 7-10 czerwca w Poznaniu. Tematem przewodnim minionej edycji były „Innowacje dla przemysłu, napęd dla biznesu”. Czterodniowe wydarzenie, skupiające profesjonalistów działających w branży nowych technologii, obróbki metalu i automatyzacji produkcji, przyciągnęło rzesze zwiedzających, zainteresowanych przyszłą modernizacją produkcji i zarządzania oraz inwestowaniem w najwyższej klasy technologie.
–Początek tego roku był dość spokojny jeśli chodzi o rynek maszyn i urządzeń. Teraz ten trend się już zmienia, widzimy spory wzrost zainteresowania, przede wszystkim widać to po ilości klientów, którzy odwiedzili nasze stoisko – bardzo duży wzrost w stosunku do lat ubiegłych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wystawiania się podczas targów ITM Polska, zawsze jesteśmy tutaj obecni, już od wielu, wielu lat – tak obecność na targach podsumował inż. Paweł Matejczyk, Szef Działu Sprzedaży STIGAL.
W obecnych czasach firmy w Polsce coraz chętniej czerpią korzyści z innowacyjnych technologii, które pomagają im wyprzedzić rywali i poprawić konkurencyjność zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego przechodzą obecnie transformację cyfrową, co prowadzi nie tylko do rozwoju ich biznesu, ale również wzrostu gospodarki. W konsekwencji wspiera to proces dążenia kraju do osiągania lepszych wyników ekonomicznych. To jest właśnie cel targów ITM Polska – umożliwienie profesjonalistom dostępu do najnowocześniejszych maszyn, oryginalnych rozwiązań i innowacji w branży automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali. Plan ten został w bieżącym roku zrealizowany na najwyższym poziomie!
Specjaliści obecni w Poznaniu
Wszystkie firmy, liczące się w branży przemysłowej, można było spotkać na targach Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2016. To, że Poznań przyciąga liderów – wiadomo nie od dziś. Jednak liczba zwiedzających, którzy odwiedzili tegoroczną edycję przeszła najśmielsze oczekiwania! 17 500 profesjonalistów, wśród których zdecydowana większość to przedstawiciele kadry zarządzającej, technolodzy, konstruktorzy i projektanci deklarowało, żedni targowe stanowiły doskonałą okazję do czerpania inspiracji dla nowych rozwiązań oraz zyskania perspektywicznych partnerów biznesowych z różnych stron świata. Warto podkreślić, że blisko 25 % odwiedzających targi ITM Polska to osoby, które po raz pierwszy wzięły udział w tym wydarzeniu i chętnie pojawią się podczas kolejnej edycji. Cele przyświecające wizycie na targach, to przede wszystkim: kontakt z innymi przedstawicielami branży, networking, osobiste spotkania z Kontrahentami; poszukiwanie wiedzy o rynku i bieżących trendach, poznanie oferty wystawców; udział w wydarzeniach specjalnych, szkoleniach, wykładach, pokazach; zawarcie konkretnych kontraktów biznesowych jak np. zakup oferowanych produktów lub usług.
Targi ITM Polska wraz z targami Subcontracting, 3D Solutions oraz Forum Odlewniczym Focast są przykładem doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki. Tegoroczna ekspozycja obejmowała aż 10 pawilonów wystawienniczych, udział w niej wzięło blisko 1000 wystawców, którzy zaprezentowali innowacyjne maszyny, nowoczesne technologie i oryginalne rozwiązania dla takich gałęzi przemysłu jak: motoryzacja, obróbka powierzchni, kolejnictwo, lotnictwo, spawalnictwo, odlewnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, lakiernictwo czy druk i skan 3D.
Wiele możliwości
Warto wspomnieć, że podczas minionej edycji ITM Polska 2016, teren targowy odwiedziło 34 przedstawicieli Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza. Stwarza to ogromny potencjał do wsparcia przedsiębiorstw, rozwinięcia branży lotniczej i nawiązania długofalowych relacji w tym zakresie.
Cieszy fakt, że z roku na rok na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich swą ofertę chce przedstawiać coraz więcej firm z zagranicy. Sprawia to, że targi zyskują na wartości i mają szansę stać się dominującą imprezą poruszającą kwestie innowacyjności, technologii i maszyn w Europie! W bieżącej edycji blisko połowa wystawców to zagraniczni przedsiębiorcy łącznie z 27 krajów.
Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting
Tegorocznej edycji targów ITM Polska towarzyszyła piąta już odsłona Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting. Wydarzenie to stanowiło wyjątkową okazję, by nawiązać współpracę z doświadczonymi partnerami biznesowymi dysponującymi wolnymi mocami produkcyjnymi. Łącznie pojawiło się 78 wystawców, specjalizujących się w pracach podwykonawczych w zakresie obróbki skrawaniem, obróbki plastycznej, spawalnictwa, wycinania, przetwórstwa tworzyw sztucznych, przetwórstwa gumy oraz usług dla przemysłu.
Dodatkowym walorem dla wystawców, jak również odwiedzających gości, były międzynarodowe spotkania kooperacyjne SUBCONTRACTING ITM MEETINGS. W rekordowej w tym roku liczbie 270 spotkań kooperacyjnych uczestniczyło 83 oferentów usług podwykonawczych i potencjalnych zleceniodawców. Oprócz polskich przedsiębiorców w rozmowach wzięli udział przedstawiciele firm z Bułgarii, Czech, Finlandii, Francji, Litwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii oraz Słowacji. Byli wśród nich reprezentanci m.in.: C. Tech Francja, Faurecia Automotive Polska, Fibar Group , MAN Diesel & Turbo Poland, Michelin Polska, Ruukki Polska, SECO/WARWICK Services, Solaris Bus & Coach, UTC Aerospace Systems czy Volkswagen Poznań.
Forum Odlewnicze FOCAST
Równolegle do targów ITM Polska miała miejsce II edycja spotkania liderów branży odlewniczej – Forum Odlewnicze FOCAST! To niezwykle istotne wydarzenie, odbywające się w cyklu dwuletnim, zostało przygotowane z myślą o odlewniach, producentach maszyn i urządzeń, dostawcach komponentów, usługodawcach oraz przedstawicielach nauki. FOCAST stanowił także idealną okazję, aby spotkać się ze specjalistami z kraju i świata oraz wymienić się pomysłami, w celu wypracowania wspólnej wizji przyszłości rodzimego, jak i globalnego przemysłu odlewniczego. W ramach przedsięwzięcia zorganizowany został Park Tematyczny Odlewnictwo - przestrzeń specjalna dedykowana odlewniom, zorganizowana przez Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich. Wystawa służyła zaprezentowaniu przede wszystkim potencjału polskiego odlewnictwa, celem zbudowania wysokiej jego pozycji w świecie.
Targi branży druku i skanu 3D – 3D Solutions
Wydarzenie poświęcone technologiom przyrostowym, odbywające się w terminie 8-9 czerwca, stanowiło niepowtarzalną okazję do prezentacji oferty i wymiany cennych doświadczeń. 21 firm prezentujących ofertę urządzeń do druku i skanu 3D, zróżnicowanych filamentów, jak również usług druku i skanu 3D – to optymistyczna prognoza na przyszłość. W znakomitej większości Poznań odwiedzili liderzy branży, choć nie zabrakło też mniej znanych, lecz docenianych przedsiębiorstw. Targi 3D SOLUTIONS przyciągnęły uwagę zwiedzających, którzy licznie przemierzali pawilon 3 i z chęcią i zainteresowaniem podziwiali ofertę ekspozycyjną, a także brali udział w warsztatach i prezentacjach (m.in. Druk 3D w przemyśle – Omni3D, Warsztaty ze skanowania 3D i obróbki wyników pomiarów 3D – SmartTech).
Przemysł 4.0
Nie zabrakło także oferty w ramach idei Przemysłu 4.0,która była motywem przewodnim bieżącej edycji. Najlepiej można było to zaobserwować przy multikorporacyjnym stoisku firm Siemens i KUKA. – Koncepcja hasła 4.0 pokazuje, że poza łączeniem produktów i automatyki, łączą się ludzie i firmy, czego jesteśmy żywym dowodem – podkreślał Karol Staworko, Dyrektor Pionu DF Motion Control, Siemens Sp. z o.o. – Celem targów ITM Polska było, oprócz pokazania naszych produktów, zarażenie i pokazanie idei Przemysłu 4.0, która jest aktualnie realizowana w zachodnim świecie. Przy pomocy partnerów skonstruowaliśmy taki wirtualny świat, który został przekuty na świat rzeczywisty. Na stanowisku można zobaczyć praktycznie wszystkie punkty Przemysłu 4.0. Na naszym stoisku rozmawiamy o idei Przemysłu 4.0, o tym nowym przedsięwzięciu i tym chcemy zarazić polskich przedsiębiorców – zaznaczał Tomasz Nowak, Dyrektor KUKA Roboter CEE GmbH.
Medale, premiery, nowości
Nowe produkty stanowią największą atrakcję dla zwiedzających targi, a dla wystawców to znakomita okazja do zaprezentowania swojej oferty i dotarcia do świadomości klientów. Goście odwiedzający tegoroczną edycję targów mogli zapoznać się z ponad 60 nowościami! Ponadto podczas targów zainaugurowany został Klub Premier – 13 absolutnych premier rynkowych można było po raz pierwszy zobaczyć właśnie na terenie targów ITM Polska! W roku bieżącym, aż 26 produktów uhonorowanych zostało Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich – w tym 4 w kategorii Nauka dla Gospodarki. Wyniki te pokazują, że targi stanowią miejsce spotkań czołowych przedstawicieli przemysłu, jak również są wyznacznikiem zmian i trendów w branży!
ITM Polska 2017
Kolejna edycja targów odbędzie się w Poznaniu w dniach 6-9 czerwca 2017 r. W przyszłym roku ekspozycji ponownie towarzyszyć będą Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Targi dla branży druku i skanu 3D – 3D Solutions. Zapraszamy!
source: Międzynarodowe targi Poznańskie