Innowacje, edukacja i tworzenie firm. Wsparcie w ramach EIT Manufacturing
Materiał prasowy (Łukasiewicz – PIAP) print
EIT Manufacturing to jedna z ośmiu organizacji partnerskich zwanych wspólnotami wiedzy i innowacji, które funkcjonują w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii – organu Unii Europejskiej. Misją EIT jest promowanie innowacyjności i tworzenie coraz lepszych warunków do realizacji innowacyjnych rozwiązań w Europie.
Partnerstwo EIT Manufacturing funkcjonuje w obszarze technologii przemysłowych od 2018 r., z centralą w Paryżu oraz siecią hubów innowacji w całej Unii Europejskiej. Podobnie jak pozostałe organizacje EIT, np. EIT Climate, EIT Energy czy EIT Urban Mobility, także EIT Manufacturing działa w sprawdzonej formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Aktualnie zrzesza 74 członków – zarówno dużych firm produkcyjnych, jak i ośrodków naukowo-badawczych czy uczelni technicznych. Firmy Siemens, Volkswagen, Whirlpool, Accelor Mittal, Kuka, Uniwersytet Techniczy w Wiedniu, Politechnika w Mediolanie, Francuska Komisja ds. Alternatywnych Źródeł Energii i Energii Atomowej to niektórzy z członków.
Polskie organizacje w EIT Manufacturing
Partnerstwo EIT Manufacturing poszerzyło się w kwietniu 2022 r. o pierwsze organizacje z Polski – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz firmę Vigo System SA. Partnerzy EIT Manufacturing mają prawo głosu w Walnym Zgromadzeniu i możliwość wpływu na kształt i kierunki rozwoju organizacji oraz preferencyjne warunki korzystania z przyznawanych w konkursach funduszy. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa produkcyjne, start-upy czy pracownicy branży technologicznej, którzy nie są partnerami EIT Manufacturing, nie mogą korzystać z wielu oferowanych przez organizację instrumentów wsparcia innowacji.
Wsparcie innowacji przemysłowych w praktyce
Oferta EIT Manufacturing jest szeroka i kompleksowa. Trzy filary działania organizacji to innowacje, edukacja i tworzenie przedsiębiorstw. W ofercie znajdziemy więc różne propozycje, mieszczące się w tych właśnie obszarach i dostępne dla wszystkich przedstawicieli branży technologicznej.
Innowacje
Czołowym instrumentem wsparcia oferowanym przez EIT Manufacturing jest ogłaszany w pierwszym kwartale każdego roku konkurs o dofinansowanie projektów. W tym roku można było zgłaszać projekty w następujących obszarach:
- automatyzacja fabryk skoncentrowanych na człowieku,
- roboty współpracujące i rozwiązania do elastycznej produkcji,
- inteligentne technologie dla ekologicznej produkcji o obiegu zamkniętym,
- sztuczna inteligencja i cyfrowe bliźniaki dla systemów produkcyjnych.
Projekt złożony w tegorocznym konkursie, który zostanie wybrany do realizacji przez grono niezależnych ekspertów, może otrzymać dofinansowanie w kwocie do 1 500 000 euro, przy co najmniej 30 % wkładzie własnym wnioskodawcy. Projekty realizowane są w konsorcjach międzynarodowych, co daje szansę nawiązania kontaktów z potentatami branży deeptech, których nie brakuje w partnerstwie EIT Manufacturing.
Przed ogłoszeniem konkursu organizowany jest Matchmaking Event – wydarzenie, w trakcie którego organizacje zainteresowane realizacją innowacyjnego projektu przedstawiają swoje pomysły i nawiązują kontakty, które mogą zaowocować stworzeniem konsorcjum projektowego.
Edukacja
Podstawowym narzędziem edukacyjnym EIT Manufacturing, z którego mogą korzystać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy branży produkcji, jest platforma szkoleniowa skills.move.
Tematyka szkoleń, zgodna z rzeczywistymi potrzebami przemysłu, jest stale aktualizowana, w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez firmy produkcyjne. Platforma korzysta z metodologii Teaching and Learning Factories. Teoria uzupełniona jest praktycznymi doświadczeniami edukacyjnymi, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością oraz testami i quizami, pomagającymi zweryfikować nabywaną wiedzę. Warto dodać, że ukończenie kursu na platformie skills.move jest potwierdzane certyfikatem, uznawanym m.in. przez wielu prestiżowych partnerów EIT Manufacturing.
Warto także śledzić główną stronę internetową EITM Manufacturing – https://www.eitmanufacturing.eu/, na której można znaleźć informacje o wydarzeniach stacjonarnych oraz on-line. Dostępne są także webinaria, dotyczące innowacyjnych technologii przemysłowych. Jeszcze więcej webinariów można znaleźć na platformie społecznościowej EIT Manufacturing https://agora-eitmanufacturing.eu/. Na tę stronę warto zaglądać nie tylko po to, by brać udział w dostępnych on-line wydarzeniach, ale także po to, by nawiązywać kontakty i wymieniać się doświadczeniami z innymi członkami ekosystemu europejskich innowacji przemysłowych. Dostęp do platformy Agora mają przedstawiciele środowiska naukowego, sektora przedsiębiorstw oraz studenci, po uprzedniej rejestracji na stronie.
Pisząc o ofercie edukacyjnej EIT Manufacturing, nie sposób pominąć studiów magisterskich i doktoranckich, realizowanych pod patronatem EIT Manufacturing, wraz z partnerskimi uczelniami EITM w całej Europie – takimi jak Aaalto University School of Engineering w Finlandii, Politechnika w Mediolanie, Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, UGA Université Grenoble Alpes czy Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze. Programy magisterskie realizowane są w pięciu tematach:
- ludzie i roboty na rzecz zrównoważonej pracy,
- produkcja addytywna dla pełnej elastyczności produkcji,
- wykorzystanie odpadów produkcyjnych w gospodarce cyrkularnej,
- platformy dla cyfrowych sieci wartości – technologie produkcji cyfrowej,
- analiza danych i sztuczna inteligencja w konkurencyjnej gospodarce.
Program doktorancki oferuje doktorantom mobilność, mentoring i moduły biznesowe, a także pole do nawiązywania kontaktów. Cel EIT Manufacturing w tym zakresie to przygotowanie doktorantów do inicjowania start-upów lub wprowadzania innowacji w europejskich przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Tworzenie firm
EIT Manufacturing ma instrumenty wsparcia dostosowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów oraz scale-upów z branży produkcji. Start-upom, które mają poziom gotowości technologicznej minimum 6 TRL, oferowany jest pakiet doradztwa oraz usługi wsparcia finansowego (program Switch-on), a dodatkowo udział w programach akceleracyjnych. Scale-upy mogą liczyć na doradztwo, mentoring i wsparcie finansowe (program Super Charge), a małe i średnie firmy, które chcą przenieść swoje usługi na wyższy poziom technologiczny i konkurencyjny otrzymają pomoc w scoutingu technologii i wstępnej ocenie wykonalności projektu transformacji oraz wsparcie w ogólnej konceptualizacji i realizacji projektu (program Level-up). W każdym z programów dla firm przewidziano dodatkowo wsparcie finansowe w wysokości 150 000 euro.
Szczegółowych informacji dotyczących wsparcia EIT Manufacturing udziela Ewa Dargiewicz, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut
Automatyki i Pomiarów PIAP, Departament Komercjalizacji.
SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ – PRZEMYSŁOWY INSTYTUT AUTOMATYKI I POMIARÓW PIAP
Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa
tel. +48 87 40 261
e-mail: ewa.dargiewicz@lukasiewicz.gov.pl
https://piap.lukasiewicz.gov.pl/
source: Łukasiewicz - PIAP