Modernizacja odpopielania w Elektrociepłowni Białystok S.A.
Jarosław Skorulski - APS print
Kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej, począwszy od projektu, poprzez produkt, po wdrożenie i serwis – to atrybuty firmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. (APS S.A.) z Białegostoku. Firma świadczy również usługi pomiarowe i prowadzi bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. APS S.A. zaliczana jest do grupy najbardziej prężnych przedsiębiorstw średniego sektora w rejonie Polski północno-wschodniej. Firma powstała w 1994 roku w wyniku restrukturyzacji Elektrociepłowni Białystok S.A., która do dnia dzisiejszego jest jednym z głównych partnerów firmy. APS S.A. od szeregu lat wdraża tam nowoczesne rozwiązania systemów automatyki przemysłowej oraz prowadzi ich kompleksową eksploatację.
W 2006 r. Elektrociepłownia Białystok S.A. rozpoczęła wdrażanie programu kompleksowej modernizacji i automatyzacji istniejących instalacji, mającej na celu unowocześnienie rozwiązań technicznych, zwiększenie dyspozycyjności urządzeń i instalacji, podwyższenie sprawności procesów przemian energetycznych, a także poprawę komfortu obsługi urządzeń. W ramach programu został wdrożony nowy system sterowania i nadzoru klasy DCS (Distributed Control System) – Experion PKS firmy Honeywell – oraz przeprowadzono modyfikację poszczególnych układów i urządzeń procesowych.
Jednym z elementów szeroko pojętej automatyzacji była Modernizacja układu odpopielania. Przebudowie podlegały układy zasilania, sterowania oraz wizualizacji zbiornika retencyjnego nr 1 oraz centralnej sprężarkowni. Dodatkowo w ramach zadania do systemu DCS zostały wprowadzone sygnały z nowo zbudowanego zbiornika retencyjnego nr 2, do którego transportowany jest popiół ze spalania biomasy. Całość prac realizowana była na podstawie projektu wykonanego przez Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A.
Zakres prac modernizacyjnych obejmował dostawę materiałów na całość przedsięwzięcia, w tym dostawę w obszarach
- elektrycznym: wyłączników 6 kV VD4, cyfrowych zabezpieczeń silnikowych CZAZ M1
- AKPiA: przepływomierzy impulsowych Prosonic Flow 92, sondy radarowej Siltrans LR460 do pomiaru poziomu popiołu w zbiorniku, rurki uśredniającej wraz z przetwornikiem STD 924 firmy Honeywell do pomiaru przepływu ilości sprężonego powietrza.
Zakres prac obejmował również produkcję dwóch szaf systemowych na potrzeby zabudowania kaset oddalonych, demontaż urządzeń podlegających wymianie oraz montaż, okablowanie i uruchomienie nowo zabudowanej aparatury AKPiA. Szafy z kasetami oddalonymi zainstalowano w sprężarkowni oraz na zbiorniku retencyjnym nr 1. Do kaset zostały wprowadzone sygnały wymagane do zdalnego sterowania i nadzoru. Połączenie szafy DCS odżużlania z kasetą oddaloną sprężarkowni wykonane zostało redundantnym łączem ControlNet, natomiast zbiornika retencyjnego nr 1 – redundantną magistralą światłowodową ControlNet. Na potrzeby połączenia światłowodowego w szafie umieszczonej na zbiorniku retencyjnym oraz w szafie DCS odżużlania zamontowane zostały przełącznice światłowodowe wraz z mediakonwerterami ControlNet.
Instalacja wyposażona została w układ rozliczania wody zużytej do zraszania popiołu w systemie wagowym Wagmaster funkcjonującym na terenie Elektrociepłowni Białystok. Na potrzeby tej instalacji zostały zamontowane szafki sterownicze oraz czytniki kart magnetycznych na każdym z dwóch stanowisk zasypowych zbiornika retencyjnego nr 1. Do komunikacji z czytnikami kart magnetycznych w szafie systemowej zbiornika retencyjnego nr 1 zabudowano sterownik Siemens S7-300 realizujący proces zapisywania ilości wody zużytej do zraszania popiołu podczas załadunku „na mokro”.
|
|
Popiół ze zbiornika retencyjnego nr 1 wywożony jest transportem samochodowym. Może to być transport w cysternie zamkniętej „na sucho” lub w naczepie samochodowej otwartej „na mokro”. Popiół przewożony w naczepie otwartej musi być zroszony, dlatego podczas załadunku dodawana jest woda, która zasadniczo wpływa na masę popiołu. Aby usprawnić odliczanie wody do zraszania popiołu, w nowo powstałej instalacji zamontowane zostały impulsowe liczniki Prosonic Flow 92 oraz czytniki kart magnetycznych systemu wagowego Wagmaster. Operator, aby rozpocząć załadunek, musi umieścić kartę magnetyczną w czytniku kart. Karta jest rejestrowana w systemie, który daje zezwolenie na rozpoczęcie procedury załadunku. W czasie załadunku ilość wody zużytej do zraszania popiołu zostaje zliczona w liczniku impulsów i zapisana przez sterownik Siemens S7-300 na karcie magnetycznej. Informacja o ilości zużytej wody trafia do systemu Wagmaster i jest archiwizowana celem odliczenia od masy transportowanego popiołu.
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania. Dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników biorących udział w modernizacji oraz sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez Elektrociepłownię Białystok powstał zaawansowany technologicznie produkt spełniający wysokie wymagania Inwestora. Nasze aplikacje wykonujemy nie tylko w energetyce zawodowej i ciepłownictwie, ale także w oczyszczalniach ścieków, wodociągach, przemyśle spożywczym, układach wentylacji i klimatyzacji budynków.
inż. Jarosław Skorulski
AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE SA
15-257 Białystok, ul. A. Mickiewicza 95F
tel.: (85) 748 34 00, (85) 748 34 01, faks (85) 748 34 19
http://www.aps.pl
source: AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE