Bezprzewodowa transmisja danych prowadzona w oparciu o infrastrukturę operatorów komórkowych zyskała w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Przyczyniły się do tego: duży zasięg komunikacji, szersza dostępność sygnału komórkowego oraz szybka i łatwa instalacja. Do prostych aplikacji najczęściej stosuje się modemy pracujące w standardzie GSM/GPRS, widoczny jest jednak trend podnoszenia niezawodności połączeń o znaczeniu krytycznym w oparciu o lepiej zabezpieczone i bardziej funkcjonalne routery 3G/LTE.
Przykładem takiego urządzenia jest nowy produkt w ofercie Astraada, router JET-WAVE-2300. Jest on kompatybilny z najnowszymi standardami sieci komórkowych 3G oraz LTE. Technologia LTE pozwala na bardzo szybki przesył danych z prędkością nawet do 100 Mbps (pobieranie danych) oraz 50 Mbps (wysyłanie danych). Urządzenie poza wsparciem dla technologii LTE jest również kompatybilne ze starszymi standardami UMTS i HSPA. JET-WAVE-2300 wyposażony został w dwa porty gigabit Ethernet przeznaczone do pracy w trybie routera lub switcha. Z ich pomocą może łączyć się przewodowo z urządzeniami końcowymi, np. komputerem PC, sterownikiem PLC, czy wyspą wejść/wyjść. Koszty okablowania można ograniczyć, wykorzystując opcjonalny moduł WiFi (IEEE 802.11n), który może być wbudowany w urządzenie. Sterowanie trasami pomiędzy interfejsami gigabit Ethernet, GSM i WiFi realizowane jest przez wydajny procesor 700 MHz i mechanizm translacji adresów NAT.
Redundancja kanału komunikacji na najwyższym poziomie
Router obsługuje mechanizm redundancji kanału komunikacji typu warm-standby, np.: połączenie kablowe może stanowić trasę podstawową, a połączenie bezprzewodowe LTE - alternatywną, która zostanie aktywowana tylko w momencie awarii podstawowej trasy. Po przywróceniu połączenia kablowego, router automatycznie przełączy się na trasę kablową, dzięki czemu koszty transmisji bezprzewodowej są automatycznie ograniczane. JET-WAVE-2300 może obsługiwać również 2 niezależne sieci komórkowe (dual SIM standby redundancy). W momencie, gdy podstawowa karta SIM wykorzystująca infrastrukturę komórkową operatora „A" utraci połączenie, urządzenie automatycznie przełączy się na drugą kartę, która będzie wykorzystywać infrastrukturę operatora „B".
Tunelowanie VPN zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa
JET-WAVE-2300 może budować szyfrowane połączenie zdalne w standardzie VPN. Tunelowanie pozwala tworzyć zabezpieczone kanały komunikacji pomiędzy centralną dyspozytornią a rozproszonymi obiektami, które wykorzystują publiczną sieć Internet. Router JET-WAVE-2300 pełni funkcję klienta VPN w takim układzie i łączy się z serwerem VPN (np. JET-BOX-5630).
Więcej informacji na stronie: JET-WAVE-2300