Jesteśmy z Wami już 15 lat!
Elżbieta Walczak, Jolanta Górska-Szkaradek – PAR print
Miesięcznik naukowo-techniczny Pomiary Automatyka Robotyka PAR po raz pierwszy ukazał się na rynku w marcu 1997 roku, a więc piętnaście lat temu. Jego pomysłodawcą i wydawcą był Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie.
Dwa lata wcześniej, w marcu 1995 roku, po raz pierwszy odbyły się w Warszawie Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon, współorganizowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Targi odniosły sukces, ponieważ wśród wielu tego rodzaju imprez w Polsce branża automatyki, robotyki i pomiarów nie miała własnej. Jednak Automaticon trwa tylko 4 dni. Chcąc wypełnić lukę w dostępie do informacji na temat nowych technologii, dynamicznie rozwijającej się branży automatyki, pomiarów i robotyki, Dyrekcja PIAP-u podjęła decyzję o rozpoczęciu wydawania miesięcznika naukowo-technicznego, poświęconego automatyce, robotyce i pomiarom przemysłowym, którego rolą byłaby integracja środowisk: naukowego i technicznego. Warto dodać, że w owym czasie na polskim rynku nie ukazywało się żadne czasopismo o takim profilu tematycznym.Czasopismo miało być również źródłem aktualnej wiedzy na temat prowadzonych prac naukowo-badawczych, nowości technicznych dostępnych na rynku oraz informacji na temat ciekawych wdrożeń przemysłowych. Zamiarem Wydawcy było, by w czasopiśmie publikowane były zarówno artykuły pracowników uczelni i jednostek badawczych, jak i artykuły techniczne opracowywane przez firmy produkujące urządzenia i elementy systemów automatyki i pomiarów, wdrażające systemy lub zajmujące się dystrybucją produktów przodujących firm z branży.
Zadanie, które sobie wówczas wyznaczono, było dość ambitne, gdyż od tempa wprowadzania na rynek innowacji i transferu nowych technologii, w tym także rodzimego pochodzenia, zależy tempo rozwoju gospodarki kraju. Transfer wiedzy to misja PAR-u, którą do dnia dzisiejszego cała redakcja miesięcznika stara się rzetelnie wypełniać.
Przygotowanie nowego przedsięwzięcia wydawniczego wymagało czasu, tak więc inauguracja nowego tytułu nastąpiła w marcu 1997 r. podczas trzeciej edycji Targów Automaticon, które odbyły się w warszawskiej Hali MERA. Tam właśnie przekazaliśmy do rąk Czytelników pierwszy numer miesięcznika PAR.
Pierwszym Redaktorem Naczelnym pisma był doc. dr inż. Jan Bek, który, dzięki dużemu doświadczeniu w pracy wydawniczej oraz długoletniej pracy jako nauczyciel akademicki na Politechnice Warszawskiej, pozyskał do współpracy z nowo powstałym pismem zespół doświadczonych redaktorów. We współpracy z Dyrekcją Instytutu powołano również Radę Programową, w składzie której znaleźli się ludzie o znanych nazwiskach w dziedzinach prezentowanych w PAR. Współpraca z Radą Programową i redaktorami działowymi pozwoliła nawiązać kontakty z wieloma autorami artykułów naukowych i ich recenzentami.
Współpracę z pierwszym Redaktorem Naczelnym przerwała jego śmierć w 2000 r. Od grudnia 2001 r. stanowisko p.o. redaktora naczelnego objęła mgr inż. Adela Kaczanowska, uprzednio pełniąca obowiązki jego zastępcy, która w 2005 r. została Redaktorem Naczelnym i pełniła tę funkcję do czasu przedwczesnej, niespodziewanej śmierci w grudniu 2006 r. Obowiązki Redaktora Naczelnego podjął jego dotychczasowy zastępca, dr inż. Jan Jabłkowski, który w 2010 r. został Redaktorem Naczelnym i funkcję tę sprawuje do dnia dzisiejszego.
Przez 15 lat zmianie (a przede wszystkim rozszerzeniu) ulegał też skład Rady Programowej. Z satysfakcją odnotowujemy, że pięciu jej członków zasiada w niej od samego początku. Również w Zespole Redakcyjnym następowały zmiany. Obecnie z jej pierwotnego składu pracuje bądź współpracuje z nią 7 osób. W ciągu wszystkich lat wydawania PAR zmianie uległa też szata graficzna i objętość czasopisma. Pierwsze wydania miały z założenia 48 stron plus okładki oraz oprawę zeszytową. Część materiałów drukowana była w kolorze czarno-białym. Z biegiem czasu zwiększała się objętość czasopisma, oprawa zmieniona została na klejoną, a wszystkie materiały drukowane są w kolorze. Zwiększenie objętości miesięcznika wiązało się ze wzrostem liczby autorów artykułów naukowych i technicznych oraz reklamodawców. Pismo udostępnia łamy przyszłym naukowcom, promując ich nowatorskie projekty. Zainicjowana w styczniu 2010 r. sekcja Forum Młodych gromadzi artykuły studenckich kół naukowych.
Zmodernizowano też logo miesięcznika, winietę oraz layout – bardzo unowocześniony w ostatnich dwóch latach. PAR ma nowoczesną stroną internetową oraz fanpage na Facebooku. Od 2010 r. „Pomiary Automatyka Robotyka” dostępne są zarówno w tradycyjnej wersji drukowanej, jak i PDF.
Z ogromną satysfakcją podkreślamy, że wśród naszych klientów, czytelników i autorów są tacy, którzy towarzyszą nam przez całe 15 lat. Kilku reklamodawców, wśród których wymienić należy Aplisens, ASTOR czy Festo, publikowało swoje materiały w PAR 1/1997 i publikuje w naszym numerze jubileuszowym PAR 3/2012.
Wszystkim firmom, autorom i współpracownikom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować przez ostatnie półtorej dekady serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.
Elżbieta Walczak
Jolanta Górska-Szkaradek
PAR