Najwyższa jakość i maksymalna redukcja niewyważenia
Redakcja serwisu print
Większa prędkość, większa dokładność, lepsza jakość – wysokie wymagania stawiane nowoczesnym obrabiarkom doprowadziły do niezwykłego rozwoju w technologii obróbki metali i tworzyw sztucznych. Sprostać tym wymaganiom mogą tylko doskonale wyważone narzędzia.
Szczególnie w przypadku mikroobróbki, gdzie stosuje się mikroskopijne części oraz gdzie obroty wrzecion osiągają szczytowe wartości, pojawia się zapotrzebowanie na system, który zapewni maksymalną redukcję niewyważenia. Specjalnie dla potrzeb mikroobróbki firma Schenck Rotec stworzyła wyważarkę Tooldyneµicro, przygotowaną z myślą o wirnkiach o wadze do 500 g i narzędziach o średnicy do 100 mm.
Postęp miniaturyzacji technicznej, który obserwujemy na każdym kroku, sprawia, że systemy wyważania muszą być dostosowane do specyficznych wymogów mikroskopijnych urządzeń. W przypadku zarówno sprzętu medycznego i stomatologicznego, jak i silników oraz maszyn budowlanych rozmiary poszczególnych narzędzi zmniejszają się a wymagania co do ich dokładności stale wzrastają. Jako że w procesie mikroobróbki nie da się skorygować nawet najmniejszych wad produkcyjnych, mimośrodowość narzędzi powinna być niższa niż 1 µm. Decydującym czynnikiem dla spełnienia tego kryterium jest odpowiednie wyważenie mikronarzędzi i ich adapterów. Specjalnie w tym celu firma Schenck RoTec stworzyła nową wyważarkę Tooldyneµicro, wyposażoną w system Plug&Play, dzięki któremu proces wyważania przebiega jeszcze sprawniej.
Wszystko na właściwym miejscu
Wyważarka Tooldyneµicro została zaprojektowana z przywiązaniem szczególnej uwagi do ergonomii i łatwości obsługi. Głównym celem było zapewnienie precyzyjnych rezultatów w możliwie najkrótszym czasie. W celu rozpoczęcia wyważania, użytkownik potrzebuje jedynie właściwego adaptera, zasilacza i dopływu sprężonego powietrza. Proces wyważania odbywa się w kilku prostych krokach: pneumatycznie uruchamiany mechanizm „quick change” automatycznie wciąga narzędzie do wrzeciona, aby dokładnie imitować warunki pracy i zapewnić powtarzalne pasowanie konieczne do precyzyjnego wyważenia. Przejrzysty układ pomiarowy pozwala na bezpośrednie wprowadzanie danych poprzez ekran dotykowy a logiczna koncepcja obsługi z łatwo zrozumiałymi symbolami przypisanymi do czynności pomaga użytkownikowi w szybkim uzyskaniu wymaganego rezultatu. Proces pomiaru można rozpocząć od razu po wprowadzeniu danych geometrycznych narzędzi, ponieważ wyważarka Tooldyneµicro jest permanentnie skalibrowana. Czasochłonne kalibracje nie są zatem konieczne, ani przed, ani w trakcie wyważania! Pomimo to Tooldyneµicro jest absolutnie precyzyjna: najniższe osiągalne niewyważenie resztkowe wynosi 0,5 gmm/kg, co odpowiada mimośrodowości 0,5 µm.
Firma Schenck RoTec zaprojektowała swój kompaktowy system wyważania zgodnie z najnowszymi standardami ergonomicznymi, aż po idealną wysokość roboczą. Urządzenie spełnia wszystkie wymogi określone w Dyrektywie Maszyn 2006/42/EG i jest certyfikowane znakiem CE. Pokrywa bezpieczeństwa spełnia wysokie standardy i wymogi wyznaczone przez ISO 21940-23 Klasa C - ochrona przed odpadającymi elementami.
Schenck RoTec jest jednym z liderów rynkowych w technologii wyważania dla mikro- i małych wirników, takich jak te znajdujące się np. w turbinach dentystycznych, silnikach miniaturowych lub balansach zegarowych. W stworzenie najnowszego systemu wyważania firma Schenck RoTec włożyła całą wiedzę i doświadczenie uzyskane na przestrzeni lat. Dzięki temu zaoferowano rozwiązanie, w którym wysoki poziom jakości, charakterystyczny dla mikroobróbki, jest zachowany również w przypadku narzędzi i adapterów narzędziowych.
Schenck RoTec jest światowym liderem w produkcji wyważarek i systemów diagnostycznych. Firma posiada 17 spółek zależnych i spółki joint-venture z siedmioma miejscami produkcji. Ponadto 44 przedstawicielstwa i biura na wszystkich kontynentach. Grupa Schenck-RoTec, będąca częścią koncernu Dürr, zaopatruje w innowacyjne rozwiązania sektor motoryzacyjny i dostawczy, branżę elektryczną, lotniczą, kosmiczną oraz ogólnej budowy maszyn.
Źródło: Schenck RoTec