Piąta edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) print
„Młodzi wynalazcy na 5!" – pod takim hasłem organizowana jest 5. edycja programu edukacyjnego dla gimnazjalistów Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Tegoroczna odsłona programu została wzbogacona o nowy element – platformę internetową Akademia Online, na której będą zamieszczone niepublikowane wcześniej filmy popularnonaukowe poświęcone wynalazkom i naukom ścisłym.
Stałym elementem programu są warsztaty dla uczniów na Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej. W tym roku uczniowie będą mieli okazję m.in. sterować dronem, rywalizować w zawodach szybkiego programowania, sprawdzić trwałość materiałów kompozytowych używanych do budowy bolidów i samodzielnie zbudować tunel aerodynamiczny. Przy współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym odbędą się zajęcia z programowania robotów oraz pokaz możliwości łazika Scorpio 4 – zwycięzcy European Rover Challenge, europejskich zawodów łazików marsjańskich. W ramach zajęć dodatkowych uczestnicy programu spotkają się w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej z młodymi, utytułowanymi wynalazcami, a podczas warsztatu z psychologiem będę odkrywali swoje mocne strony.
– Rosnące z roku na rok zainteresowanie Akademią Wynalazców im. Roberta Boscha wśród uczniów i nauczycieli potwierdza, że idea trafiła w zapotrzebowanie młodych ludzi. Jesteśmy pod dużym wrażeniem zapału młodzieży, ale też dużej wiedzy z jaką przystępuje ona do konkursu. Szczególnie atrakcyjnym elementem Akademii jest możliwość praktycznego wykonania wynalazków w laboratoriach wyższych uczelni pod nadzorem i z pomocą starszych kolegów, przyszłych inżynierów. Dotychczasowym efektem tej współpracy jest 200 prototypów wynalazków. Ze stuprocentową pewnością możemy powiedzieć, że Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to kuźnia przyszłych konstruktorów i pracowników nowoczesnych laboratoriów. To program, który wspaniale wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki i dynamicznie rozwijającego się sektora produkcyjnego – mówi Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.
Akademia Online
Na stronie internetowej programu www.akademiawynalazcow.edu.pl została stworzona platforma Akademia Online, na której będą publikowane filmy popularnonaukowe. Nagrania mają na celu przybliżać uczniom różnorodne zagadnienia ze świata nauki i wynalazków. W pierwszej serii poświęconej polskim wynalazcom będzie można poznać historię maszyny szyfrującej, kamizelki kuloodpornej, a także tajniki wytrzymałości materiałów z których powstają wynalazki.
Ambasador programu
W piątej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha misję popularyzacji przedmiotów ścisłych wśród młodzieży będzie pełnić ambasador programu Monika Koperska, doktorantka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i laureatka ogólnoświatowego konkursu popularyzującego naukę FameLab International. Monika Koperska jest popularyzatorem nauki i aktywnie wspiera inicjatywy edukacyjne.
Warsztaty i konkurs na wynalazek
W ofercie programowej tegorocznej edycji Akademii znalazły się wysoko ocenione przez uczniów w ubiegłych edycjach zajęcia z robotyki, tworzenia materiałów kompozytowych, obsługi łazików marsjańskich, energetyki niekonwencjonalnej, automatyki i aerodynamiki. Nowością będą zajęcia dotyczące sterowania dronami oraz programowania i budowy tunelu aerodynamicznego. Uczniowie uczestniczący w warsztatach będą mogli wziąć udział w konkursie na wynalazek. 10 najlepszych projektów w Warszawie i Wrocławiu otrzyma dofinansowanie firmy Bosch. Jury nagrodzi 3 najlepsze prototypy w każdym z miast.
Zapisy na zajęcia
Zapisy na warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha będą trwały od 2 do 13 lutego 2015 r. Nauczyciele mogą rejestrować uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny.
source: Bosch Rexroth