Sztuczna inteligencja i dekarbonizacja. Zapowiedź targów Hannover Messe 2024
Jolanta Górska-Szkaradek print
Dwa miesiące przed światowymi targami przemysłowymi Hannover Messe 2024 przedstawiciele prasy z całego świata uczestniczyli w spotkaniu Hannover Messe Press Preview 2024 w niemieckim Hanowerze. W czasie spotkania przedstawiono wiodące tematy tegorocznych targów Hannover Messe, które odbędą się od 22 do 26 kwietnia, a przedstawiciele wystawców zaprezentowali szereg produktów i usług, dając przedsmak tego, czego można będzie doświadczyć już w kwietniu podczas targowej ekspozycji.
Deutsche Messe AG jest organizatorem corocznych targów Hannover Messe, które są najważniejszym na świecie forum wielu technologii. To tutaj najczęściej pojawiają się nowości techniczne i technologiczne, które później odgrywają znaczącą rolę w zmianach zachodzących w przemyśle. Tegoroczna edycja Hannover Messe odbędzie się w terminie 22–26 kwietnia 2024 r., a hasło przewodnie brzmi: „Energizing a sustainable industry”.
Podczas zorganizowanej 21 lutego konferencji prasowej Hannover Messe Press Preview 2024, która odbyła się w Hannover Exhibition Center, przedstawiciele prasy dowiedzieli się, jakie tematy, trendy i innowacje zajmą centralne miejsce podczas kwietniowego wydarzenia oraz mieli okazję do rozmów z wystawcami i przedstawicielami branży.
W centrum uwagi tegorocznej targowej imprezy będą aktualne priorytety w zakresie ochrony klimatu, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju. Kluczem do sprostania tym wyzwaniom są innowacyjne technologie. W jaki sposób firmy mogą efektywnie wykorzystać automatyzację, sztuczną inteligencję, odnawialne źródła energii i wodór? Jakie kroki można podjąć, aby przeciwdziałać zbliżającej się deindustrializacji Europy? Oczekuje się, że targi Hannover Messe 2024 przyniosą odpowiedzi na te pytania. – Targi Hannover Messe są w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ otoczenie gospodarcze rzadko było tak zmienne. W Hanowerze zaprezentowane zostaną technologie i rozwiązania, które umożliwią przemysłowi produkcję na konkurencyjnych i zrównoważonych zasadach. Targi będą poświęcone inteligentnej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji, sztucznej inteligencji, wodorowi i międzysektorowym rozwiązaniom energetycznym. W ten sposób targi Hannover Messe stworzą zaporę przed zbliżającą się deindustrializacją Europy, zwłaszcza dla firm europejskich – podkreślił podczas konferencji dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG.
W imprezie zgłosiło udział 4000 wystawców oraz wysokiej klasy przedstawiciele świata polityki i przemysłu, a krajem partnerskim będzie Norwegia. Ponadto w targach weźmie udział ponad 300 delegacji gospodarczych, przede wszystkim kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który otworzy Hannover Messe wraz z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck spotkają się z przedstawicielami sektora przemysłowego. – Jeśli Europa ma utrzymać znaczną i zrównoważoną produkcję i inwestycje, należy pilnie ograniczyć biurokrację, np. poprzez szybsze planowanie i procedury wydawania zezwoleń – mówił w swoim wystąpieniu dr Jochen Köckler.
Kraj partnerski – Norwegia
Krajem partnerskim na Hannover Messe 2024 będzie Norwegia, która jest zaangażowana w dostarczanie i opracowywanie nowych rozwiązań dla zielonej transformacji przemysłowej. Temat przewodni, podkreślający kierunki działania tego kraju, został sformułowany jako „Norwegia 2024: Pionier zielonej transformacji przemysłowej”.
Norwegia dąży do stworzenia społeczeństwa niskoemisyjnego. Kluczową rolę widzi w opracowywaniu rozwiązań w sektorach energii odnawialnej, produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla oraz stosowaniu zielonych i cyfrowych rozwiązań. W norweskim pawilonie czołowe norweskie firmy przedstawią produkty i rozwiązania w zakresie transformacji energetycznej i zrównoważonego przemysłu.
Norwegia inwestuje w wodór
Norwegia to światowy lider w przekształcaniu czystego wodoru w element przyszłego systemu energetycznego. Wodór po wyprodukowaniu spala się czysto, emitując tylko parę wodną i ciepłe powietrze. Jest więc idealną alternatywą dla surowców kopalnych dla przemysłu oraz dla paliw kopalnych dla ciężkich maszyn, statków oceanicznych i transportu ciężkiego. Wodór to również opcja długoterminowego, wielkoskalowego magazynowania energii, zwiększająca elastyczność przyszłych systemów energetycznych. W planach Norwegii jest wdrożenie niskoemisyjnego i zielonego wodoru we wszystkich sektorach, w których trudno jest obniżyć emisyjność w kraju oraz wsparcie transformacji energetycznej w Europie i na świecie. Norwegia jest dobrze przygotowana do produkcji zielonego wodoru, który powstaje w zeroemisyjnym procesie wykorzystującym elektrolizę wody z wykorzystaniem energii odnawialnej. Obecnie w tym kraju realizowanych jest kilka niskoemisyjnych i zielonych projektów wodorowych, które są częścią strategii norweskiego rządu. Celem jest zwiększenie nacisku na badania i rozwój technologii związanych z wodorem.
Główne tematy targowe
Tematy, które będą dominowały na targach to Przemysł 4.0/Manufacturing-X, energia dla przemysłu, cyfryzacja, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, produkcja neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla oraz wodór i ogniwa paliwowe. Uzupełnieniem programu są liczne konferencje i fora. – Odwiedzający targi Hannover Messe poszukują wskazówek, w jaki sposób mogą wykorzystać automatyzację, sztuczną inteligencję, odnawialne źródła energii lub wodór. To jest wiedza, którą mogą zaoferować wystawcy na targach Hannover Messe – podkreślił prezes zarządu Deutsche Messe AG.
Od wielu lat targi w Hanowerze są najważniejszymi targami cyfryzacji przemysłu. Dzisiaj sztuczna inteligencja przenosi cyfryzację przemysłu na wyższy poziom, rewolucjonizując go, zwiększając wydajność procesów i generując wartość dodaną. Sztuczna inteligencja umożliwi firmom skrócenie czasu rozwoju, jednocześnie oszczędzając zasoby i energię. – Szybkość, z jaką rozwiązania AI trafiają do przemysłu, zapiera dech w piersiach. Firmy muszą już teraz inwestować, a przede wszystkim zapoznawać swoich pracowników z możliwościami, jakie daje sztuczna inteligencja, w przeciwnym razie zostaną w tyle za konkurencją. Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w przemyśle – zaznaczył Jochen Köckler.
Podczas targów zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. roboty sterowane głosem, maszyny, które automatycznie rozpoznają usterki lub systemy, które skracają przestoje dzięki konserwacji predykcyjnej. – W niedalekiej przyszłości generatywna sztuczna inteligencja będzie projektować maszyny. Doprowadzi to do zasadniczych zmian w profilach zawodowych inżynierów, a ten temat będzie również omawiany na targach Hannover Messe – zapowiedział prezes zarządu Deutsche Messe AG. Wypowiedź ta została wzmocniona podczas wystąpienia dr Fabiana Bause, menedżera produktu TwinCAT w firmie Beckhoff, który stwierdził, że GenAI prawdopodobnie będzie miała ogromny wpływ zarówno na produktywność, jak i jakość pracy opartej na wiedzy.
Targowe zapowiedzi
Podczas Hannover Messe Preview około 20 firm prezentowało przybyłym dziennikarzom część swoich ofert, które w pełni można będzie zobaczyć już w kwietniu. Stoiska zaprezentowały m.in. Altair, ai-omatic solutions, Beckhoff, Continental, Emerson,
exoIQ, Festo, Fraunhofer, Hanwha Q CELLS, HARTING, igus, Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT), Norwegia, Rittal, Schneider Electric, Technorobotics, Ziehl-Abegg.
Firma Altair podczas kwietniowego wydarzenia przedstawi technologie, metody i przykłady, w jaki sposób firmy mogą odnieść sukces w dążeniu do transformacji cyfrowej przez zastosowanie symulacji, analizy danych, sztucznej inteligencji i obliczeń o wysokiej wydajności. Altair zaprezentuje innowacyjne rozwiązania obejmujące projektowanie oparte na symulacji, inżynierię opartą na sztucznej inteligencji, cyfrowe bliźniaki oraz integrację sztucznej inteligencji na hali produkcyjnej.
Z kolei exoIQ będzie demonstrował m.in. egzoszkielet barkowy S700, dzięki któremu mięśnie ramion, szyi i barków są skutecznie odciążane, nawet 5 kg na ramię. W ten sposób można dostosować wymagające fizycznego wysiłku stanowiska pracy w przemyśle. W modelu S700 ramiona są wspomagane elektropneumatycznie. Dodatkowe wsparcie można regulować w zakresie 1–5 kg. Przynosi to wyraźną ulgę mięśniom barków, ramion i szyi podczas montażu oraz wykonywania zadań przed klatką piersiową i nad głową. Egzoszkielet jest łatwy w obsłudze, a jego wymiary i wartość wsparcia można regulować indywidualnie.
Start-up ai-omatic solutions zaprezentuje oprogramowanie ai-omatic Complex do analizy danych maszynowych do wykrywania anomalii, przewidywania awarii i identyfikacji pierwotnej przyczyny. Oprogramowanie zaprojektowano tak, aby można je było zastosować niemal na każdej maszynie. Może być stosowane w praktyce przez inżynierów produkcji i wytwórców, a także inżynierów zakładów produkcyjnych, bez konieczności korzystania z pomocy analityków danych lub inżynierów oprogramowania. ai-omatic Complex umożliwi m.in. przegląd w czasie rzeczywistym żywotności maszyny i poszczególnych podzespołów, terminowe ostrzeganie o nieoczekiwanym i potencjalnie szkodliwym zachowaniu maszyny oraz redukcję kosztów konserwacji i zasobów.
Instytut Fraunhofera opracował kontrolę jakości wspieraną przez sztuczną inteligencję. Prezentowano elastyczną stację testową z kobotem. Aby sprawdzić panele sterowania, ramię robota wyposażone w czujnik przesuwa kamerę nad komponentami lub produktami, które mają być analizowane pod różnymi kątami. Funkcja analizy obrazu wspierana przez sztuczną inteligencję analizuje jakość, a następnie robot przesuwa kamerę do następnego produktu. Jeśli oprogramowanie analityczne znajdzie jakieś wady – np. wystającą śrubę lub niestabilne połączenie wtykowe – system powiadamia odpowiedzialnych pracowników, którzy mogą od razu skorygować usterkę. Aplikacja zwiększa wydajność w działaniach produkcyjnych, ale z rozwiązania korzystają również pracownicy. Ręczne inspekcje wizualne w produkcji są dla nich zadaniem monotonnym i pracochłonnym, a ponadto są podatne na błędy. Robot testujący wykonuje tego rodzaju zadania szybko i niezawodnie.
Grupa technologiczna HARTING, wiodący światowy dostawca rozwiązań komunikacyjnych stosowanych w wielu sektorach przemysłu do przesyłania danych, sygnałów i mocy, zapowiedział wiele premier. Jedną z nich będzie np. złącze przemysłowe Han-Eco. Złącza są jednym z elementów, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej. Dzięki zastosowaniu styków o niskiej rezystancji złącza HARTING zmniejszają straty energii w zasilaniu komponentów przemysłowych.
Firma igus zaprezentuje pionierskie rozwiązania dla przemysłu bezsmarowego i neutralnego pod względem emisji CO2 oraz automatyzacji jutra. Pojawią się również rozwiązania taniej robotyki wspieranej przez sztuczną inteligencję, inteligentnej konserwacji i narzędzia internetowe oparte na sztucznej inteligencji, takie jak aplikacja igusGO. Aplikacja w ciągu kilku sekund pokaże inżynierom-projektantom potencjał optymalizacji ich zastosowań z bezsmarowymi tworzywami ruchomymi. Sztuczna inteligencja ułatwia pracę projektantom już począwszy od doboru odpowiednich komponentów. Aplikacja bazująca na AI potrzebuje tylko kilku sekund, aby odkryć, w jaki sposób można ją zoptymalizować pod względem technicznym, wykorzystując bezsmarowe komponenty firmy igus. Aby skorzystać z tej możliwości, projektanci muszą jedynie zrobić zdjęcie swojej aplikacji. Algorytmy AI rozpoznają obiekt i zasugerują produkty igus, które zwiększą niezawodność i obniżą koszty.
Koreańska firma Qcells to jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się czystą energią i jeden z największych producentów wysokiej jakości produktów fotowoltaicznych. Jako dostawca kompleksowych usług w zakresie rozwiązań z wykorzystaniem czystej energii, Qcells opracowuje innowacyjne produkty i usługi w celu zapewnienia niezależnych i zrównoważonych dostaw energii dla klientów prywatnych, komercyjnych i przemysłowych. Asortyment produktów zaczyna się od modułów fotowoltaicznych, po inteligentne systemy magazynowania i infrastrukturę ładowania dla elektromobilności. Ofertę firmy można będzie poznać w czasie targów.
Koncern Continental przedstawi szereg rozwiązań dla technologii wodorowych. Zastosowania energochłonne, ale także mobilność pojazdów użytkowych, od pojazdów górniczych, po pojazdy niskopodwoziowe, bazują na wodorze jako nośniku energii, który przyczynia się do redukcji emisji CO2. W firmie Continental rozbudowano plany rozwoju z wykorzystaniem wodoru, aby w przyszłości ciężarówki, autobusy i koparki mogły być zasilane bezemisyjnie.
Ziehl-Abegg to jedna z wiodących światowych firm w dziedzinie wentylacji, sterowania i technologii napędów. W latach 50. firma stworzyła podstawy nowoczesnych napędów wentylatorów: silników z wirnikiem zewnętrznym, które nawet dziś są postrzegane jako najnowocześniejsze na świecie. Innym obszarem działalności są silniki elektryczne, które stosowane są w windach, medycynie (sprzęt do tomografii komputerowej) lub w głębinowych pojazdach podwodnych. Produkty firmy są wszędzie – od zastosowań w chłodzeniu serwerów w centrach danych, które utrzymują działanie światów on-line, po klimatyzowane stajnie, które są kluczowe dla produkcji żywności czy piece przemysłowe i zakłady mleczarskie. Na targach Hannover Messe 2024 można będzie poznać różnorodne zastosowania oraz dowiedzieć się, jak innowacje Ziehl-Abegg przyczyniają się do zwiększenia efektywności i poprawy jakości życia. Pod hasłem „Nie ma wentylatora, nie ma gry”, firma przedstawi, jak istotna jest technologia wentylatorów dla nowoczesnych gier i wielu obszarów codziennego życia. Targowi goście na stoisku będą mogli zobaczyć, jak technologia Ziehl-Abegg zwiększy wydajność i doświadczenie gry dzięki optymalnemu chłodzeniu i wentylacji.
Przedstawione opisy to tylko fragment targowej oferty, a po więcej ciekawych rozwiązań organizator Hannover Messe 2024 zaprasza od 22 do 26 kwietnia 2024 r. do Hanoweru. Więcej informacji na temat targów można znaleźć pod adresem www.hannovermesse.de/en.
source: Automatyka 3/2024
Keywords
automatyka, dekarbonizacja, Hannover Messe, sztuczna inteligencja