Wystawy a zgłoszenia do Urzędu Patentowego
Oliwia Czarnocka print
Liczba zgłoszeń patentowych, jak również zgłoszeń wzorów użytkowych i przemysłowych, a także przyznanych praw wyłącznych na te przedmioty ochrony w Polsce rośnie. Sprzyjają temu korzystne zmiany w postępowaniu w sprawie zgłoszeń wzorów użytkowych i przemysłowych, wprowadzone w 2016 r. i umożliwiające korzystanie z pierwszeństwa z wystawienia na wystawach krajowych.
Opublikowane we wrześniu 2017 r. dane statystyczne dotyczące działalności Urzędu Patentowego RP za rok 2016 pokazują zmiany w obszarze ochrony własności przemysłowej. Zauważalny jest wzrost udziału procentowego zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych ze strony podmiotów sektora gospodarczego: w 2014 r. stanowiły one 45,14 proc. wszystkich zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych, w 2015 r. – 45,37 proc., a w 2016 r. już 52,76 proc. Rosnące zainteresowanie ochroną patentową może świadczyć o wyższym poziomie opracowywanych w sektorze gospodarki rozwiązań, a zatem przykładania większej wagi do ich ochrony.
Liczba przyznanych patentów i praw ochronnych udzielonych podmiotom krajowym w 2016 r. także wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego (o 40 proc.), co świadczy o lepszej jakości rozwiązań i coraz wyższym poziomie technologicznym.
W 2016 r. wprowadzono korzystne zmiany w postępowaniu w sprawie zgłoszeń wzorów przemysłowych. Art. 15 ustawy Prawo własności przemysłowej umożliwił korzystanie z pierwszeństwa z wystawienia na wystawach krajowych dla wzorów przemysłowych. Przepis ten dotyczy również wzorów użytkowych. Wprowadzone zmiany uwzględniają interes środowisk zajmujących się organizacją wystaw publicznych, a także interesów przedsiębiorców, którzy chcą prezentować swoje rozwiązania na wystawach publicznych w Polsce, a następnie dokonać zgłoszenia do Urzędu Patentowego.
POLSERVICE
Kancelaria Rzeczników Patentowych
Więcej w najbliższym numerze 1-2/2018 miesięcznika „Automatyka”
source: Automatyka 1/2 2018