WAT wyznacza europejski poziom
Material prasowy print
Wojskowa Akademia Techniczna wzbogaciła się o nowe laboratorium robotyki. To jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów akademickich tego typu w Europie. ABB dostarczyła tam 4 nowoczesne urządzenia, dodatkowy osprzęt i oprogramowanie. W sumie na dwóch piętrach Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa stanęło 15 robotów.
Nowe, otwarte w czerwcu br., laboratorium robotyki o kilka poziomów podnosi możliwości edukacyjne w zakresie automatyzacji produkcji. 15 nowoczesnych robotów wyprodukowanych przez cztery największe na świecie firmy pomaga studentom Wojskowej Akademii Technicznej w zdobywaniu wiedzy i kwalifikacji praktycznych na kierunku Mechatroniki, w obszarach: Techniki komputerowe w mechatronice oraz Automatyka i sterowanie. Jednak z racji uruchomienia laboratorium druga ze specjalności od nowego roku akademickiego zmieni nazwę na: Robotyka i automatyka przemysłowa.
– To jedno z największych laboratoriów w Europie, na dwóch piętrach zainstalowane są stanowiska zrobotyzowane produkcji ABB, Fanuc, Kuka i Mitsubishi – mówi ppłk dr inż. Wojciech Kaczmarek, kierownik Zespołu Mechatroniki na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa. – Mamy tu roboty różnych typów o udźwigu od 0,5 do 150 kilogramów, o strukturze równoległej i szeregowej, cztero- i sześcioosiowe. To przegląd całego światowego rynku robotów.
– Do tego są systemy sprzęgające, ogrodzenia zabezpieczające, systemy wymiany narzędzi, systemy wizyjne, a wszystkie stanowiska zintegrowane za pośrednictwem sieci ethernet – dodaje dr inż. Jarosław Panasiuk z Zespołu Mechatroniki.
Zainstalowane stanowiska odzwierciedlają nie tylko rynek robotów, ale także wszystkie najważniejsze procesy przemysłowe, w których wykorzystuje się roboty. Są zautomatyzowane procesy wytwarzania, gdzie odbywa się spawanie mig-magiem i laserem, jest cięcie laserem i plazmą, zgrzewanie punktowe i maszyna do frezowania, wiercenia i gwintowania na sztywno z dużą prędkością. Całe pierwsze piętro to procesy transportu i montażu, zaczynając od sortowania, pakowania, paletyzacji po depaletyzację. Jest także zautomatyzowany montaż, gdzie można symulować dowolne procesy montażu różnych produktów – klejenia czy skręcania z użyciem wkrętaków pneumatycznych. ABB dostarczyła do laboratorium 4 stanowiska zrobotyzowane, mi.in. stanowisko do spawania wyposażone w dwuosiowy stół obrotowy oraz całe centrum obsługi palnika. Wszystkie urządzenia współpracują ze środowiskiem programistycznym RobotStudio.
Mechatronika i Lotnictwo to jeden z największych wydziałów na uczelni. Absolwenci tego kierunku nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy, większość z nich podpisuje wstępne umowy o pracę jeszcze podczas studiów. Teraz ich kwalifikacje będą jeszcze wyższe, doskonalone na nowoczesnym sprzęcie uznanych producentów.
W uroczystym otwarciu laboratorium, które powstało dzięki funduszom z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, udział wzięli przedstawiciele najważniejszych uczelni wojskowych w kraju, firm produkcyjnych, kadra oficerska i profesorska związana z Wojskową Akademią Techniczną oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. ABB reprezentowali Daniel Navarro, szef Lokalnej Jednostki Biznesu Robotyki oraz Łukasz Drewnowski, szef marketingu i sprzedaży w tym biznesie.
source: ABB