System nadzoru E2R
Andrzej Barciński print
Rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych opiera się na utrzymaniu wysokiej jakości i wydajności w procesie wytwórczym. Podstawowym wyznacznikiem poziomu rentowności przedsiębiorstwa jest utrzymanie wysokiego poziomu wydajności.
Rosnące koszty utrzymania produkcji i infrastruktury wymuszają na przedsiębiorcach wykorzystywanie systemów nadzoru, w których jednym z elementów jest monitoring wydajności każdego pracownika czy maszyny.
Wieloletnie doświadczenie firmy Radwag we wdrażaniu systemów wagowych przyniosło kompleksowe rozwiązanie w postaci E2R System, które integruje zaawansowane funkcje kontrolne wag statycznych i dynamicznych oraz oprogramowania komputerowego.
E2R System
E2R System to modułowy, w pełni zintegrowany system wagowy, przeznaczony dla firm z branż: spożywczej, mięsnej, rybnej, cukrowniczej, chemicznej i metalurgicznej. Dzięki rozbudowanym funkcjom modułów, zapewnia pełne wsparcie i automatyzację procesów przemysłowych w zakładzie.
Głównym elementem systemu jest baza danych SQL oraz oprogramowanie komputerowe, które integruje się z wagami pracującymi w sieci komputerowej. Nie ma ograniczeń w zakresie liczby obsługiwanych wag w systemie ani komputerów, na których jest uruchomione oprogramowanie. Wagi w systemie mogą czasowo pracować bez serwera, co oznacza że awaria serwera lub infrastruktury sieciowej nie spowoduje całkowitego zatrzymania produkcji, a po wznowieniu działania serwera wszystkie informacje są synchronizowane w dwie strony.
E2R System, podobnie jak wszystkie wyroby Radwag, to produkt całkowicie polski, dostosowany do krajowych i międzynarodowych realiów gospodarczych.
Zastosowania
Dzięki zastosowaniu E2R System wykorzystanie wag w liniach produkcyjnych stało się wygodniejsze oraz bardziej przyjazne dla użytkowników.
Stanowiska wagowe realizują następujące funkcje:
- szybkie logowanie użytkowników za pomocą czytników RFID,
- łatwe wybieranie informacji (towaru, serii itp.) za pomocą skanera kodów kreskowych,
- współpraca z systemem automatyki (sterownikami PLC), dzięki wykorzystaniu np. PROFIBUS lub wejść i wyjść,
- etykietowanie produktów,
- współpraca z zewnętrznymi wyświetlaczami,
- kontrola zgodna z ustawą KTP.
System oferuje różne funkcje, w tym:
- synchronizację kartotek oraz wykonanych ważeń,
- aktualny podgląd stanu wag,
- archiwizację pomiarów przesłanych z wag,
- tworzenie zaawansowanych raportów statystycznych procesu produkcyjnego,
- współpracę z zewnętrznymi systemami klasy ERP.
Wagi statyczne pracujące w E2R System to: WPW, WPY, HTY i TMX, zaś wagi dynamiczne to: DWM, DWT/HL, DWT/HL C, DWT/RC i DWR.
System może działać bezpośrednio na terenie hal produkcyjnych, również w warunkach niedostępnych dla zwykłych komputerów PC, gdyż pracuje on na specjalistycznych terminalach wagowych.
Budowa i działanie systemu
Dane rejestrowane przez system są pobierane bezpośrednio do bazy danych terminali wagowych lub pośrednio, przez moduł synchronizacji E2R Synchronizer, z prostych terminali i innych urządzeń wagowych. System składa się z modułów oprogramowania komputerowego E2R System, pełniących rolę zarządzającą, oraz modułów instalowanych na terminalach wagowych, pełniących rolę oprogramowania wykonawczego.
Funkcje monitorowania wydajności produkcji wspierają moduły E2R ważenia – dla wag statycznych i E2R dynamiczne – dla wag dynamicznych.
Pomiar wydajności
Wydajność produkcji w E2R System jest wyznaczana na podstawie czasu pracy zarejestrowanego na stanowisku wagowym oraz liczby wykonanych ważeń danego produktu. Najprostszy algorytm opiera się na czasie pracy, od chwili zalogowania do momentu wylogowania.
W praktyce algorytm ten jest niewystarczający i w systemie gromadzona jest dodatkowa informacja, która standardowo odejmuje przerwy dłuższe niż pięć minut między ważeniami. Tak precyzyjnie wyliczony czas bardzo dokładnie określa rzeczywisty czas pracy pracownika.
Drugą informacją niezbędną do obliczenia wydajności produkcji jest liczba zarejestrowanych ważeń na wadze. W zależności od ustawień wagi możemy rejestrować poprawne ważenia lub wszystkie, łącznie z pomiarami poza progami tolerancji masy.
Zwiększanie wydajności
Na wadze statycznej możemy bezpośrednio wpływać na wydajność pracownika na stanowisku wagowym, ustawiając m.in. funkcję automatycznego zapisu, która pozwala wykonać ważenie bezpośrednio po umieszczeniu produktu na platformie wagowej. W jednej z dwóch metod zapisu automatycznego pomiar może zostać wykonany na początku, zaraz po umieszczeniu produktu na platformie wagowej, lub na końcu, po usunięciu gotowego produktu z platformy. Pierwsza z metod zapisu jest najczęściej stosowana podczas ważenia gotowych porcji produktu, a druga przy ważenia produktów przygotowywanych na stanowisku wagowym.
Dodatkowym elementem, pozwalającym zwiększyć wydajność na stanowisku wagowym, jest zainstalowany skaner kodów kreskowych, który nie wymaga konieczności ręcznego wprowadzania danych na panelu wagowym. Pozwala oszczędzić czas i znacznie ogranicza możliwość popełnienia błędu przez operatora.
System E2R ważenia wykorzystuje jeszcze jeden mechanizm powodujący zwiększenie wydajności, tj. mechanizm zleceń produkcyjnych, które ograniczają ingerencję operatora na wadze do minimum, czyli wyłącznie logowania. W zleceniu produkcyjnym przesłanym z systemu do wagi jest zawarta informacja o produkowanym towarze, dzięki czemu nie jest wymagany wybór towaru na panelu wagowym.
Monitoring wydajności
Monitoring wydajności produkcji wag dynamicznych może być dostępny na dowolnym stanowisku komputerowym z zainstalowanym oprogramowaniem w sieci wagowej. Działa on następująco: dla uproszczenia, w podglądzie podajemy czas, np. ostatnią minutę, i dla tego czasu wyznaczona jest aktualna wydajność maszyny. Poza tym w monitorze on-line dostępne są ilościowe informacje o produkcji, w tym produkty zaakceptowane, odrzucone oraz zanieczyszczone metalem. Dodatkowo te informacje są wzbogacone o sumaryczną masę produkcji dla każdego zarejestrowanego produktu.
W systemie E2R dynamiczne prezentowane są również przestoje i czas pracy maszyn. Na wagach dynamicznych wydajność prezentowana bezpośrednio na wyświetlaczu wagi jest liczona na podstawie zdefiniowanej liczby ważeń i czasu, w którym pomiary zostały wykonane.
W końcowym etapie analizy procesu produkcyjnego informacje o wydajności mogą zostać wykorzystane do wyznaczenia wskaźnika efektywności produkcji (OEE), który mówi o poziomie wykorzystania wyposażenia. Współczynnik wydajności jest wyznaczany z wydajności zarejestrowanej oraz z wydajności planowanej.
Dodatkowe możliwości
Zaawansowane funkcje E2R SYSTEM pozwalają identyfikować przepływ produkcji oraz monitorować aktualny stan urządzeń, dając równocześnie wgląd w kompleksową analizę i ocenę archiwalnej produkcji.
Wszystkie informacje otrzymane w czasie rzeczywistym pozwalają bezzwłocznie zidentyfikować problemy i tym samym wykluczać i ograniczać problemy występujące na stanowiskach wagowych.
Jeżeli informacje prezentowane w systemie nie zostaną wykorzystane podczas trwania produkcji, mogą zostać przeanalizowane po fakcie, gdyż system je rejestruje.
Dużą zaletą oprogramowania komputerowego E2R System jest rozbudowany moduł raportowania, który umożliwia przygotowanie różnego rodzaju raportów, z wybranymi indywidualnie przez użytkownika informacjami. Udostępnienie użytkownikom tak przyjaznego i intuicyjnego środowiska sprawia, że system może być obsługiwany przez pracowników na różnych poziomach zaawansowania. Oczywiście dostęp do większości opcji jest parametryzowany i wymaga odpowiednich uprawnień.
W zależności od rodzaju wag oraz wykorzystywanego modułu E2R wydajność produkcji może być prezentowana w różny sposób, przy czym wszystkie zestawione informacje dają jeden obraz przebiegu produkcji, z uwzględnieniem wydajności na stanowiskach wagowych.
Statystyki firmy Radwag wskazują, że w firmach, w których wdrożono E2R System, zanotowano średni wzrost i poprawę wydajności produkcji na poziomie 60 proc.
mgr inż. Tomasz Bombiński
RADWAG Wagi Elektroniczne
Fot. Radwag
W systemie E2R wydajność wagi prezentowana jest z ustawionej liczby minut
Wydajność prezentowana na wadze liczona jest na podstawie zdefiniowanej liczby ważeń i czasu, w którym pomiary zostały wykonane
Hala produkcyjna
Wyznaczony wkaźnik efektywności produkcji (OEE)