Conrad: Osprzęt do kabli
Redakcja serwisu print
Nowoczesne linie produkcyjne oraz instalacje zasilania wymagają stałego nadzoru. Przeznaczone do tego są Służby Utrzymania Ruchu, których głównym zadaniem jest niedopuszczenie do awarii, często pociągających za sobą kosztowne i katastrofalne skutki. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymywanie w jak najlepszym stanie technicznym maszyn i urządzeń, ale należy także pamiętać o liniach kablowych.
Sama maszyna bez doprowadzenia zasilania czy sygnałów sterujących nie będzie działać poprawnie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie linii kablowych w odpowiednim stanie technicznym. Co robić, gdy na którejś z linii pojawią się początki korozji? Oczywiście najłatwiej wymienić odpowiedni przewód, lecz czasami taka operacja może wiązać się z wyłączeniem maszyny, urządzenia lub całego systemu. W efekcie takie rozwiązania często nie wchodzą w grę, niemniej usterkę trzeba usunąć.
Do przeprowadzenia tego typu prac zaleca się stosowanie zestawów naprawczych rękawów termokurczliwych. Przykładem może być rękaw serii CRLS firmy DSG Canusa. Jest to wysokiej jakości produkt izolacyjny z dziedziny techniki owijania (osłaniania), który w przypadku prac naprawczych daje możliwość łatwej instalacji i zapewnia doskonałą izolację ochronną. Do naprawy nie jest konieczne wyłączenie systemu. Wysoki stopień skurczu pozwala zabezpieczyć nawet nieregularne kształty. Prosta instalacja w technologii RAIL-LESS® - pomiędzy rękawem a siatką z klejem powstaje wzajemne zazębienie. Termoplastyczna powłoka klejowa zapewnia pełną ochronę i izolację. Spełnia specyfikacje ICEA i NEMA w odniesieniu do grubości izolacji. Produkt dostępny jest w wielu wariantach pod względem długości i grubości. Posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i dopuszczenia.
Podobnym przykładem produktu, który może ułatwić prace naprawcze lub konserwatorskie na liniach kablowych, jest rękaw termokurczliwy serii CRDW z powłoką klejową i z elastycznym złączem ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie to zapewnia wszechstronne zastosowanie w przypadku konieczności naprawy izolacji i pozwala chronić uszkodzony przewód. Może także być używane w sektorze telekomunikacyjnym jako samodzielna zewnętrzna koszulka do miedzianych połączeń kablowych XLPE do kabli od 10 do 2000 podwójnych żył. Rękawy są szybkie w instalacji oraz łatwe i czyste w obróbce. Zostały pokryte termochromatyczną powłoką, która po osiągnięciu właściwej temperatury kurczenia zmienia kolor. W zależności od zastosowania rękaw można odpowiednio przyciąć. Wyposażony jest w trwały system zamykania ze stali nierdzewnej. Instalacja rękawa na kablu przewodzącym w miejscu usterki jest prosta: nie wymaga konieczności obcinania kabla ani wyłączania zasilania.
Gdy potrzebna jest drobna naprawa niewielkiej usterki, warto zastosować prosty i niezawodny oplot termokurczliwy Quick Wrap. Ma formę przylepnej, termokurczliwej koszulki i nadaje się do szybkiej naprawy zniszczonych izolacji przewodów bez konieczności wymiany kabli.
Powyższe przykłady to zaledwie kilka z wielu możliwych rozwiązań, które mogą okazać się pomocne przy usuwaniu usterek na liniach kablowych. Warto wspomnieć, że oprócz szybkiego usuwania usterek istotna jest przede wszystkim właściwa ochrona przewodów. Do okablowania strukturalnego należy stosować odpowiednie prowadnice i korytka, które zapewnią właściwe zabezpieczenie. Problemy przeważnie pojawiają się przy kablach przyłączeniowych. W znacznej mierze są one zabezpieczone albo słabo, albo wcale, co w szczególnym stopniu naraża je na uszkodzenie. Najczęściej w celu zabezpieczeń używane są różnego rodzaju peszle lub rury osłonowe, które są rozwiązaniem zapewniającym wprawdzie dobrą wytrzymałość, ale zbyt małą elastyczność. Jeżeli przewód jest narażony na przetarcie, ale jego ułożenie lub konieczność przemieszczania go uniemożliwiają stosowanie tradycyjnych rozwiązań, opłaca się sięgnąć oploty kablowe, np.: oplot kablowy serii SE firmy Panduit. Jest to rozciągliwa tuleja pleciona oferująca trwałą ochronę przed ścieraniem do kabli i przewodów. Nie tamuje gorąca ani wilgoci. Oferuje trwałą ochronę przy niewielkiej wadze. Nadaje się do mocowania na nieregularnych kształtach. Tuleję można przyciąć za pomocą nożyczek bez strzępienia.
Wszystkie oferowane przez firmę Conrad elementy do linii kablowych i przewodów przyłączeniowych spełniają najwyższe światowe standardy. W efekcie można je bezpiecznie i efektywnie stosować w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu. Nadają się także do użytku w gospodarstwach domowych lub niewielkich instalacjach. Ważne jest, aby dobrać produkt odpowiedni do potrzeb, dlatego nasze produkty są zawsze odpowiednio opisane i posiadają dokumentację techniczną, którą można pobrać bezpłatnie z naszej strony internetowej www.conrad.pl. Jeżeli zamieszczone tam dane okażą się niewystarczające, można skontaktować się z naszym biurem obsługi klienta i uzyskać brakujące informacje, tak aby mieć pewność, że wybrany produkt spełnia wszystkie oczekiwania.
Źródło: Conrad Electronic