Przyszłość należy do robotów medycznych i mobilnych - XII KKR
Zbigniew Pilat print
Co dwa lata w połowie września wszystkie drogi polskich robotyków prowadzą na Dolny Śląsk. Tym razem do Świeradowa-Zdroju, gdzie w dniach 12–16 września br. odbyła się XII Krajowa Konferencja Robotyki.
Świeradów-Zdrój już po raz trzeci gościł uczestników tej najbardziej reprezentatywnej imprezy naukowej, przedstawiającej wyniki badań prowadzonych w Polsce w dziedzinie robotyki. Również po raz trzeci skorzystano z oferty hotelu Malachit (fot. 1), który miał być rozbudowany przed Euro 2012. Jednak, jak wiele inwestycji związanych z tym wydarzeniem sportowym, prace opóźniły się i zamiast korzystać z aquaparku, uczestnicy konferencji mieli możność wsłuchiwać się w odgłosy prac wykończeniowych. Szczęśliwie koncentrowały się one na wyższych poziomach budynku i zakłócenia w salach obrad nie były zbyt uciążliwe.W XII KKR wzięło udział ponad 100 osób. Wśród uczestników przeważali przedstawiciele ośrodków akademickich. Reprezentowane były również instytuty badawcze, m.in. PAN. Tradycją już stał się udział dużej grupy studentów i młodych pracowników naukowych. W konferencyjnym foyer, obok stoisk firm komercyjnych (fot. 2, 3), prezentowali oni praktyczne rezultaty prac dyplomowych oraz projektów badawczych, również tych prowadzonych przez koła naukowe (fot. 4, 5).Łącznie przedstawiono 65 referatów w 9 sesjach tematycznych:
- Roboty medyczne i rehabilitacyjne,
- Roboty mobilne,
- Systemy wieloobrotowe,
- Planowanie ruchu, działań i zadań,
- Algorytmy sterowania,
- Roboty specjalne,
- Systemy wizyjne i sensoryczne,
- Sterowniki i programowanie,
- Roboty społeczne.
Zdecydowanie najwięcej wystąpień zaprezentowano podczas sesji medycznej. Jej dodatkowym walorem był referat plenarny „Roboty chirurgiczne z perspektywy lekarza”, wygłoszony przez prof. Wojciecha Witkiewicza, Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Szpital ten, jako pierwszy w Polsce, zakupił robota chirurgicznego da Vinci. Uwagi, spostrzeżenia i doświadczenia, zebrane przez zespół medyczny w czasie dotychczasowej eksploatacji urządzenia, były bardzo ciekawe dla audytorium, badaczy, projektantów i konstruktorów działających na polu robotyki.
Wprowadzeniem do sesji poświęconej nowej dziedzinie robotyki – robotom społecznym był referat plenarny wygłoszony przez dr. Krzysztofa Arenta i prof. Krzysztofa Tchonia z Politechniki Wrocławskiej, przewodniczącego Komitetu Naukowego XII KKR (fot. 6). Celem prac prowadzonych w tym obszarze jest zbudowanie robota, który będzie asystentem, pomocnikiem, towarzyszem, czy wręcz przyjacielem człowieka. Badania mają charakter interdyscyplinarny, wykraczający poza czystą technikę.
Trzeci referat plenarny – „Sprzeczności i otwarty świat: bazy wiedzy dla robotów inteligentnych działających w środowisku wielu źródeł informacji” – przygotował i wygłosił prof. Andrzej Szałas, reprezentujący Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Linköping (Szwecja). Przedstawił on regułowy język zapytań 4QL, opracowany z myślą o zastosowaniu do tworzenia baz wiedzy. Może on być wykorzystany do budowy i rozwijania baz wiedzy autonomicznych systemów inteligentnych, np. robotów mobilnych.
Na podstawie tematyki referatów i przebiegu konferencji można uznać, że prace naukowe i badawczo-rozwojowe w obszarze robotyki w naszym kraju koncentrują się obecnie na robotach medycznych i mobilnych. Te dwie dziedziny oraz roboty społeczne wydają się również wyznaczać kierunki prac na najbliższe lata. Z pewnym niepokojem należy zauważyć, że na konferencji nie było prezentacji na temat robotyzacji w przemyśle. Po części tłumaczy to sytuacja na rynku dostawców urządzeń i kompo
nentów do realizacji aplikacji, który jest zdominowany przez firmy zagraniczne. Rola firm krajowych sprowadza się na ogół do integracji, gdzie najczęściej nie ma miejsca na badania czy opracowanie nowych konstrukcji. Tym niemniej, realizowane wdrożenia są często bardzo ciekawe. Może na przyszłość warto zastanowić się nad formułą krótkich komunikatów o praktycznych zastosowaniach, podkreślających efekty, ilustrowanych materiałami filmowymi. Na pewno byłoby wielką stratą, gdyby tematyka robotyzacji ograniczała się na konferencji do prezentacji oferty komercyjnych dostawców, choćby tych największych, światowych firm.
Dokładniejsze informacje o XII Krajowej Konferencji Robotyki, w tym program i streszczenia referatów plenarnych, są dostępne na www.kkr12.pwr.wroc.pl.
Materiały konferencyjne opublikowała Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej w dwutomowej monografii pt. Postępy robotyki.