Elementy Elesa+Ganter w drukarkach 3D. Case study firmy Zmorph
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) print
Drukowanie przestrzenne umożliwia szybkie i precyzyjne tworzenie detali 3D na podstawie zaprojektowanego komputerowo modelu. Ten rodzaj druku rozwija się obecnie w różnych kierunkach, oferując coraz większe możliwości produkcji. Dzięki technologii druku przestrzennego możliwe jest m.in. tworzenie funkcjonalnych prototypów w krótkim czasie i przy niewielkich kosztach.
Klient firmy Elesa+Ganter – wrocławska spółka Zmorph – to jeden z najstarszych polskich producentów drukarek 3D. Od 2012 r. produkuje drukarki, które ze względu na swój unikalny design cieszą się szczególnie dużą popularnością na rynku amerykańskim. Zmorph jest jednym z niewielu na świecie producentów urządzeń „multi-tool”, które poza drukiem 3D pozwalają również na obróbkę CNC lub cięcie i grawerowanie laserowe. Najnowszym produktem firmy jest profesjonalna produkcyjna drukarka 3D Zmorph i500 dla małych i średnich przedsiębiorstw. Duże pole robocze 440 mm × 300 mm × 500 mm znajduje zastosowanie zarówno w prototypowaniu, jak i w produkcji niskoseryjnej.
Spółka Zmorph, realizując swoje projekty, stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. W prezentowanym modelu drukarki 3D został zastosowany jeden z najnowszych modeli zamków CMS, który służy do otwierania drzwi, zapewniających dostęp do obszaru roboczego.
Seria CMS to innowacyjne rozwiązanie, które integruje w sobie dwie funkcje: uchwytu oraz zamka zatrzaskowego. Drzwi można otworzyć, pociągając za uchwyt w kierunku wskazanym przez trójkątny znacznik. Konstrukcję zamka stanowią korpus z uchwytem i zaczepem oraz rygiel zatrzaskowy wykonany z technopolimeru w kolorze czarnym.
Ponadto drzwi do obszaru roboczego oraz pokrywa górna drukarki są osadzone na zawiasach z serii CFT. Zawiasy wykonywane są w całości ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru. Dodatkowym atutem konstrukcji zastosowanych zawiasów są montowane na wcisk pokrywy śrub, które poprawiają estetykę montażu. W efekcie końcowym śruby montażowe nie są widoczne od zewnątrz.
Kolejnym produktem zastosowanym w drukarce Zmorph i500 jest uchwyt kasetowy serii PR-PF. Uchwyty mocowane w różnych częściach urządzenia pełnią trzy różne funkcje i umożliwiają:
- transport całego urządzenia,
- otwieranie pokrywy górnej,
- otwieranie szuflady z filamentem.
Uchwyt serii PR-PF jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się przez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu uchwyty praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia. Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe spasowanie z obudową.
Konstrukcja drukarki Zmorph i500 pozwala na jej ustawienie na nierównych powierzchniach i wypoziomowanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu stopek wahliwych serii LSX.A.
Konstrukcję stopy wahliwej stanowią gwintowany trzpień z chwytem pod klucz płaski, wykonany ze stali ocynkowanej oraz talerzyk wykonany z technopolimeru. Seria LSX.A została stworzona z myślą o zastosowaniach przemysłowych wszędzie tam, gdzie nie ma dużej przestrzeni montażowej. Dużą zaletą zastosowanego modelu stopy jest fakt, że po montażu nie wystaje ona poza obrys urządzenia.
Współpraca z firmą Zmorph pokazuje, że standardowe elementy maszyn Elesa+Ganter pomagają tworzyć doskonałe produkty, odpowiadając na bieżące potrzeby użytkowników oraz rynku. Jednocześnie wpasowują się w nowoczesny design, zwiększając ergonomię i łatwość użytkowania.
source: Automatyka 5/2023