XIX Konferencja Automatyków Rytro 2015 już za nami!
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
W dniach 19–20 maja odbyła się w Rytrze kolejna edycja Konferencji Automatyków. W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele zakładów produkcyjnych, biur projektowych oraz instytutów naukowo-badawczych.
Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było „OZE, efektywność energetyczna i ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków”. Już po raz drugi zagadnienia związane z efektywnością energetyczną stały się tematem przewodnim wydarzenia. Jak co roku patronat honorowy nad konferencją objął prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz.
Dwudniowe spotkanie tradycyjnie zostało podzielone na dwa elementy – naukowy i rynkowy. W części naukowej swoje referaty wygłosili przedstawicieli Uczelni Wyższych i Instytucji Naukowych. Dla części branżowej zarezerwowana została pozostała część konferencji. Część rynkowa obejmowała prezentacje produktowe firm partnerskich pierwszego dnia konferencji oraz seminaria drugiego dnia odbywające się jednocześnie w dwóch salach wykładowych. Równocześnie na sali wykładowej przez cały czas dostępne były dla uczestników stoiska wystawiennicze partnerów.
Część naukową rozpoczął prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz wykładem „ Co się kryje pod hasłem „smart city”. Profesor w swojej prelekcji przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne związane z budownictwem w XXI wieku i zaletami takich rozwiązań w szczególności skupiając się na efektywnych energetycznie miastach i budynkach. Według prof. Tadeusiewicza istotnym elementem inteligentnych miast nie są tylko rozwiązania technologiczne związane z elementami infrastruktury teleinformatycznej – one stanowią tylko szkielet inteligentnych miast, ale istotne są zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, oszczędnością zasobów naturalnych czy wysoką jakością życia. Ważnym elementem w inteligentnych miast jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł oraz radykalnymi oszczędnościami zużycia energii.
Następny wykład pod hasłem „Jak obecnie uczy się energetyków sterowania blokiem energetycznym” zaprezentował prof. dr hab. inż. Leszek Trybus. W swojej prezentacji przedstawił istotną rolę uczenia nie tylko pracowników ale przede wszystkim studentów pracy na symulatorach. Na podstawie posiadanego na Politechnice Rzeszowskiej symulatora bloku energetycznego zaprezentował ścieżkę nauki studentów sterowaniem różnymi procesami mogącymi wystąpić w rzeczywistości.
Prof. dr hab. inż. Jan Maciej Kościelny zaprezentował w swoim wykładzie inteligentny system zapobiegania awariom IAPS. Profesor zwrócił uwagę na rozdzielenie systemów sterowania od systemów bezpieczeństwa. Przedstawione zostały również rodzaje alarmów w systemach automatyki oraz ich najważniejsze wady m.in.: duża liczba sygnałów alarmowych w krótkim czasie czy brak możliwości wykrycia lub istotne opóźnienia w wykryciu niektórych uszkodzeń. W dalszej części prelekcji przedstawione zostały dokładnie systemy diagnostyczne w systemach sterowania.
Następny wykład „ Metody badań właściwości magnetycznych materiałów nowej generacji” poprowadził prof. dr hab. inż. Tadeusz Skubis. Wymagania stawiane materiałom magnetycznie miękkim zależą od ich przyszłego zastosowania. Inne wymagania stawiane są materiałom stosowanym w energetyce inne natomiast stosowanym w elektronice. Prace naukowe w zakresie zastosowania współczesnych materiałów magnetycznych oraz niemagnetycznych wskazują na możliwości poprawienia parametrów metrologicznych oraz sprawności produkowanych urządzeń i maszyn elektrycznych, np. transformatorów poprzez modyfikację właściwości magnetycznych rdzeni. Profesor zwrócił uwagę, że aktualnie produkowane transformatory mogą charakteryzować się wysoką efektywnością jeśli rdzenie będą produkowane z materiałów magnetycznych nowej generacji. Dotyczy to również transformatorów energetycznych, gdzie sprawność systemu energetycznego przekłada się również na ochronę środowiska.
W następnych wykładach przedstawiciele Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie przedstawili zagadnienia związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński zaprezentował laboratorium wiatrowo-słoneczne na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Natomiast prof. dr hab. inż. Tomasz Stapiński przedstawił wykład dotyczący nowych trendów w fotowoltaice. Dr inż. Janusz Teneta skupił się na systemach automatyki wykorzystywanych w systemach fotowoltaicznych. Dr inż. Szczepan Moskwa przedstawił wykład pod hasłem „ Efektywność energetyczna typu SMART – ciągłość zasilania i efektywność energetyczna”. Rolę Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w kształceniu przyszłych automatyków zaprezentował dr inż. Andrzej Izworski.
W ostatniej naukowej prezentacji mgr inż. Józef Kała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawił informacje dotyczące dofinansowania zadań związanych z poprawą efektywności energetycznej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Druga część pierwszego dnia należała już do przedstawicieli środowiska branżowego. Swoje prezentacje wygłosiły firmy: ABB, Danfoss, Eaton Electric, Emerson, Hit-Kody Kreskowe, Jumo, Limatherm Sensor, Pepperl+Fuchs, Skamer-ACM, Technokabel, Turck oraz Wika. W swoich prezentacjach firmy skupiły się przede wszystkim na produktach i rozwiązaniach związanych z efektywnością energetyczną i ochroną środowiska.
Janusz Petrykowski z ABB w swojej prezentacji przestawił informacje dotyczące ofert produktowej związanej z silnikami. Jak również przedstawił najnowsze wdrożenia firmy ABB związane z efektywnością energetyczną a w ty m.in. otwartą 15 maja farmę fotowoltaiczną oraz farma fotowoltaiczna zamontowana w szczecińskich zakładach wodociągowych, w których wykorzystywane są rozwiązania ABB.
Danfoss jest światowym liderem w zakresie energooszczędnych rozwiązań. Sprawdzone technologie oszczędzają energię, zmniejszają koszty oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla. Najważniejszą kwestią, która dziś przyświeca Danfoss na drodze rozwoju szerokiej gamy produktów i usług jest efektywność energetyczna. W czasie wystąpienia Paweł Zmysłowski przedstawił firmę Danfoss i jej działy: hydraulika mobilna, automatyka i chłodnictwo, napędy elektryczne i ciepłownictwo.
Przedstawiciele firmy Eaton Electric w swojej prezentacji przedstawili w skrócie firmę i ofertę produktową skierowaną do większości branż przemysłu. Eaton Electric jest firmą ściśle związaną z rozwiązaniami związanymi z zarządzaniem energią elektryczną. Swoje rozwiązania kierują do takich branż przemysłu jak: przemysł samochodowy, hydraulika, lotnictwo, budownictwo i wiele innych.
Rafał Rygielski z firmy Emerson Process Management przedstawił w czasie prelekcji informacje dotyczące firmy oraz dużą uwagę przyłożył do rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną. Przedstawiony został system do zarządzania mediami – skierowany głównie do zarządzania energią.
HIT-Kody Kreskowe to polski dostawca, oferujący kompleksowe rozwiązania informatyczne usprawniające procesy wewnętrzne przedsiębiorstw w obszarach logistyki, produkcji, kontroli jakości i sprzedaży. Specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu, rozwiązań i oznakowania. Firma realizuje projekty związane z automatyczną identyfikacją danych w oparciu o wykorzystanie technologii kodów kreskowych, kodów dwuwymiarowych, znakowania bezpośredniego, nowoczesnych technologii RFID czy rozwiązań głosowych. Na szczególną uwagę w czasie prezentacji przedstawiciele firmy zwrócili uwagę na rozwiązania firmy Datalogic, której firma HIT-Kody Kreskowe jest dystrybutorem.
Firma Jumo działa na polskim rynku od ponad 10 lat jako przedstawicielstwo niemieckiego producenta aparatury kontrolno-pomiarowej, firmy JUMO GmbH & Co. KG. W czasie prezentacji Dawid Goliński przedstawił szeroką ofertę firmy skupiając się na produktach związanych z ochroną środowiska a w tym rozwiązaniami z zakresu oszczędności wody i rozwiązaniami dla branży wodnokanalizacyjnej.
Przedstawiciele firmy Limatherm Sensor w prezentacji przedstawili firmę, laboratorium oraz najnowsze produkty. Firma Limatherm Sensor powstała dziesięć lat temu, natomiast jej historia sięga do roku 1969, czyli do założenia w Limanowej zamiejscowego oddziału Krakowskiej Fabryki Aparatów Pomiarowych. Późniejsze przekształcenia doprowadziły do oddzielenia się od macierzystej firmy (KFAP – Kraków) i przez szereg lat wyroby produkowane w Limanowej były sygnowane marką Podhalańskiej Fabryki Aparatury Pomiarowej Limatherm. Firma w swojej ofercie posiada pary czujników dopuszczone przez Główny Urząd Miar do stosowania w rozliczeniach energii cieplnej, czujniki do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem zgodne z dyrektywami ATEX. Szczególną uwagę w czasie prezentacji zwrócono na dwa produkty: czujnik powierzchni ruchomego wlewka aluminiowego dla przemysłu spożywczego oraz nowe poziomowskazy magnetyczne bypass.
Tomasz Michalski z firmy Pepperl+Fuchs przedstawił w swojej prezentacji profil działalności firmy. Swoją uwagę w czasie prezentacji skupił na ofercie firmy związanej z działem Fakcory Automation a w tym z szeroką ofertą czujników przemysłowych, systemów pozycjonujących, systemów RFID.
Przedstawiciele głównego organizatora firmy Skamer-ACM przedstawili profil działalności firmy oraz najnowsze działania firmy. Skamer-ACM jest firmą inżynierską, podejmującą się wszelkich zadań związanych z kompleksową realizacją instalacji pomiarów i automatyki przemysłowej – od najprostszych pojedynczych pomiarów do najbardziej złożonych i rozbudowanych, wymagających zastosowania sterowania rozproszonego. W czasie prezentacji dużą uwagę zwrócono na autorskie zadania związane z prefabrykacją szaf sterowniczych i rozdzielni a w tym: układami sterowania pompami, kompletnymi układami do pomiaru punktu rosy w aplikacjach sprężonego powietrza czy gazu ziemnego, kompletnymi układami rozruchowymi i skrzynkami sterowniczymi dla producentów maszyn. Zwrócono również nacisk na kompleksowe działania związane z realizacją zadań dotyczących efektywności energetycznej a w szczególności z audytami energetycznymi i technologicznymi, audytami efektywności energetyczne – białe certyfikaty, projektowaniem i realizacją przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w zakresie urządzeń, instalacji przemysłowych, sieci ciepłowniczych i źródeł ciepła oraz projektowaniem i realizacją przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w zakresie odzysku energii w procesach przemysłowych.
Dariusz Ziółkowski z firmy Technokabel przedstawił szczegółową ofertę polskiego producenta kabli. Technokabel jest europejskiej klasy producentem kabli dla automatyki przemysłowej, sterowania, transmisji sygnałów cyfrowych i analogowych, kabli komputerowych (w tym kabli strukturalnych), kabli wielkiej częstotliwości, przewodów audio i video (w tym profesjonalnych) oraz kabli specjalnych projektowanych według wymagań klienta. Firma posiada w swojej ofercie ponad 140 grup wyrobów obejmujących 5 500 typowych kabli i przewodów.
Firma Turck, tytułując swoją prezentację „Od Rytra do Rytra”, przedstawiła najważniejsze wydarzenia z firmy mające miejsce w przeciągu ostatniego roku. Firma została nagrodzona od firmy Banner Engineering za milionową transakcję. Otrzymała również w czasie targów Automaticon 2015 Złoty Medal za bezkontaktowy enkoder indukcyjny serii Ri360P-QR24 . W ubiegłym roku zostało również otwarte nowoczesne centrum szkoleniowe mieszczące się w siedzibie firmy w Opolu. Jest to największe centrum firmy Turck w Europie.
Przedstawiciele firmy Wika w swojej prezentacji przedstawili rozwiązania firmy Ettore Cella, która od ubiegłego roku jest częścią firmy WIKA. Ettore Cella jest producentem wysokiej jakości przełączników ciśnienia i temperatury. Zaprezentowany najnowszy przetwornik ciśnienia – IS-3 posiadający zarówno aprobatę ATEX i IECEx, jaki i klasyfikację SIL . Przetwornik IS-3 oferuje szeroki zakres wariantów. Jest dostępny w zakresach pomiarowych do 6000 bar i pracuje z dokładnością 0,25 % zakresu. Różnorodność przyłączy procesowych, a także opcjonalna obudowa polowa, zwiększają uniwersalność tego nowego przetwornika ciśnienia. Zaprezentowany został również magnetostrykcyjny przetwornik poziomu w wykonaniu higienicznym dedykowany do sterylnych procesów technologicznych. Model FLM-H jest certyfikowany zgodnie ze standardem 3A, mierzy poziom w zbiornikach z dokładnością < 0,5 mm. Poziom jest wykrywany w sposób ciągły, niezależnie od zmian fizyczno- chemicznych medium takich jak pienienie się czy wrzenie.
Celem tegorocznej Konferencji Automatyków Rytro 2015 było przedstawienie tendencji w systemach pomiarów i automatyki ze szczególnym uwzględnieniem OZE, poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jak również promocja najnowszych wyrobów producentów urządzeń pomiarów i automatyki ze szczególnym uwzględnieniem OZE, poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Niezmiennie istotnym elementem było wzajemne poznanie i integracja środowiska automatyków (nauka – projektanci –producenci – użytkownicy).
Już teraz zapraszamy na kolejną jubileuszową XX Konferencję Automatyków Rytro 2016.
source: AutomatykaOnline.pl