Roboty przemysłowe w służbie niezawodnej i bezpiecznej produkcji
Materiał prasowy (Axon Media) print
W dniu 14 kwietnia br. we Wrocławiu odbyła się konferencja „Roboty przemysłowe dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” poświęcona zagadnieniom bezpośrednio związanym z robotyzacją procesów produkcyjnych, zapewnieniem ich efektywności, jak również bezpieczeństwem na liniach zrobotyzowanych. Podobnie jak w ubiegłym roku, konferencja zebrała z jednej strony głównych producentów i dostawców rozwiązań z zakresu robotyki, z drugiej zaś potencjalnych odbiorców, obecnych użytkowników, a także integratorów rozwiązań wykorzystujących w produkcji roboty przemysłowe.
Zakres tematyczny prezentowanych zagadnień był bardzo zróżnicowany, jednak ułożony w sposób, który pozwalał na zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami oferowanymi zarówno przez poszczególnych producentów robotów takich jak: FANUC, KAWASAKI (reprezentowane przez firmę ASTOR), KUKA, OMRON, COMAU czy nasz krajowy producent wchodzący coraz śmielej na rynek robotyzacji - firmę WObit oraz dostawców osprzętu. Przedstawiciele producentów robotów prezentowali nowe rozwiązania, jak również przykłady rzeczywistych instalacji przemysłowych już wykorzystujących roboty. Jest to o tyle istotne, iż bardzo często to właśnie na rzeczywistych implementacjach możemy przekonać się o możliwościach i funkcjonalności różnego rodzaju rozwiązań zrobotyzowanych. Z kolei mówiąc o nowościach, należy wspomnieć tutaj o trendzie, jakim są roboty kolaboracyjne, które coraz częściej proponowane są użytkownikom końcowym.
Drugą znaczącą grupą zagadnień przedstawianych podczas konferencji stanowiły prezentacje dotyczące elementów i technologii pozwalających na rozbudowę stanowisk zrobotyzowanych. Mieliśmy tutaj bardzo ciekawe przykłady firm Balluff, Lapp Kabel oraz Pepper+Fuchs, które z jednej strony pokazały własne rozwiązania oferowane klientom końcowym oraz integratorom, z drugiej zaś zwracały uwagę na korzyści wynikające z implementacji tych rozwiązań.
Oczywiście należy wspomnieć również o prezentacji przygotowanej przez Blumenbecker IPS Polska, w całości poświęconej analizie przypadku będącego realizacją projektu automatyzacji produkcji i paletyzacji blachodachówki.
Część wydarzenia związaną z prezentacjami podsumował wykład Pana dr Jarosława Panasiuka z Wojskowej Akademii Wojskowej, dotyczący ewolucji robotów ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych rozwiązań pozwalających na poszerzenie ich możliwości.
Ostatni blok przeznaczony został na warsztaty z zakresu robotyki i programowania prowadzone przez przedstawicieli Omron Electronics, którzy przy omawianiu problemów wspomagali się rozwiązaniami oferowanymi przez swoją firmę.
Podczas całego spotkania do dyspozycji uczestników byli eksperci oraz stanowiska konsultacyjne zaproszonych firm, które okazały się doskonałym miejscem spotkań i networkingu. Dzięki temu wiodący dostawcy, integratorzy oraz końcowi użytkownicy mieli okazję do rozmów i wymiany doświadczeń, czy też rozwiania wątpliwości co do sensowności robotyzacji produkcji.
Tegoroczna konferencja, co było wielokrotnie podkreślane zarówno przez uczestników, jak i samych partnerów, pozwoliła na zawarcie wielu interesujących kontaktów, które mamy nadzieję zaowocują rzeczywistymi realizacjami.
Kolejne spotkanie ze światem automatyki przemysłowej odbędzie się w międzynarodowym Dniu Dziecka 1 czerwca w Katowicach pod znamiennym tytułem „Automatyzacja w zakładach produkcyjnych”. Szczegóły oraz rejestracja online na stronie:
source: Axon Media