Krótkie podsumowanie targów Automaticon
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
W piątek zakończyły się trwające cztery dni XXI Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów – Automaticon 2015. Tegoroczna edycja tak jak w latach ubiegłych odbywała się w warszawskim centrum EXPO XXI.
Targi Automaticon są idealną platformą biznesową do spotkań pomiędzy producentami i dystrybutorami systemów automatyki a integratorami, przedstawicielami zakładów produkcyjnych, producentów maszyn czy reprezentantami świata nauki.
Na tegorocznych targach wystawiali się producenci związani z szeroko pojętą automatyką przemysłową oraz elektroniką. Z roku na rok pojawia się więcej firm związanych również z robotyką przemysłową. Nie zabrakło producentów sterowników, komputerów i paneli przemysłowych oraz producentów czujników, systemów bezpieczeństwa czy techniki napędowej. Na targach wystawiali się również dystrybutorzy katalogowi. Oprócz najważniejszych dużych graczy na rynku nie zabrakło rodzimych producentów.
W czasie otwierającej konferencji organizatorzy podkreślali stabilną pozycję targów przejawiającą się niezmienną liczbą wystawców w czasie ostatnich kilku lat (około 300). Według przedstawionych danych na targach wystawiało się 316 wystawców w tym 58 nowych firm. W minione edycji brali udział wystawcy z 14 krajów: Austrii, Białorusi, Czech, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Włoch oraz po raz pierwszy Bułgarii, Brazylii i Finlandii.
Subiektywnie o frekwencji
Pierwszy dzień targowy tradycyjnie był dniem edukacyjnym. Od samego rana na targi zjeżdżały autokary z całej polski z przyszłymi inżynierami. Z roku na rok widać na targach co raz młodszych uczestników zainteresowanych nowymi technologiami. Jednak oprócz rzeszy studentów w połowie dnia na halach widać było wzmożony ruch na stoiskach.
Drugi dzień targów jak co roku był najbardziej pracowitym dniem dla wystawców. Już od 9 rano w holu zbierali się uczestnicy czekający na „otwarcie drzwi”. W godzinach między 11 a 14 trzeba było nie lada wysiłku aby spróbować dostać się na większość stoisk i porozmawiać z przedstawicielami. Nawet nowa hala 4 była pełna odwiedzających.
W czasie trzeciego dnia targów do godzin wczesno popołudniowych przede wszystkim na dwóch głównych halach frekwencja dopisała. Momentami trudno było przecisnąć się pomiędzy alejkami nie mówiąc już o dojściu na poszczególne stoiska. Niestety po południu frekwencja diametralnie zmalała.
W piątek tradycyjnie było zdecydowanie mniej ludzi niż w czasie pierwszych trzech dni, jednak nastroje wśród wystawców w głównej mierze były pozytywne. Część z nich wyraźnie mówiła, że udział w targach zwrócił się już na początku drugiego dnia a klienci przychodzą z rekordowymi zapytaniami ofertowymi. Inni wystawcy twierdzili, że jest mniej zapytań ale są one zdecydowanie bardziej szczegółowe.
Gdzie się wystawiać?
Największą popularnością jak co roku w śród wystawców cieszy się hala 1, jednak i tutaj w tym roku nie zabrakło niespodzianek. Jedną z nich był brak obecnej od wielu lat firmy Phoenix Contact, kolejną pojawienie się w jej miejscu interesującego stoiska firmy KUKA oraz powrót po latach firmy ASTOR. Natomiast w hali 3 znajdowała się największa liczba wystawców. W hali 4 część powierzchni była ponownie niezagospodarowana jednak prezentujący swoje rozwiązania wystawcy byli w większości w miarę zadowoleni ze swoich miejsc. Firma igus oraz kilku innych wystawców po raz kolejny zaprezentowało swoje rozwiązania w holu głównym. Tutaj również nastroje dotyczące miejsca i frekwencji były pozytywne. A co z parkingiem? W ubiegłorocznej edycji mogliśmy zobaczyć samochody firm Eltron, Siemens czy Eaton w tym roku ich miejsce zajęły firmy Parker Hannifin, item oraz mały samochód firmy ABB. Dzięki dobrej pogodzie w samochodach pusto zdecydowanie nie było.
Złote Medale rozdane
Targom od 1997 r. towarzyszy konkurs o Złote Medale Targów Automaticon. Komisja konkursowa ocenia zgłoszone do udziału w konkursie produkty na podstawie przesłanych wcześniej dokumentów i dokonuje ich ostatecznego przeglądu w pierwszym dniu targowej imprezy, odwiedzając stoiska wystawców. Wszystkie przyznawane medale są wykonane z tego samego „złotego” kruszcu, a więc wszystkie są Medalami Złotymi – mówi dr inż. Jacek Frontczak, Komisarz Targów.
Złotymi Medalami zostali nagrodzeni:
- BECKHOFF Automation za produkt: XTS – EXTENDED TRANSPORT SYSTEM
- DRÄGER Safety Polska za produkt: Stacjonarny detector gazowy DRÄGER Polytron 8700
- Klauke Polska za produkt: Klauke Micro EK50ML
- PARKER HANNIFIN SALES Poland za produkt: EHP Pompa elektrohydrauliczna
- KUKA Roboter za produkt: KUKA Robot LBR iiwa
- TURCK za produkt: Bezkontaktowy enkoder indukcyjny serii Ri360P-QR24
Nowości produktowe
Targi Automaticon niezmiennie organizowane są przed największymi targami z branży automatyki w Europie – Hannover Messe. W związku z tym wystawcy nie mogą zaprezentować najnowszych produktów, jednak mogliśmy zobaczyć wiele polskich premier.
Mimo iż skala targów nie jest tak duża jak międzynarodowych imprez, wystawcy w tym roku zaprezentowali swoje portfolio produktów w efektownym stylu. Wśród nowości produktowych warto było zwrócić uwagę na rozwiązania spełniające założenia Industry 4.0 i tzw. Smart factories (Inteligentnych fabryk). Szczególną uwagę warto było zwrócić również na roboty przemysłowe mogące współpracować z człowiekiem: KUKA oraz Universal Robots.
Więcej o nowościach produktowych w następnej części relacji.
Podsumowanie
Targi Automaticon są niezaprzeczalnie najważniejszą imprezą targową w Polsce i nic nie zwiastuje aby ta sytuacja miała się w najbliższych latach zmienić. Jak co roku nasuwają się jedynie pytania organizacyjne dotyczące formuły tragów m.in. dotyczące rejestracji odwiedzających, wstępu płatnego czy ilości dni targowych. Jak również aranżacji wolnych przestrzeni w hali 4. Jednak jedno jest pewne targi są wydarzeniem które warto odwiedzić a ich szeroka tematyka sprzyja nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję która odbędzie się na początku marca 2016.
Pełna relacja z targów zostanie opublikowana w majowym wydaniu czasopisma Automatyka i na portalu AutomatykaOnline.pl
source: AutomatykaOnline.pl