Paletyzacja ma potencjał – wzorcowe stanowisko KUKA
Materiał prasowy (KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) print
Podczas Spotkania Integratorów KUKA w Racławicach swoją inaugurację miała najnowsza pokazowo – testowa aplikacja paletyzacyjna. Ideą pionierskiego projektu jest sprzężenie fachowej wiedzy silnych partnerów przedsięwzięcia z najnowszymi technologiami KUKA. Wszystko to posłużyło stworzeniu i zaprezentowaniu kompletnego rozwiązania paletyzacyjnego, które ma zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Aplikacja paletyzacyjna ma służyć integratorom, klientom oraz partnerom przedsięwzięcia jako rozwiązanie do testów produkcyjnych, szkoleń oraz pokazów. Partnerami przedsięwzięcia były firmy: SIEMENS, TROAX, SCHUNK, SCHMALZ oraz LAPP GROUP.
Centrum innowacyjnego stanowiska paletyzacyjnego stanowi robot KUKA KR 180 R3200 PA, który wraz z komponentami dostarczonymi przez silnych Partnerów przedsięwzięcia tworzy kompletne i gotowe rozwiązanie.
Frima SIEMENS dostarczyła sterownik Safety PLC Siemens, panel operatorski, moduły wejść/wyjść oraz komponenty bezpieczeństwa. O wygrodzenie stanowiska zadbała firma TROAX, z kolei przedsiębiorstwo SCHUNK zagwarantowało Tool changer system. Nie bez znaczenia są także najwyższej jakości przewody i złącza dostarczone przez LAPP GROUP.
Przedsiębiorstwo SCHMALZ wsparło wspólne przedsięwzięcie swoimi chwytakami gąbkowymi oraz ssawkami. Dzięki zastosowaniu dwu-strefowego chwytaka, możliwe jest pobieranie dwóch detali na raz, co w znacznym stopniu skraca czas całego procesu. Dodatkowa strefa ssawek służy do pobierania przekładek. Zastosowany chwytak umożliwia pobieranie detali w postaci np. pudełek kartonowych, worków czy przekładek kartonowych podciśnieniowo od góry. Z kolei chwytak powierzchniowy (gąbkowy lub ssawkowy) służy do pobierania europalet, desek, płyt wiórowych. W najbliższym okresie planowane jest zastosowanie w stanowisku paletyzacyjnym chwytaka grabiowego, który pozwoli na pobieranie detali takich jak pudełka czy worki od dołu.
Stanowisko paletyzacyjne funkcjonuje dzięki zastosowaniu dodatkowego pakietu oprogramowania – KUKA FlexPal. Pakiet składa się z dwóch programów: KUKA FlexPal RT oraz KUKA.FlexPal Editor.
Najważniejsze cechy:
- Aplikacja umożliwia obsługę predefiniowanych stref: wejście produktu, stos przekładek, stos palet, budowy palety
- Konfiguracja stref odbywa się za pomocą SmartPad’a (FlexPalScreen) lub zewnętrznego panela (PLC)
- Pobieranie większej ilości produktów na raz
- Odkładanie produktów nie musi odbywać się w jednym ruchu (Multi Drop)
- Wyróżniona jedna strona produktu (strona z naklejką)
- Pierwsze uruchomienie i konfiguracja (RT, Editor) – Integrator
- Tworzenie nowych planów paletyzacji (Editor) – Klient końcowy
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oraz najlepszym jakościowo komponentom, aplikacja paletyzacyjna ma służyć integratorom, klientom oraz partnerom przedsięwzięcia jako kompletne rozwiązanie do testów produkcyjnych, czy wsparcie procesu samokształcenia poprzez możliwość przeprowadzania szkoleń. Co istotne, aplikacja stworzona przez KUKA jest gotowym rozwiązaniem paletyzacyjnym, które dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych tym popularnym procesem. Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych do centrali firmy KUKA w Katowicach.
source: KUKA