Automatyka budynkowa. Wygrać ze śniegiem i lodem
Redakcja serwisu print
Automatyka budynkowa ma nam ułatwiać codzienne życie. Firma Danfoss opracowała system przeciwoblodzeniowy dla domków jednorodzinnych. System pozwala uchronić dom przed działaniami lodu i śniegu.
W okresie zimowym dom jest bardzo narażony na uszkodzenia spowodowane przez lód i śnieg. Oblodzenie utrudnia także codzienne życie, sprawiając, że zejście ze schodów, czy przejście po chodniku stają się niebezpieczne, a wyjazd samochodem z garażu lub podjazdu często niemożliwy. Dlatego, aby zadbać zimą o trwałość swojego domu i swobodę korzystania z terenu wokół niego, warto zastanowić się nad instalacją systemu przeciwoblodzeniowego. Tu z pomocą przychodzi właśnie automatyka budynkowa.
Mieszkańcy domów przechodzą zimą poważną próbę. Ich codzienne życie utrudniają takie warunki, jak lód i śnieg na dachu, schodach, podjeździe, czy chodniku. W związku z tym każde wyjście z domu wiążę się z ryzykiem poślizgnięcia. Niebezpieczeństwem są także zwisające z dachu sople. Dlatego dom i teren wokół niego należy regularnie odśnieżać. Nie jest to ulubiona czynność domowników, zwłaszcza, że trzeba ją powtarzać za każdym razem, gdy spadnie śnieg.
Oprócz śniegu i lodu, także sól i inne środki stosowane podczas odśnieżania działają korozyjnie oraz wyniszczająco na elementy domu. Zimowe warunki są często również przyczyną przecieków w dachu oraz uszkodzeń rynien i rur odprowadzających wodę. Dlatego zima to jeden z najtrudniejszych okresów w roku dla mieszkańców domów.
Lżejsza zima z systemem DEVI Danfoss
Istnieje bardzo prosty sposób na zapewnienie sobie wygodnej i bezpiecznej zimy, a także utrzymania czystej i suchej nawierzchni wokół domu przez cały rok. Tym rozwiązaniem są systemy przeciwoblodzeniowe, takie jak systemy DEVI. Według raportu ”Polacy a odśnieżanie” opracowanego przez Millward Brown dla firmy Danfoss odśnieżanie stanowi duży problem dla aż 40% mieszkańców domów w Polsce. Systemy DEVI chronią dom przed śniegiem i lodem, usuwając go na bieżąco, dzięki czemu na zawsze można zapomnieć o tym obowiązku.
”Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI to idealny sposób na wyeliminowanie odśnieżania z obowiązków domowych. Instalacja pozwala nie tylko zlikwidować dodatkowe wydatki w sezonie zimowym, lecz także zapewnia trwałość elewacji domu. W jednej chwili można zapomnieć o śniegu i lodzie na dachu, schodach, chodniku czy podjeździe. System DEVI utrzymuje suchość i czystość nawierzchni nie tylko zimą, lecz przez cały rok” – mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu z Danfoss Polska. To doskonały przykład jak funkcjonalna może być automatyka budynkowa.
Automatyka budynkowa pozwala zaoszczędzić
Zimą mieszkańcy domów muszą liczyć się z dużymi wydatkami. Według raportu ”Polacy a odśnieżanie” około 1 miliona Polaków wydaje na odśnieżanie ponad 1000 zł. To łącznie daje kwotę w wysokości około 1 miliarda złotych w okresie zimowym. Systemy przeciwoblodzeniowe zmniejszają koszty związane z eksploatacją domu, naprawami, czy właśnie odśnieżaniem.
Korzystając z nich do wytapiania śniegu z rynien, rur spustowych oraz połaci dachów, można nawet 15-krotnie zmniejszyć koszty w porównaniu do mechanicznego usuwania i wywożenia śniegu. Warto podkreślić, że podczas samodzielnego usuwania śniegu można uszkodzić pokrycia dachu, co wiąże się z kosztownymi naprawami.
Pomimo licznych zalet raport ”Polacy a wydatki na odśnieżanie” pokazuje, że większość mieszkańców domów nie ma świadomości istnienia systemów oblodzeniowych oraz nie wie, jak mogą one ułatwić mieszkanie w domu.
Zastosowania systemów przeciwoblodzeniowych
Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI ze względu na swoje funkcje i miejsce instalacji dzielą się na gruntowe oraz dachowe. Gruntowe systemy są montowane pod najczęściej występującymi nawierzchniami, takimi jak chodniki, podjazdy, a także parkingi, rampy załadunkowe, czy nawet mosty. Można je instalować pod kostką brukową, betonem, płytami chodnikowymi i asfaltem. Dzięki temu z korzyści, jakie dają te systemy może korzystać każdy, dla kogo śnieg i lód wokół domu jest problemem.
Systemy dachowe chronią przed zniszczeniami elewacji, dachów, rur spustowych i rynien. Można je stosować na dachach blaszanych, krytych dachówką bitumiczną, dachówką ceramiczną, czy wysypanych żwirem. Są one przydatne zwłaszcza w starszych budynkach, w których dachy są słabo ocieplone lub są wsparte na niewystarczającej konstrukcji, przez co woda dostaje się do wnętrza budynku. Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI zapewniają pełną drożność rynien i rur spustowych oraz swobodny spływ stopionej wody, dzięki czemu zapobiegają jej zamarzaniu i uszkodzeniom rur oraz rynien. Takie systemy można zamontować, w zależności od miejsca problemu, na skraju dachu, rurach odpływowych, rynnach pionowych i poziomych oraz koszach dachu.
Oszczędność energii przede wszystkim
Zarówno systemy gruntowe, jak i dachowe włączają się automatycznie, gdy pada śnieg i wyłączają się natychmiast po jego ustaniu. Jest to rozwiązanie, które zapewnia oszczędność energii i zdejmuje z domowników obowiązek odśnieżania. Dodatkowo, przy bezśnieżnej zimie nie ponosimy kosztów eksploatacyjnych. Minimalne zużycie energii do usuwania śniegu i lodu zapewniają także dodatkowe funkcje systemów przeciwoblodzeniowych DEVI. Termostat DEVIreg™ pozwala podzielić ogrzewany obszar na dwie strefy, np. północną i południową. Dzięki temu, gdy ciepło ze słońca roztopi śnieg i lód na stronie południowej system automatycznie ogranicza zużycie energii. Poszczególnym strefom można także nadać priorytety, aby np. w przypadku ograniczonej mocy zasilania ogrzewane były najpierw najważniejsze elementy domu lub jego terenu.
”Systemy DEVI zostały opracowane tak, aby mogły być instalowane w najbardziej problematycznych miejscach konstrukcji domu i terenu wokół niego. Można je montować na większości dachów i pod najczęściej wykorzystywanymi nawierzchniami. Dzięki temu ograniczają wpływ trudnych warunków zimowych, ułatwiając życie milionom Polaków i mieszkańcom innych krajów, w których te warunki są jeszcze mniej sprzyjające.” – dodaje Dorota Jezierska. Zestaw instalacyjny systemu DEVI składa się z termostatu DEVIreg™, kabli grzejnych Deviflex™ oraz akcesoriów instalacyjnych.