Od elementów do systemów – Relacja z targów SPS IPC Drives
Jolanta Górska-Szkaradek print
Odbywające się na finiszu roku w niemieckiej Norymberdze targi SPS IPC Drives dają zwiedzającym szansę obejrzenia całej gamy najnowszych komponentów stosowanych w automatyce, począwszy od elementów i prostych urządzeń, a kończąc na całych systemach i kompleksowych rozwiązaniach dla zintegrowanej automatyki. Targi są wyznacznikiem i impulsem do rozwoju gospodarczego w kolejnym roku.
Jubileuszowe, 25. Międzynarodowe Targi i Konferencja SPS IPC Drives, odbyły się w dniach 25–27 listopada 2014 r. w Norymberdze. Organizatorem imprezy jest Mesago Messe Frankfurt Group. Po raz pierwszy targi odbyły się w 1990 r. z udziałem 63 wystawców i 3420 zwiedzających.
Tegoroczna impreza zgromadziła 1602 wystawców z 42 krajów (1094 z Niemiec i 508 z zagranicy). Ekspozycja targowa po raz pierwszy ulokowana była w 14 halach na łącznej powierzchni 117 800 m2. Targi odwiedziło 56 787 osób, z czego około 20 proc. stanowili goście z zagranicy. Wśród stoisk zagranicznych najwięcej było firm z Włoch, Chin, Szwajcarii, Austrii i USA.
Wystawcy – producenci – z branży automatyki elektrycznej prezentowali swoje produkty i usługi w następujących sektorach: sterowanie, urządzenia HMI, komunikacja międzyprocesowa IPC (Inter-Process Communication), komunikacja przemysłowa, napędy i komponenty, oprogramowanie dla przemysłu, interfejsy, czujniki, infrastruktura mechaniczna.
Uwagę zwiedzających skupiały m.in. dwa stoiska zbiorowe. Organizatorzy przygotowali wspólną ekspozycję 11 firm, zatytułowaną „Automatyka bezprzewodowa”, a stowarzyszenie AMA Association for Sensors and Measurement prezentowało ofertę 13 firm pod wspólnym logiem stowarzyszenia.
Jedna firma – jedna hala
W zaskakującej odsłonie ukazała się zwiedzającym tegoroczna ekspozycja firmy Siemens, ponieważ po raz pierwszy obejmowała ona całą halę ekspozycyjną (fot. 1). Siemens przedstawił kompleksową ofertę, w tym sprzęt, oprogramowanie i usługi, obejmującą wszystkie fazy rozwoju i produkcji wyrobu. W hali było osiem specjalnie oznaczonych (oświetlonych) miejsc, które miały przyciągnąć uwagę zwiedzających, w tym m.in. miejsce, w którym prezentowano nową wersję oprogramowania Tecnomatix do cyfrowego zarządzania produkcją. Tecnomatix V12 pomaga w synchronizacji inżynierii produktu, technologii i produkcji. Dzięki Tecnomatix V12 produkcja staje się bardziej efektywna i elastyczna (większa wydajność systemu – do 20 proc., redukcja zapasów o 60 proc.).
Kolejny przystanek dotyczył sterowników. Siemens rozbudował portfolio programowalnych sterowników serii SIMATIC, w tym SIMATIC S7-1500 przeznaczony do średnich i dużych aplikacji. Sterownik ten wyróżnia się przede wszystkim wydajnością oraz umożliwia nieprzerwaną produkcję nawet podczas ponownego uruchamiania lub awarii systemu.
Dużym zainteresowaniem cieszył się zintegrowany zasilacz SITOP PSU8600 o wysokiej wydajności i niezawodności. SITOP PSU8600 może być optymalnie zintegrowany z istniejącymi sieciami automatyki poprzez sieć PROFINET. Modułowa budowa i zoptymalizowane zarządzanie energią to tylko niektóre cechy zasilacza. Na uwagę zasługuje również druga generacja falowników SINAMICS G120 – mają modułową budowę, kompaktowe rozmiary, są bezpieczne i wytrzymałe. Falownik wyposażony jest w nowy moduł zasilania i jest łatwy w konfiguracji dla danej aplikacji. Ma całą gamę innowacyjnych funkcji, takich jak Safety Integrated, pozycjonowanie i odzysk energii. W ofercie Siemensa są też obecnie standardowe silniki o najwyższej klasie efektywności IE4.
Siemens wprowadza ponadto na rynek nową generację czytników RFID pracujących w paśmie ultrawysokiej częstotliwości (UHF). Trzy nowe urządzenia w różnych klasach funkcjonalnych i wydajnościowych umożliwią szybsze wdrażanie projektów RFID oraz zmniejszenie przestojów. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP65 i zintegrowanemu przyłączu PROFINET Simatic RF680R i Simatic RF685R przeznaczone są do stosowania w środowisku produkcyjnym. Simatic RF650R dedykowany jest do zastosowań logistycznych.
Festo i fabryka jutra
Tradycyjnie tłumy zwiedzających, zwłaszcza podczas pokazów rozwiązań wzorowanych na naturze, przyciągała ekspozycja Festo. Wszyscy dobrze pamiętamy bioniczne opracowania inżynierów tej firmy, np. trąbę słonia, adaptacyjny chwytak, rybę, ważkę, ptaka czy kangura. Na targach w Norymberdze firma zaprezentowała networking w przestrzeni trójwymiarowej, czyli latające kuliste obiekty – eMotionSpheres (fot. 2). Festo pokazało, jak wiele obiektów autonomicznych może być koordynowanych bez kolizji w trójwymiarowej przestrzeni, dzięki wieloaspektowej sieci. Osiem kulistych obiektów napełnionych helem napędzało osiem małych śrub, które są przymocowane do ich zewnętrznej powłoki. Wykorzystano tutaj doświadczenie z budowy skrzydła ważki (BionicOpter). Napędy są adaptacyjne i dostarczają taką samą efektywną siłę ciągu do przodu, jak i w kierunku wstecznym. Każda kula wyposażona jest w niezależnie ładowany akumulator.
Dziesięć kamer zainstalowanych w pomieszczeniu rejestrowało obiekty kuliste (kule) poprzez ich aktywne markery podczerwieni (diody podczerwieni) i przekazywało dane o pozycji do centralnego komputera. Działania (ruchy) obliczone z tego procesu są odsyłane do kul (sfer), które następnie realizują je lokalnie. Inteligentna sieć tworzy system naprowadzania i monitorowania, który może zostać wykorzystany w sieci fabryki przyszłości.
Na targach w Norymberdze Festo zaprezentowało wiele nowości, w tym m.in. nową generację systemów pozycjonowania i montażu w postaci kompaktowego manipulatora EXCM z układem sterowania. Manipulator oferowany jest w dwóch wersjach EXCM-10/EXCM-30. Płaski i kompaktowy manipulator optymalnie wykorzystuje przestrzeń roboczą. Prezentowano gotowy manipulator, jak i jego elementy.
Zaprezentowano również rodzinę serwonapędów EMMS i nowy ekonomiczny serwonapęd EMME, wraz z wielostopniowymi przekładniami bezluzowymi, systemy sterowania ruchem oraz sterownik do robotów wieloosiowych CMXR-3D. Sterownik ten stosowany jest np. w aplikacjach klejenia i śledzenia ruchu z zastosowaniem systemu wizyjnego.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się komputerowe stanowisko do projektowania zespołu manipulacyjnego i programowania ruchu (fot. 3) oraz stanowisko z nowym czujnikiem wizyjnym Festo SBSI-Q
przeznaczonym do detekcji obiektów. Festo wprowadziło na rynek nowe czujniki wizyjne SBSI, które dostępne są w dwóch wersjach: jako czytniki kodów SBSI-B dla kodów 1D/2D oraz jako wspomniane czujniki detekcji obiektów SBSI-Q. Czujniki pozwalają szybko i w ekonomiczny sposób zbudować skuteczne stanowiska wizyjne.
Przegląd oferty targowej
Firma Kubler, specjalizująca się m.in. w opracowaniu i produkcji czujników pozycji i ruchu, przedstawiła kilka nowości w swojej ofercie. Jedną z nich jest kompaktowy inkrementalny enkoder Sendix Base KI40. Jego podstawowe cechy to małe wymiary (średnica 40 mm) i niska cena. Enkoder przeznaczony jest do montażu w niewielkich przestrzeniach, małych maszynach i urządzeniach. Instalacja jest prosta i łatwa. Może pracować w trudnych warunkach: stopień ochrony IP64, szeroki zakres temperatury pracy od –20 °C do +70 °C, optyczne sensory, max. rozdzielczość 2500 imp./obr., 100-proc. odporność na zakłócenia magnetyczne. Enkodery są zabezpieczone przed zwarciem i odwrotną polaryzacją zasilania.
Kolejną nowością firmową jest enkoder absolutny wieloobrotowy Sendix M36. Jak zapewniał przedstawiciel firmy, enkodery tej serii są szczególnie solidne, niezawodne i ekonomiczne. Ponadto wysoki stopień ochrony IP67 umożliwia pracę w trudnych warunkach. Kompaktowy rozmiar (tylko 36 mm) pozwala na łatwą instalację nawet w małych przestrzeniach. Są odporne na wstrząsy i wibracje oraz zabezpieczone przed błędami instalacyjnymi. Mogą być zastosowane w urządzeniach mobilnych (kolej, autobus), maszynach budowlanych, dźwigach, w technice medycznej i elektrowniach wiatrowych.
Belgijski producent routerów przemysłowych eWON, twórca Talk2M, innowacyjnej usługi zdalnego dostępu opartej na chmurze, jest również wiodącą firmą na rynku inteligentnych routerów zdalnego dostępu, bazujących na łączności z Internetem. Firma ta współpracuje z producentami sterowników PLC i systemów automatyki z całego świata. Podczas targów norymberskich firma eWON zaprezentowała eWON Cosy 131 – routery zdalnego dostępu nowej generacji, które obsługują opcje łączności w technologiach LAN, Wi-Fi oraz 3G+. Model eWON Cosy 131 stanowi rozszerzenie dostępnego na rynku eWON Cosy 141 o nowe funkcje, takie jak Wi-Fi i 3G (nie ma już konieczności korzystania z technologii LAN), port USB umożliwiający podłączenie innych urządzeń szeregowych, czytnik kart SD ułatwiający konfigurację sprzętu w siedzibie klienta oraz konfigurowalny przełącznik LAN/WAN w czterech portach. eWON Cosy 131 to doskonałe, kompaktowe, przystępne cenowo urządzenie, odpowiadające na potrzebę zdalnego dostępu do maszyn.
Bogatą ofertę przedstawiła na targach firma Turck – począwszy od czujników, poprzez magistralę komunikacyjną, interfejsy i technikę połączeń, a kończąc na HMI/PLC i na rozwiązaniach RFID. Na stoisku zaprezentowano m.in. nową serię TBEN-S ultrakompaktowych modułów I/O do obsługi sygnałów analogowych (fot. 4). Wieloprotokołowe moduły sieci Ethernet wyposażone zostały w cztery wejścia lub cztery wyjścia analogowe. Wejścia analogowe mogą obsługiwać cztery różne typy sygnałów: oprócz standardowych sygnałów prądowych i napięciowych podłączone mogą zostać również czujniki temperatury Pt 100 lub sygnały miliwoltowe, stanowiące standardowe wyjście z termopar czy mostków pomiarowych. Dzięki temu użytkownik może elastycznie dopasować wejście do wymogów aktualnej aplikacji. Seria TBEN-S umożliwia zastąpienie jednym modułem rozwiązań, które dotychczas wymagały zastosowania nawet trzech różnych urządzeń.
Zalety modułów TBEN-S to m.in. miniaturowe wymiary (32 mm × 144 mm × 31 mm), szeroki zakres temperatury pracy od –40 °C do +70 °C i stopień ochrony obudowy IP67. Moduły wykonane w IP67 przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Obudowa z tworzywa sztucznego jest wzmacniana włóknem szklanym oraz ma metalowe złącza. Moduły są w pełni uszczelnione oraz odporne na wibracje i wstrząsy. Mogą być instalowane bezpośrednio na maszynie. Ponadto te kompaktowe moduły mogą pracować bez dodatkowej bramy komunikacyjnej w każdej z trzech sieci Ethernet: PROFINET, Modbus TCP lub EtherNet/IP.
Dzięki zastosowaniu wieloprotokołowej technologii Turck urządzenia automatycznie rozpoznają protokół w toku nasłuchu komunikacji podczas fazy uruchomienia. Zintegrowany
switch umożliwia pracę urządzeń w topologii liniowej. Oprócz wersji z wejściami lub wyjściami analogowymi dostępnych jest również sześć typów modułów wyposażonych w wejścia i wyjścia dwustanowe.
Schmersal przedstawił bogatą ofertę urządzeń zabezpieczających, w tym m.in. znaną już odbiorcom innowacyjną blokadę elektromagnetyczną bezpieczeństwa AZM 300, ale teraz z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa, a także nowe wersje kurtyn bezpieczeństwa i barier świetlnych SLC/SLAG 440 AS. Ponadto pokazano sterownik bezpieczeństwa najnowszej generacji – PROTECT PSC1. Ten kompaktowy, wielofunkcyjny sterownik ma budowę modułową i może być optymalnie dostosowany do potrzeb. Dzięki rozbudowanym funkcjom umożliwia wysterowanie do 12 osi. Uniwersalny interfejs komunikacyjny zapewnia bezpieczną zdalną komunikację. Programowo w prosty sposób można wybrać i konfigurować różne protokoły magistrali. Jeden sterownik można podłączyć do różnych sieci przemysłowych.
Firma steute (fot. 5) prezentowała szereg nowości produktowych wykonanych w technologii bezprzewodowej. W ofercie znalazł się m.in. bezprzewodowy nożny wyłącznik do pracy w ekstremalnych warunkach (IP69K) GFSI Extreme oraz bezprzewodowy ręczny pilot RF HB-4CH z czterema przyciskami, które mogą mieć przypisane różne funkcje. Pilot ten umożliwi np. swobodę w sterowaniu maszynami, bramami przemysłowymi, barierami czy oświetleniem. Jest lekki i ergonomiczny, komunikuje się z odbiornikiem na bazie technologii radiowej sWave. Jego zasięg wynosi 400 m w terenie otwartym i około 50 m w pomieszczeniu. Technologia ta, opracowana przez steute specjalnie z myślą o zastosowaniach przemysłowych, umożliwia pewną transmisję sygnałów (bez zakłóceń), nawet w przypadku równoczesnej pracy kilku pilotów w pobliżu.
Pilz jest firmą znaną jako dostawca kompletnych technologii automatyzacji, ze szczególnym naciskiem na kwestie związane z bezpieczeństwem. Ekspozycja targowa była tego przykładem (fot. 6). Na targach zaprezentowano m.in. krótszą (13 mm) wersję PSENcode – kodowanego wyłącznika bezpieczeństwa, który wykorzystuje technologię transpondera RFID. Może być stosowany tam, gdzie wcześniej potrzebne były przełączniki magnetyczne. PSENcode monitoruje np. położenie osłon i innych urządzeń, może być zainstalowany w różnych kierunkach oraz w dwóch różnych odległościach operacyjnych.
Podsumowanie
Jubileuszowa edycja targów udowodniła, że jest to inicjatywa potrzebna w branży, ponieważ zainteresowanie targami wzrasta z roku na rok, a duża liczebność gości imprezy dowodzi potrzeby kontaktu bezpośredniego między sprzedającym i kupującym. Czasami trudno było przejść pomiędzy stoiskami. Na wielu z nich dominowały hasła powiązane z bezpieczną produkcją i przemysłem 4.0 (Industry 4.0), a prezentowane produkty odnosiły się do tych haseł. Można więc śmiało stwierdzić, że rok 2015 w przemyśle będzie ukierunkowany na osiągnięcie wyższej produktywności i efektywności w bezpiecznych warunkach, co będzie możliwe dzięki nowoczesnym technologiom.
Ci, którzy nie mieli szansy pojawić się na targach w Norymberdze, wkrótce zobaczą część z prezentowanej tam oferty na warszawskich targach Automaticon (które, przypomnijmy, w tym roku odbędą się w dniach 17–20 marca), ponieważ wielu wystawców SPS IPC Drives 2014 ma swoje przedstawicielstwa w naszym kraju i uczestniczy w tej imprezie targowej.
Na następne targi SPS IPC Drives organizatorzy zapraszają do Norymbergii od 24 do 26 listopada 2015 r. Warto o tej imprezie pamiętać.
source: Automatyka 1-2/2015