Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki AUTOMATICA 2010
E.W. print
24 marca br. w hotelu HILTON w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona targom AUTOMATICA 2010, które odbędą się w dniach 8 – 11 czerwca w Monachium – Niemcy.
W konferencji uczestniczyli: Anja Schneider – Komisarz Targów oraz Thilo Brodtmann – Członek Zarządu Niemieckiego Stowarzyszenia Branżowego VDMA Robotik + Automation, organizacji sprawującej partonat i wspierającej technicznie targi, Gerald Mies – Dyrektor Naczelny Fanuc Robotics Deutschland, Konrad Grohs - Dyrektor Naczelny Fanuc Robotics Polska oraz Krzysztof Kiljański – Dyrektor Biura Targów Monachijskich w Polsce, który poprowadził konferencję.
Jako pierwsza głos zabrała Anja Schneider, która krótko scharakteryzowała ostatnią edycję targów z roku 2008, w której wzięło udział około 870 wystawców a ekspozycję odwiedziło około 32 tys. fachowców z ponad 100 państw. Odnotowano znaczny wzrost liczby firm zagranicznych (19 %) jak również liczby zwiedzających (12 %) w porównaniu z poprzednią edycją. Aktualna liczba zgłoszonych wystawców pozwala organizatorom mieć nadzieję, że w roku bieżącym, mimo kryzysu gospodarczego, uda się osiągnąć podobne wyniki.
Targi AUTOMATICA odbywają się w cyklu dwuletnim co odpowiada cyklowi gospodarczemu innowacji i światowych premier. Targi to impreza specjalistyczna i wielobranżowa przedstawiająca techniki montażu i obsługi, robotyki, przemysłowe przetwarzanie obrazu i technologie z tym związane.
Tegoroczna 4. już edycja odbywać się będzie w czterech halach o łącznej powierzchni 26 000 m2. Podzielono je tematycznie, tak by zwiedzający mogli łatwo odnaleźć interesującą ich ekspozycję.
Nowością tegorocznych targów będzie przedstawienie wspólnej inicjatywy targów AUTOMATICA i VDMA Robotik + Automation tzw. „Green Automation”, co oznacza wzrost efektywnego wykorzystania zasobów przyrody w zastosowaniach automatyki.
Zabierając głos Thilo Brodtmann stwierdził, że targi AUTOMATICA są na najlepszej drodze, aby stać się wiodącymi w tej branży na świecie i wnieść wkład w sukces robotyki i automatyki po światowym kryzysie gospodarczym i finansowym. Omówił sytuację w sektorach robotyki, techniki montażu i obsługi, robotyki serwisowej oraz przemysłowego przetwarzania obrazu.
Do roku 2008 obroty w tych sektorach systematycznie rosły. Na jesieni 2008 r. kryzys zatrzymał ten trend i rok 2009 przyniósł niespotykany spadek obrotów o 34 % − 36 % do poziomu roku 2002. W sektorze robotów w 2009 r. zanotowano w Niemczech i Europie Zachodniej spadek instalacji robotów o prawie 50 % do 57 tys. sztuk.
Koniec roku 2009 przyniósł nieznaczne ożywienie i w roku 2010 wydaje się możliwy nieznaczny (o 5 %) wzrost obrotów. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej od 2002 r. dostawy robotów corocznie rosły i do 2009 r. zwiększyły się o 22 % , a tylko w Polsce o 78 %. W Polsce nie zanotowano spadku sprzedaży robotów.
Niestety w Polsce „gęstość robotów” będąca miernikiem rozpowszechnienia robotyki jest bardzo niska: 10 robotów przypada na 10 tys. zatrudnionych, podczas gdy w przodującej Japonii 361. Podkreślił korzyści wynikające z zastosowania robotów w przemyśle co powoduje, że Polska jest bardzo interesującym rynkiem dla producentów i dostawców robotów. Potwierdził to w swoim wystąpieniu Konrad Grohs.
Na zakończenie Krzysztof Kiljański w imieniu organizatorów targów zaprosił wszystkich do ich zwiedzenia i zaoferował pomoc w organizacji takiego wyjazdu.