EuroLab i CrimeLab 2014
Andrzej Barciński print
W XVI Międzynarodowych Targach Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz III Międzynarodowych Targach Techniki Kryminalistycznej CrimeLab, które odbyły się w dniach 12-14 marca w Warszawie, wzięło udział 178 wystawców z 13 krajów. Odwiedziło ich 6 tys. specjalistów.
Podczas uroczystej inauguracji prof. dr hab. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, podkreślił, że targi EuroLab są katalizatorem współpracy między środowiskiem naukowym a biznesowym. Targi EuroLab oraz CrimeLab skierowane są do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, fizycznych, budowlanych, pomiarowych, medycznych, farmaceutycznych, chemicznych, spożywczych i innych. Stykają się tu sektory prywatny i publiczny.
W kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” nagrodę uzyskała firma Spectro-Lab za Spektrometr NMR PicoSpin45. Wyróżnienia przyznano firmom Fritsch GmbH Milling and
Sizing za Analysette 28 Image Sizer oraz Tusnovics Instruments za Eraflash. W drugiej kategorii konkursowej – „Wyposażenie laboratorium” – komisja przyznała nagrodę firmie Witko za chłodnicę powietrzną Findenser, a wyróżnienia firmom DANLAB Wyposażenie laboratorium za chłodziarki RLDF/RLDG pojemności 36 i 66 litrów, oraz Selvita za STARLIMS LIMS (Laboratory Information Management System).
Po raz pierwszy podczas targów przyznano Grand Prix PAN, które powędrowało do firmy SHIM-POL A.M. Borzymowski za LCMS-8050 – spektrometr mas typu potrójny kwadrupol. Wyróżnienia otrzymały firmy: IRtech Beata Kasprzycka za podręczny chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem mas Tridion-9 oraz OPTA-TECH za RAL Stainer – automat do barwienia preparatów.
Targi EuroLab to także szeroki program wydarzeń towarzyszących, przygotowany we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi. W tym roku odbyło się m.in. seminarium Polskiego Centrum Akredytacji, zatytułowane „Pobieranie próbek w działalności akredytowanych jednostek oceniających zgodność”, a także dwie konferencje: „Czerwona biotechnologia u podstaw bioekonomii”, organizowana przez Komitet Biotechnologii PAN i Polską Federację Biotechnologii oraz „Nowe horyzonty medycyny laboratoryjnej”, prowadzona przez Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjne. Z kolei Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, wraz z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, poprowadzili konferencję „Wyposażenie do pomiarów i badań – nadzór i eksploatacja, a Główny Urząd Miar był gospodarzem bloku seminaryjnego „Kierunki rozwoju metrologii na świecie – udział krajowych instytucji metrologicznych w programach badawczych EMPR i EMPIR”.
Na targach przedstawiono ofertę powiązaną z czterema dziedzinami: analityką chemiczną, Life Science, biotechnologią oraz metrologią, które znajdują zastosowanie w przemyśle, a także w instytucjach naukowych i badawczych, laboratoriach drogowych, uczelniach wyższych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, zakładach uzdatniania wody i innych. Formuła łącząca naukę, biznes i technikę odniosła sukces, a targi EuroLab i CrimeLab należą obecnie do najważniejszych międzynarodowych wystaw branży laboratoryjnej w Europie.
źródło: MT Targi Polska