Roboty i pieniądze – różne formy finansowania robotyzacji
Materiał prasowy (Universal Robots) print
Finansowanie inwestycji w robotyzację było tematem szóstego spotkania z cyklu „Cobots Expert’s Breakfast” organizowanego przez Universal Robots. Główne poruszone obszary to zwrot z inwestycji w roboty współpracujące, doświadczenia klienta z sektora MŚP, instrumenty finansowe proponowane przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, projekt ulgi na robotyzację oraz formy takie jak leasing i robot jako usługa. W spotkaniu udział wzięli Daniel Niepsuj, Universal Robots, Piotr Kryjom, Platforma Przemysłu Przyszłości, Nikodem Bernacki, Bernacki Industrial Services, Anna Kuptel, DLL oraz Krzysztof Dragon, Rentcobot.
ROI – roboty współpracujące
Średni zwrot z inwestycji w roboty współpracujące Universal Robots oszacowany na podstawie informacji od klientów z całego świata to 10,5 miesiąca. W polskich warunkach w zależności od aplikacji i pozostałych czynników okres zwrotu jest nieco dłuższy. Przy instalacjach kolejnych cobotów zwrot następuje szybciej – ma na to wpływ lepsza znajomość technologii i umiejętność dostosowania jej do warunków konkretnego zakładu.
– Roboty współpracujące mogą być bardzo szybko wdrożone i uruchomione – dzięki temu inwestycja zaczyna spłacać się praktycznie z dnia na dzień. W ostatnich miesiącach przedsiębiorstwa zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo inwestycji – widzimy zainteresowanie różnymi formami zakupu. Programy wspierające są dodatkowym bodźcem do rozważania robotyzacji, szczególnie w przypadku firm, które jeszcze nie mają doświadczeń w tym obszarze – mówi Daniel Niepsuj, menedżer ds. rozwoju sprzedaży, Universal Robots.
Bernacki Industrial Services, firma z sektora MŚP specjalizująca się w produkcji komponentów dla montowni i OEM z różnych sektorów, wdrożyła 3 coboty UR10e do obsługi 7 z 11 posiadanych maszyn CNC. – Robotyzacja stanowisk trzykrotnie podniosła naszą wydajność oraz pozwoliła kontrolować terminy realizacji poszczególnych zleceń. Szybko zdobyliśmy wiedzę na temat robotów współpracujących. Przy trzecim cobocie Universal Robots inwestycja zwróciła się w 12 miesięcy – mówi Nikodem Bernacki, dyrektor zarządzający, Bernacki Industrial Services.
Universal Robots uruchomił niedawno kalkulator ROI online – narzędzie pomocne szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie podejmowali wcześniej decyzji związanych z robotyzacją. Kalkulator jest dostępny na stronie.
Nawigator finansowy, ulga na robotyzację
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. robotyzacji. FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach.
– Nawigator Finansowy to narzędzie, dzięki któremu wspólnie z zainteresowanym przedsiębiorstwem analizujemy potrzeby, identyfikujemy optymalne źródła finansowania i pomagamy dostosować koncepcję do źródeł finansowania” – mówi dr Piotr Kryjom, menedżer produktów, Instrumenty Finansowe, Platforma Przemysłu Przyszłości.
– W ramach wsparcia przedsiębiorstw na finansowanie wydatków związanych z szeroko rozumianą automatyzacją i robotyzacją oferujemy obecnie szerokie spektrum programów dotacyjnych, w tym dotacje z poziomu regionalnego (woj. dolnośląskie, opolskie i zachodniopomorskie), poziomu krajowego – Bon na innowacje, czy Agrotech – szybka ścieżka. W ramach instrumentów inwestycyjnych proponujemy: finansowanie kapitałowe przedsiębiorstw oraz wsparcie funduszy Venture Capital. W przypadku instrumentów zwrotnych zwracamy uwagę na atrakcyjne warunki pożyczek w ramach regionalnych funduszy mikro pożyczkowych, kredytu technologicznego oraz pożyczki dla innowacyjnych firm. Warto także rozważyć kwestię zmiany sposobu rozliczania podatku od prowadzonej działalności gospodarczej na bardziej pro-rozwojową wersję i wykorzystania: ulgi inwestycyjnej, ulgi na badania i rozwój, ulgi dla centrów badawczo-rozwojowych, czy planowanych na nowy rok podatkowy 2021 - estońskiego CIT i ulgi na robotyzację. W tym przypadku planowana ulga na robotyzację wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Zgodnie z przyjętymi założeniami wg. komunikatu Ministerstwa Finansów z 11.09.2020 r. ulga na robotyzację planowana na lata 2021-2025 pozwoli firmom na odliczenie do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Ulga ma być dostępna dla wszystkich firm, płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze B+R). Obecnie trwają prace nad ostateczną wersją przyszłego rozwiązania podatkowego. Szczegółowe informacje na ten temat będą przekazywane w najbliższym czasie przez Ministerstwo Finansów. Platforma Przemysłu Przyszłości śledzi na bieżąco postępy prac nad ostatecznym jej kształtem i w przypadku jej przyjęcia będzie informowała w ramach Nawigatora finansowego – dodaje dr Piotr Kryjom.
Leasing, robot jako usługa
W ramach Programu Finansowania Robotów, DLL proponuje klientom m.in. leasing operacyjny i finansowy oraz produkty „ala najem”, które zyskują na popularności. – Kontynuując strategię odejścia od form posiadania sprzętu do użytkowania, wprowadziliśmy tak zwany elastyczny leasing, dzięki któremu robotyzacja staje się dostępna dla każdego rodzaju i każdej wielkości produkcji, nawet tej nisko-i średnioseryjnej. Od początku 2020 roku wykonaliśmy ponad 110 kalkulacji, w których przedmiotem był co najmniej 1 cobot” – mówi Anna Kuptel, Key Account Manager, CT&I, DLL. W przypadku DLL propozycja dla firm obejmuje: brak wkładu własnego, minimum formalności, maksymalny okres finansowania 84 miesiące oraz atrakcyjne oprocentowanie. Zainteresowane są zarówno firmy z sektora MŚP jak i duże przedsiębiorstwa, szczególnie w obszarach pakowania i paletyzacji, w których coboty świetnie się sprawdzają.
RentCobot oferuje coboty na godziny. Jest to usługa w pełni kompleksowa, która zawiera integrację i dostosowanie robota do potrzeb klienta oraz pełną obsługę powdrożeniową. Forma „robot jako usługa” pozwala firmie zmniejszyć ryzyko inwestycji oraz wdrożyć coboty do kluczowych dla przedsiębiorstwa procesów z dnia na dzień, bez inwestycji początkowej. – Działamy według ustalonych kroków, w trakcie których klient nie ponosi żadnych kosztów, aż do momentu wdrożenia - czyli realnych godzin pracy cobota. Ze względu na swoją uniwersalność, roboty współpracujące mają praktycznie nieograniczone zastosowanie. Najczęściej klienci wynajmujący coboty wykorzystują je w aplikacjach typu: pick and place, pakowanie i paletyzacja, malowanie, wykańczanie powierzchni, klejenie oraz montaż – mówi Krzysztof Dragon, wiceprezes zarządu RentCobot.
source: Universal Robots