Inteligentne maszyny dla branży spożywczej
Materiał prasowy (Schneider Electric) print
Sytuacja w sektorze spożywczym cały czas ulega dynamicznym zmianom. Producenci muszą reagować na takie trendy jak częste zmiany nawyków żywieniowych klientów, moda na zdrową żywność czy coraz bardziej zglobalizowane łańcuchy dostaw. W związku z tym potrzebują modułowych linii produkcyjnych, elastycznych procesów oraz integracji z systemami przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). O zachodzących zmianach w sektorze spożywczym i rozwiązaniach dla tej branży mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Rynku Przemysłu w Schneider Electric na klaster Europy Środkowo – Wschodniej.
Jakie trendy mają dziś największy wpływ na branżę spożywczą?
Przede wszystkim rośnie zapotrzebowanie na produkty o dużym stopniu zróżnicowania, w związku z czym producenci muszą poszerzać swoje asortymenty, zmniejszać produkowane partie oraz uelastyczniać linie produkcyjne i systemy przygotowawcze.
Poza tym przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności i standardy higieny stają się coraz bardziej rygorystyczne. Producent żywności powinien z łatwością śledzić drogę, jaką przechodzi każdy produkt: od gospodarstwa rolnego po stół klienta. Maszyny produkujące naszą żywność muszą stać się nie tylko bardziej wydajne, ale także transparentne. Osiągnięcie tego celu ułatwiają rozwiązania oferowane przez Schneider Electric, które wykorzystują możliwości, jakie daje przemysłowy Internet Rzeczy.
Jakie komponenty i rozwiązania zawiera oferta firmy Schneider Electric dla przemysłu spożywczego?
Oferujemy zarówno komponenty, jak i kompleksowe rozwiązania dla linii produkcyjnych. Mamy wiedzę specjalistyczną w dziedzinie automatyzacji procesów i projektowania maszyn. Możemy również dostarczać rozwiązania wspierające zarządzanie produkcją (ang. Manufacturing Execution Systems) w oparciu o oprogramowanie Wonderware oraz rozwiązania do pozyskiwania danych i nadzoru (ang. Supervisory Control and Data Acquisition ― SCADA). Narzędzia te wspierają innowacje oraz bazują na przemysłowym Internecie Rzeczy.
Jaki jest obecnie stopień automatyzacji przedsiębiorstw z sektora spożywczego? Który czynnik ma największy potencjał zwiększenia efektywności produkcji?
Automatyzacja jest obecna we wszystkich sektorach przemysłu. W branży spożywczej jej poziom jest już wysoki i rośnie szybciej niż średnia dla całego rynku. Widać wyraźną różnicę między dużymi przedsiębiorstwami, które wyznaczają standardy i wdrożyły już wiele projektów automatyzacji i cyfryzacji, a mniejszymi firmami, którym zwykle trudno wykorzystać te możliwości. Zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i małych firmach wiele podprocesów produkcyjnych jest w większości przypadków zoptymalizowane. Tam, gdzie procesy łączą się ze sobą, można jednak wiele zmienić na lepsze.
Pomówmy teraz o przemysłowym Internecie Rzeczy. Czy w przemyśle spożywczym technologia ta jest już stosowana na szerszą skalę?
Przemysł spożywczy zaczął dostrzegać korzyści z technologii przemysłowego Internetu Rzeczy i opracował już kilka interesujących rozwiązań w tym zakresie. Z naszej perspektywy chodzi o wsparcie automatyzacji maszyn podczas budowy inteligentnych maszyn i linii produkcyjnych.
Według nas „inteligentna maszyna” powinna być nie tylko bezpieczna w użytkowaniu, ale także chroniona przed atakami hakerów i szkodliwym oprogramowaniem. Powinna też mieć lepszą łączność z siecią oraz komunikować się z różnymi systemami. Na targach Interpack wydzieliliśmy specjalny „kącik inteligentnych maszyn”, w którym zaprezentowaliśmy rozwiązania wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną lub usługi w chmurze. Uważamy jednak, że jesteśmy dopiero na początku tej fascynującej drogi.
Jakie cele i zadania stawia to przed producentami maszyn? Jakie nowe cele i zadania pojawią się przed nimi w przyszłości?
Nowe cele i zadania obejmują wszystkie poziomy procesu budowy maszyn. Producenci muszą tworzyć maszyny, które są bardziej elastyczne, umożliwiają szybsze zmiany formatów i zadań, składają się z modułów, zawierają rozwiązania automatyzacji produkcji i dostarczają znacznie więcej danych. Ten ostatni wymóg ma według nas szczególne znaczenie, ponieważ oznacza, że maszyny potrzebują więcej czujników. Aby uprosić obsługę oraz serwis coraz bardziej skomplikowanych urządzeń wymagane są innowacje na każdym poziomie.
Czy używane obecnie technologie spełniają wymagania przemysłowego Internetu rzeczy?
Wiele technologii, których potrzebuje przemysłowy Internet Rzeczy, jest już dostępnych. W zasadzie wszystko, co jest potrzebne po stronie sprzętowej, już istnieje. Chodzi w szczególności o „bramy” dla danych przesyłanych między maszynami. Dzięki rozwiązaniom Schneider Electric do pozyskiwania danych i nadzoru (SCADA), robimy duże postępy w tej dziedzinie. Niezależnie od lokalizacji możemy śledzić dane, wizualizować rozwiązania za pośrednictwem chmury obliczeniowej, tworzyć wyciągi danych i raporty sytuacyjne, zmieniać parametry i aktualizować oprogramowanie. SCADA w erze przemysłowego Internetu Rzeczy sprawdza się naprawdę znakomicie.
W branży spożywczej często uważa się jednak, że rozwiązania przemysłowego Internetu Rzeczy działają najlepiej wtedy, gdy użytkownik buduje swój system od zera. Musimy pokazać firmom z tego sektora, że rozwiązania takie można efektywnie wdrażać również w istniejących już systemach.
Jakie inne nowe technologie będą mieć znaczenie dla przemysłu spożywczego?
Nowe technologie usprawniają wiele obszarów w sektorze spożywczym. Przykładem jest rzeczywistość rozszerzona – dzięki specjalnym okularom cyfrowym lub tabletom, operator maszyny może zobaczyć znacznie więcej. Wyświetlacz przezierny HUD pokazuje mu dane dotyczące produkcji oraz wskaźniki KPI w czasie rzeczywistym, a w razie potrzeby dostarcza wizualnych wskazówek dotyczących miejsca wystąpienia problemów i sposobu jego rozwiązania. Pomaga to w zredukowaniu przestojów, a tym samym w zwiększeniu wskaźnika całkowitej efektywności wyposażenia (OEE) dla maszyny. Do takich technologii należy również serwis prewencyjny oparty na wizualnej lokalizacji zużytych części oraz instruktażowych filmach pokazujących sposób ich wymiany.
Jakie znaczenie ma bezpieczeństwo maszyn w przemyśle spożywczym?
Zapewnienie bezpieczeństwa maszyn, rozumiane jako zapobieganie wypadkom lub uszkodzeniom ciała operatorów, jest sprawą priorytetową. Mimo to, nawet w przypadku surowego egzekwowania zasad bezpieczeństwa, wypadki się zdarzają, ponieważ operatorzy i serwisanci maszyn nie zawsze przestrzegają obowiązujących procedur. Czasem wynika to z presji czasu i braku odpowiedniego przeszkolenia. Wypadki mają zwykle miejsce w punktach podłączenia maszyny do sieci lub ładowania materiałów do maszyny.
Zarówno producenci, jak i użytkownicy końcowi maszyn szukają sposobów na zmniejszenie liczby wypadków i zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 10 lat międzynarodowe przedsiębiorstwa będące użytkownikami końcowymi produktów Schneider Electric angażują się w globalne inicjatywy, których celem jest osiągnięcie i utrzymanie minimalnych standardów bezpieczeństwa opartych na normach ISO lub IEC. Schneider Electric pomaga swoim klientom, będącym producentami OEM i użytkownikami końcowymi, w projektowaniu bezpiecznych maszyn i linii produkcyjnych, które są zgodne z tymi standardami branżowymi.
Ireneusz Martyniuk - Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric zarządzający Klastrem złożonym z 3 krajów: Polska, Czechy i Słowacja, pracę w firmie rozpoczął w 2014 roku. Od początku kariery zawodowej związany jest z branżą przemysłową i posiada doświadczenie we współpracy z wieloma międzynarodowymi firmami, działających w tym sektorze. W Schneider Electric odpowiada za rozwój Pionu Przemysłu i rozwiązań w zakresie automatyki przemysłowej oraz planowanie i realizację strategii dla całego pionu. Kieruje działami sprzedaży i jest odpowiedzialny za rynek Integratorów Systemów i Klientów Finalnych oraz segment Producentów Maszyn OEM. Do obszaru jego działań należy także wyznaczenie kierunków polityki Marketingu Operacyjnego oraz rozwój działu zaawansowanego Wsparcia Technicznego.
O Schneider Electric
Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle.
Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.
source: Schneider Electric Polska