Efektywne zarządzanie stadionem Klubu Legii Warszawa dzięki systemom automatyki i kontroli dostępu Schneider Electric
Schneider Electric print
Latem 2010 r. w Warszawie, przy ul. Łazienkowskiej, został oddany do użytku nowy stadion Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa – Pepsi Arena. Stadion, który wyznacza nowe standardy i przede wszystkim spełnia marzenia niemal każdego kibica, szybko zyskał sobie przydomek obiektu sportowego XXII wieku. Jego projektanci zadbali, by spełniał najnowsze standardy oraz wymogi UEFA, dzięki czemu klasyfikuje się do obiektów kategorii Elite. Zastosowane zaawansowane technologie zapewniają bezpieczeństwo kibicom, zawodnikom i wszystkim pozostałym użytkownikom stadionu.
Wysoki standard obiektu
Nowy stadion Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa to nowoczesny, pięciokondygnacyjny i wielofunkcyjny obiekt sportowy, zdolny pomieścić 33 tys. kibiców. Dzięki nowoczesnej konstrukcji trybun Pepsi Arena zapewnia pełne uczestnictwo w wydarzeniach piłkarskich każdemu kibicowi, z dowolnego miejsca. Stadion wyposażono w najnowocześniejsze zaplecze techniczne dla dziennikarzy, jak również w profesjonalne miejsca dla publiczności biznesowej. Ponadto jest zadaszony, a przybywający goście mogą korzystać z parkingu na około 800 miejsc. W obiekcie znalazła się też rozbudowana część gastronomiczna (restauracje, kioski gastronomiczne) oraz rozrywkowa (muzeum, sklep kibica, centrum fitness).
Standard nowego stadionu Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa umożliwia organizowanie rozgrywek europejskich, do półfinału Ligi Mistrzów włącznie. O wysokim standardzie tego doskonałego projektu stadionu decydują także zapewniające pełną wygodę, komfortowe siedzenia we wszystkich sektorach.
Rozwiązania
Już na etapie projektowania stadionu inwestor poszukiwał rozwiązania, które pozwoliłoby efektywnie zarządzać obiektem, a jednocześnie optymalizować koszty zużycia energii. Jedną z głównych przesłanek decydujących o wyborze systemu była jego niezawodność i możliwość integracji urządzeń pochodzących od różnych, niezależnych producentów.
Wykonawca instalacji, firma Qumak-Sekom, zdecydowała się na zastosowanie urządzeń Schneider Electric. Przy wyborze kierowano się głównie ich jakością i możliwościami technicznymi. Duże znaczenie miała wiedza i dotychczasowe doświadczenie inżynierów Qumak-Sekom. Stosowali oni już wcześniej rozwiązania Schneider Electric i cenią wysoką jakość wsparcia technicznego, zapewnianego przez tego producenta.
Zastosowany system automatyki budynkowej Schneider Electric gwarantuje pełny monitoring i możliwość sterowania większością instalacji teletechnicznych budynku. Układ zbudowany jest na bazie kilku rodzin produktowych z oferty Schneider Electric Buildings, obejmujących m.in. sterowniki TAC Xenta/Vista, sterowniki I/Net, sterowanie oświetleniem, transformatory czy wyposażenie rozdzielnic średniego i niskiego napięcia.
Aplikacje sterujące instalacjami węzła cieplnego, system nawadniania i monitoring podgrzewania murawy, monitoring statusu piętrowych rozdzielnic elektrycznych realizowane są za pomocą swobodnie programowalnych sterowników z rodziny TAC Xenta 700 i TAC Xenta 400.
Automatyka klimakonwektorów wykorzystuje strefowe sterowniki I/A Series MNL-20RF3.
Sterowanie oświetleniem (płyta boiska, iluminacja elewacji, ciągi komunikacyjne) zaprojektowano z użyciem produktów rodziny MTN Schneider Electric, wykorzystujących standard EIB.
System kontroli dostępu bazuje na sterownikach i modułach drzwiowych I/Net i obsługuje około 150 przejść w całym obiekcie.
– Sukcesem w realizacji projektu było zainstalowanie i uruchomienie systemu sterowania oświetleniem płyty boiska, stref zewnętrznych oraz systemu automatyki i sterowania. Docelowo będzie to ponad 1000 opraw o łącznej mocy ponad 1 MW. Rozległość instalacji systemu automatyki i sterowania porównywalna jest do dużej galerii handlowej z monitoringiem sygnałów z analizatorów sieci – mówi Wojciech Miłuński, kierownik kontraktu Qumak-Sekom SA na stadionie Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa.
Układ zastosowanych rozwiązań pozwala na monitoring stanu systemu elektroenergetycznego w budynku. W tym celu, oprócz klasycznych sygnałów podłączanych do sterowników programowalnych, wykorzystano analizatory sieci serii PM Schneider Electric z komunikacją Modbus. Duży nacisk położono na pełną współpracę i integrację z użyciem technologii LonWorks.
System BMS TAC Vista, kontrolujący około 15 tys. punktów, komunikuje się z większością urządzeń w budynku z wykorzystaniem bazy LNS. Dzięki bezpośrednim połączeniom poprzez sieć LON z urządzeniami różnych producentów (np. centrale wentylacyjne Svegon, szafy klimatyzacji precyzyjnej Emmerson, pompy Wilo, agregaty chłodnicze Carrier) uzyskano pełną integrację różnych systemów. Pozwala to obsłudze technicznej na prowadzenie optymalnego serwisu i szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych.
Zastosowanie protokołu LonTalk oraz urządzeń Schneider Electric znacznie przyspieszyło prace związane z uruchomieniem BMS oraz umożliwia prezentację informacji, które w klasycznych rozwiązaniach byłyby niedostępne dla użytkownika.
Schneider Electric Sp. z o.o.
ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa,
www.schneider-electric.com
source: Schneider Electric
Keywords
automatyka budynkowa, protokół LonTalk, stadion, standard EIB