Zwiększone inwestycje w roboty przemysłowe
Materiał prasowy print
Według zaprezentowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) danych, rośnie na świecie popyt na roboty przemysłowe. W 2014 roku zostało zainstalowanych wg szacunków ponad 2000 sztuk. Jest to wzrost 15% w porównaniu do roku wcześniejszego.
– Perspektywy dla rozwoju robotyzacji na świecie są optymistyczne. Postępom w tym zakresie sprzyjają m.in. wymogi w zakresie modernizacji zakładów produkcyjnych i zwiększenia wydajności produkcji, wzrost wykorzystania robotów przez małe i średnie przedsiębiorstwa, obniżenie kosztów produkcji, a także współpraca człowiek – maszyna – mówi Jesper Sonne Thimsen, regionalny menadżer sprzedaży na region Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots. –Zwłaszcza rozwój robotów współpracujących będzie w naszej ocenie jednym z ważniejszych trendów na nadchodzące lata – dodaje.
Według ekspertów z Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w latach 2015-2017 średni roczny wzrost światowej sprzedaży robotów przemysłowych wyniesie około 12%. Do końca 2017 roku w fabrykach na całym świecie ma być zainstalowanych 2 mln robotów. Duża liczba zamówień będzie pochodziła z przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycje w roboty przemysłowe zwiększą się także w branży elektrycznej i elektronicznej, tworzyw sztucznych, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, metalowym oraz maszynowym.
Według danych IFR w 2013 roku w Polsce nastąpił niewielki pięcioprocentowy spadek sprzedaży robotów do 692 jednostek – w odniesieniu do 2012 roku. Głównym odbiorcą robotów w 2013 roku był przemysł gumowy, tworzyw sztucznych, spożywczy, a także chemiczny i farmaceutyczny. Inwestycje w roboty znacznie zmniejszyły się w sektorze samochodowym. Pomimo tego niewielkiego spadku pomiędzy 2014 a 2017 rokiem przewidywany jest wzrost instalacji robotów przemysłowych w Polsce.
– W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce widzimy potencjał do dalszego wzrostu robotyzacji. To bowiem warunek konieczny do podtrzymania dotychczasowego poziomu konkurencyjności przemysłu w skali całego kraju. Dotyczy to w szczególności takich gałęzi gospodarki jak przemysł motoryzacyjny, metalowy, elektroniczny czy też przemysł spożywczy – mówi Jesper Sonne Thimsen.
Producenci, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa oraz branży, którzy chcą obniżyć koszty produkcji i zwiększyć konkurencyjność stawiają na automatyzację procesu produkcji. W tym celu szukają nowych rozwiązań w postaci lekkich, elastycznych robotów, dostępnych cenowo i łatwych w użytkowaniu.
– Jesteśmy gotowi na potrzeby przedsiębiorców oferując udoskonalone roboty UR5 i UR10. Roboty Universal Robots zapewniają obniżenie kosztów produkcji oraz krótki zwrot z inwestycji. Nasza oferta w dalszym ciągu będzie szła w kierunku większej elastyczności branży produkcyjnej i jej lepszego dopasowania do przyszłych potrzeb – podsumowuje Jesper.
source: Universal Robots