Toruń wspiera przedsiębiorczość. Forum Ekspansji MSP
Małgorzata Kaliczyńska (AutomatykaOnline.pl) print
W ostatnich dniach listopada Toruń gościł reprezentantów sektora MSP, specjalistów z różnych gałęzi przemysłu i naukowców, którzy spotkali się w ramach Forum Ekspansji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jedno z najstarszych miast Polski, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą, stało się centrum dyskusji na temat współczesnych możliwości rozwoju małych i średnich firm.
W 2009 r. Komisja Europejska zainicjowała Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MSP), którego celem jest propagowanie przedsiębiorczości oraz wiedzy na temat pomocy dla przedsiębiorstw, szczególnie w czasach kryzysu. W tych dniach w 37 krajach członkowskich odbywa się ponad 1000 imprez. Podczas Tygodnia MSP przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, jakiego rodzaju informacje, usługi doradztwa, wsparcie oraz nowe rozwiązania są dostępne na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym oraz lokalnym, a celem jest ułatwienie im rozwijania działalności. Jednym ze sposobów na wyjście z kryzysu gospodarczego jest bowiem kreatywność firm z sektora MSP, ich elastyczność i zdolność opracowywania nowych rozwiązań – to one właśnie są prawdziwymi motorami wzrostu i źródłem nowych miejsc pracy. Takie podejście jest zgodne z propagowaną w UE zasadą „Najpierw myśl na małą skalę”.
Nowe trendy i nowe wyzwania
W dniach 29–30 listopada 2016 r. po raz ósmy święto sektora MSP zawitało do Torunia – w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Toruńskim Parku Technologicznym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rozwoju, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Prezydent Miasta Torunia, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Program Forum Ekspansji MSP był bardzo urozmaicony. Podczas 18 warsztatów i prelekcji biznesowych wystąpiło ponad 40 ekspertów i specjalistów, którzy podzielili się wiedzą z ponad 400 uczestnikami. Forum zostało podzielone na trzy ścieżki tematyczne:
- Inteligentna firma – odpowiedź na wyzwania rewolucji rynkowych (inteligentne specjalizacje, Internet Rzeczy, Big Data), które zmuszają przedsiębiorców do stosowania nowoczesnych rozwiązań w działalności tradycyjnych MSP;
- Strefa start-up – skierowana do start-upów sektora nowych technologii i IT, którzy myślą strategicznie o rozwoju i ekspansji swojego podmiotu. Jedną z głównych idei tej części forum była tzw. trakcja, czyli zwrócenie uwagi właścicieli i zarządzających firmami na umiejętne monitorowanie tempa i skali wzrostu – wybór wiarygodnych wskaźników do kontrolowania zainteresowania produktami i usługami potencjalnych klientów i użytkowników;
- Nowe rynki – przygotowana z myślą o oczekiwaniach przedsiębiorców zainteresowanych wejściem na rynki zagraniczne, zarówno sąsiednie, jak i dalekie, z dużym potencjałem do absorpcji produktów i usług, do czego potrzebna jest wiedza i kompetencje.
Forum towarzyszyły liczne wydarzenia dodatkowe. Jednym z nich były spotkania b2b – bilateralne rozmowy z uczestnikami: przedsiębiorstwami, naukowcami czy specjalistami reprezentującymi różne sektory gospodarki. Dzięki specjalnej platformie uczestnicy mogli przygotować i zarejestrować swój profil, a następnie znaleźć odpowiedniego partnera do rozmów. Zorganizowano również warsztat kreatywny dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw pod hasłem „Jak skutecznie wspierać eksport?”. Celem było przeanalizowanie dostępnych form oraz skuteczności wsparcia internacjonalizacji firm w regionie, a także wypracowanie pomysłów i propozycji działań w tym zakresie.
Kulminacyjnym punktem forum była uroczysta gala w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Elementem gali był panel biznesowy dla przedsiębiorców, zatytułowany „Czwarta rewolucja przemysłowa: wyzwania i możliwości”, w którym udział wzięli ekonomiści oraz przedstawiciele biznesu i nauki: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek – główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, dr inż. Małgorzata Kaliczyńska z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, Maciej Bitner – główny ekonomista Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Michał Turczyk – dyrektor w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.
Liderzy Innowacji i Eksportu
Jak co roku doceniono przedsiębiorstwa przodujące we wdrażaniu oryginalnych rozwiązań. Liderami Innowacji Pomorza i Kujaw 2016 zostały firmy Klimat Solec, Sybilla Technologies, ABM Space oraz Zakład Metod Komputerowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Tytułem Lidera Eksportu Pomorza i Kujaw 2016 nagrodzono bydgoską firmę Planika. Do pozostałych przedsiębiorstw biorących udział w plebiscycie trafiły wyróżnienia.
Nagrody zostały wręczone podczas gali wieńczącej Forum Ekspansji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. – Jest to sektor, dla którego wspomniana czwarta rewolucja przemysłowa oznacza wyjątkową szansę rozwojową. W Toruniu to zjawisko obserwujemy i wzmacniamy od wielu lat, bo zależy nam na szybkim i sprawnym wdrażaniu oraz rozwijaniu nowoczesnych technologii. Tego typu projekty rozwijane są w naszym mieście choćby w inkubatorach przedsiębiorczości, takich jak Exea Smart Space. Miasto zaś wspiera inicjatywy promujące tak nowoczesne rozwiązania, organizując nie tak dawne Forum Miasto Plus na Jordankach czy targi Drone Tech w Arenie Toruń. Na Forum Ekspansji także patrzymy jak na szansę nawiązania niezbędnych kontaktów i poznania know-how, umożliwiającego wyjście toruńskich i regionalnych przedsiębiorców na rynki zagraniczne – powiedział podczas gali Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Nagrodą specjalną Prezydenta Miasta Torunia została uhonorowana firma Copernicus Computing za globalny system transferu dużych plików (GSTDP). Firma w ostatnich latach uruchomiła również hybrydowy superkomputer Kopernik, a obecnie przygotowuje się do realizacji projektu uruchomienia kolejnego superkomputera Lem, który ma szansę być najszybszym polskim superkomputerem – o około 15% szybszym od Prometeusza i osiemnastokrotnie szybszym od Kopernika – i znaleźć się w pierwszej setce superkomputerów na świecie. Lem będzie wykorzystywany nie tylko do renderingu grafiki 3D, ale również do badań nad nowymi lekami.
source: Automatyka 12/2016