Optymalizacja procesów – podstawa do zachowania konkurencyjności
Urszula Chojnacka (Automatyka) (Emerson Discrete Automation) print
O najważniejszych inwestycjach firmy Emerson w Polsce, projektach realizowanych w warszawskim centrum R&D oraz czynnikach, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności rodzimego przemysłu mówi Tomasz Kosik, dyrektor generalny i członek zarządu firmy Emerson.
W tym roku firma Emerson świętuje 30 lat działalności w Polsce. Czy może Pan przybliżyć początki i kamienie milowe z historii firmy?
Jak większość międzynarodowych koncernów, pojawiliśmy się w Polsce zaraz po przemianach ustrojowych. 30 lat to szmat czasu i wiele się wydarzyło. Zaczynaliśmy z wielu stron, pod różnymi markami, które były wówczas niezależne lub należały do innych koncernów, jak np. systemy sterowania dla elektrowni z grupy Westinghouse, zawory i aparatura pomiarowa Fisher-Rosemount, rozwiązania pomiarowe Mobrey czy pneumatyczne Asco. Zdobywaliśmy przyczółki, a potem budowaliśmy naszą obecność. Na przestrzeni minionych lat nastąpiło wiele procesów konsolidacyjnych, zrealizowaliśmy też bardzo dużo inwestycji w naszą infrastrukturę w Polsce. Obecnie zatrudniamy w naszym kraju ponad 1000 osób, mamy centrum inżynierskie dla tego regionu Europy, globalny hub R&D i fabrykę komponentów, ale co najważniejsze – wspieramy handlowo i technicznie naszych klientów i to klienci są naszym największym kapitałem.
Wspomniał Pan o inwestycjach. Wiemy, że Emerson regularnie inwestuje w innowacyjne technologie i rozwój parku maszynowego. Jakie inwestycje zostały zrealizowane w ostatnich latach?
Dwiema największymi inwestycjami ostatnich lat w Polsce były rozbudowa mocy produkcyjnych w Łodzi oraz budowa centrum R&D w Warszawie. Obie inwestycje to zaangażowanie kapitału na poziomie kilkudziesięciu milionów dolarów i stworzenie wielu miejsc pracy.
Jakie są cele warszawskiego hubu R&D Emerson i jakie branże są wspierane dzięki jego działalności?
Jesteśmy globalną firmą technologiczno-inżynieryjną i dostarczamy szeroką gamę innowacyjnych produktów oraz rozwiązań dla różnych branż na całym świecie. Wierzymy, że aby możliwe było sprostanie wyzwaniom, które tworzą tak szybko zmieniające się rzeczywistość i technologia, również nasze rozwiązania muszą nieustannie się rozwijać. I właśnie nad rozwojem, ale także tworzeniem nowych rozwiązań pracują inżynierowie w centrum R&D w Warszawie. Nasz zespół badawczy pracuje m.in. nad zaawansowanymi układami pomiaru i analizy drgań stosowanymi w diagnostyce procesowej oraz nad rozwojem jednego z globalnych systemów DCS. To są rozwiązania uniwersalne dla praktycznie każdej gałęzi przemysłu.
Jakie projekty są aktualnie realizowane w warszawskim centrum R&D?
Centrum R&D aktywnie uczestniczy w pracach nad rozwojem naszych produktów tworzonych z myślą o monitorowaniu, diagnostyce i podwyższaniu niezawodności maszyn. W projekcie rozwoju oprogramowania AMS Machine Works tworzona jest wspólna platforma diagnostyczna dla wielu naszych urządzeń pomiarowych. Warto wymienić takie urządzenia, jak przenośny analizator drgań AMS 2140, bezprzewodowy monitor drgań AMS Wireless Vibration Monitor, systemy ciągłego monitorowania drgań AMS Asset Monitor – ciągła diagnostyka z wykorzystaniem analityki Edge oraz AMS 6500 ATG – system zabezpieczeń maszyn zgodny ze standardem API 670.
AMS Asset Monitor jest rozwijany w Warszawie we współpracy z naszym ośrodkiem w Niemczech. To nowoczesne urządzenie pomiarowe wspierające użytkownika poprzez regularną, automatyczną analizę charakteru drgań, w celu wczesnego wykrywania symptomów typowych uszkodzeń różnych rodzajów maszyn. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem AMS Machine Works, ale może być także wykorzystywane jako samodzielny, inteligentny system diagnostyki, dostarczający mniej doświadczonym użytkownikom czytelną diagnozę stanu technicznego maszyny w interfejsie przeglądarki internetowej.
Czy Emerson współpracuje z innymi firmami, instytucjami lub uczelniami w ramach działalności centrum R&D?
Oczywiście, nasze centrum R&D współpracuje z różnymi podmiotami, w tym z jednostkami naukowymi. Nie wszystkie projekty mają charakter laboratoryjny. Aktualnie we współpracy z Politechniką Warszawską rozpoczynamy realizację projektu z zakresu rozwoju i modernizacji małej energetyki wodnej. Wnosimy wieloletnie praktyczne doświadczenie uzyskane podczas wielu wdrożeń automatyki dla energetyki konwencjonalnej oraz tej opartej na odnawialnych źródłach energii. Kilka wydziałów politechniki posiada też stanowiska laboratoryjne wyposażone w nasze produkty, które są wykorzystywane do zadań edukacyjnych.
Firma Emerson należy do globalnych dostawców rozwiązań z zakresu automatyki do sterowania procesami przemysłowymi. W jakich procesach tkwi największy potencjał automatyzacji?
Praktycznie w każdym sektorze przemysłu. Otoczenie ekonomiczne zmienia się tak dynamicznie, że jedyną metodą jest ciągła optymalizacja procesów. Przykładowo jednym z priorytetów firm przemysłowych jest dziś efektywność energetyczna, a także redukcja emisji cieplarnianych i innych szkodliwych wpływów na środowisko. Tutaj dużą rolę mogą odegrać oferowane przez nas rozwiązania zarówno do monitorowania emisji, jak i optymalizacji procesów.
Kolejny przykład dotyczy branży farmaceutycznej. W obliczu presji cenowej zakłady produkcyjne idą w kierunku modernizacji i transformacji cyfrowej, aby móc szybciej wprowadzać na rynek produkty oraz zwiększać elastyczność, wydajność i niezawodność zakładów. Kluczowymi obszarami tej transformacji są przyspieszenie łańcucha produkcji, zapewnienie elastyczności i integralności wszystkich procesów operacyjnych, a także dostęp do danych, ich analiza i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.
W naszym portfolio mamy szereg rozwiązań dla branży farmaceutycznej i przeprowadziliśmy już wiele podobnych transformacji. Z naszego doświadczenia wynika, że jednym z kluczowych czynników, które umożliwiają osiąganie zamierzonych efektów w wyniku wprowadzenia nowych cyfrowych rozwiązań, jest przemyślana odgórna strategia. Powinna ona uwzględniać ogólne cele biznesowe firmy i plan działania, ale jednocześnie rozwiązywać problemy operacyjne i zapewniać podnoszenie kompetencji pracowników, tak by operacje wykonywane do tej pory przez ludzi mogły być skutecznie zastąpione przez cyfrowe systemy. Konieczne jest także ulepszenie standardowych procedur operacyjnych, żeby uwzględniały tę transformację.
Pandemia i konieczność bardzo szybkiego wprowadzenia na rynek nowych szczepionek pokazały, jak istotne jest wdrażanie cyfrowych rozwiązań i automatyzacja produkcji leków. Dostęp do odpowiednich technologii i specjalistów, którzy potrafią je błyskawicznie wdrożyć, ma kluczowe znaczenie dla natychmiastowego zaspokojenia globalnych, a także lokalnych potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej. Pozwala także przeciwdziałać negatywnym skutkom inflacji i wzrostu kosztów produkcji.
Czy według Pana nasz kraj nadąża za ogólnoświatowymi trendami technologicznymi, a polskie firmy efektywnie korzystają z ich dobrodziejstw?
Zawsze jest pole do poprawy, ale ogólnie Polska nie odstaje od światowych standardów. Nasze rozwiązania służą automatyzacji, digitalizacji i optymalizacji procesów przemysłowych. Patrząc np. na liczbę wdrożeń produktów i rozwiązań, takich samych jak stosowane przez najnowocześniejsze koncerny na świecie, jesteśmy w dobrym miejscu. Stosując najnowsze technologie, takie jak IIoT, a w szczególności uczenie maszynowe, pomagamy firmom z branży przemysłowej w osiągnięciu doskonałości operacyjnej, poprawie bezpieczeństwa, obniżeniu kosztów i zwiększeniu produktywności. Nasze rozwiązania przekładają się na realne oszczędności finansowe i ograniczenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenie wpływu na środowisko. Na tym generalnie polega walka konkurencyjna w środowisku przemysłowym w ciągle zmieniającym się otoczeniu biznesowym.
Które z rozwiązań z zakresu cyfrowej transformacji może przynieść najwięcej korzyści firmom produkcyjnym – Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, cyfrowy bliźniak, Big Data, inne? Które z nich będą szczególnie intensywnie rozwijały się w najbliższych latach?
Jeśli chodzi o dane i ich analizę, Internet Rzeczy i Big Data to obecnie technologie, o których mówi się najwięcej. Wdrożenie ich w przemyśle umożliwia monitorowanie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym oraz szybką reakcję na ewentualne problemy, co przekłada się na zwiększenie efektywności operacyjnej i poprawę jakości produktów. Dodatkowo pozwala na optymalizację kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz maszyn w fabrykach. IoT i analiza Big Data pozwalają na lepsze zrozumienie procesów produkcyjnych oraz na identyfikację obszarów, w których można zmniejszyć koszty energii i surowców czy koszty związane z obsługą maszyn.
Wdrożenie nowych technologii przyczynia się również do zwiększenia innowacyjności i poprawy świadomości rynkowej, co może przekładać się na tworzenie nowych produktów i większą konkurencyjność na rynku.
Czy i jaką przewagę konkurencyjną ma polski przemysł na tle innych krajów, zwłaszcza europejskich? Jakie są jego mocne strony?
Przez ostatnie 30 lat siłą polskiego przemysłu była wysoka produktywność, dostęp do wykwalifikowanej i zmotywowanej kadry, niezwykłe połączenie kreatywności i elastyczności oraz oczywiście niskie koszty. W najbliższym czasie ogromne, jeśli nie decydujące znaczenie dla sukcesu polskiej gospodarki będzie miał koszt energii. Aby skutecznie konkurować z innymi gospodarkami europejskimi czy globalnymi, musimy mieć dostęp do pewnej i taniej energii elektrycznej. Dlatego tak ważne są obecnie inwestycje w dywersyfikację źródeł paliw energetycznych – miks źródeł wytwarzania, w tym głównie źródła odnawialne i jądrowe – oraz w sieci dystrybucyjne. Przy utrzymaniu dotychczasowych czynników przewagi konkurencyjnej i korzystaniu z taniej energii możemy skutecznie walczyć na rynku.
Jakie sektory są głównymi odbiorcami rozwiązań firmy Emerson?
Nasze rozwiązania są dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw przemysłowych o różnej wielkości. Oferujemy szereg rozwiązań dla różnych branż, takich jak przemysł energetyczny, chemiczny, petrochemiczny, farmaceutyczny, spożywczy i wiele innych. Historycznie największą bazę zainstalowanych produktów mamy w energetyce wytwórczej, przemyśle chemicznym i rafineryjnym. Na bieżąco monitorujemy rozwój polskiego rynku, w tym pojawianie się nowych sektorów, choćby w ramach globalnego trendu nearshoringu. Dzięki doświadczeniu naszych pracowników z różnych światowych rynków możemy podzielić się z naszymi klientami doświadczeniem i najlepszymi praktykami z wdrożeń automatyzacji.
Jakie są plany firmy na najbliższe lata?
Nie mogę zdradzić szczegółów, ale będzie ekscytująco. Domykamy kilka ciekawych akwizycji i wprowadzamy nowe produkty uzupełniające nasze portfolio. To, co dzieje się w polskiej gospodarce również pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Tomasz Kosik
Dyrektor generalny i członek zarządu Emerson. Kieruje aktywnością firmy Emerson na terenie Polski, krajów bałtyckich i Ukrainy. Swoją karierę w koncernie Emerson rozpoczął w 1999 r. Zajmował różne stanowiska w Polsce i Europie, a od 2016 r. pełni rolę dyrektora generalnego i członka zarządu.
Tomasz Kosik jest absolwentem Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Ukończył również studia MBA w Akademii Leona Koźmińskiego oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansami w Szkole Głównej Handlowej.
source: Automatyka 9/2023