Smart transformacja
Urszula Chojnacka (SEW-EURODRIVE) print
O źródłach sukcesu SEW-Eurodrive Polska, innowacyjnych produktach, unikalnych na rynku usługach dla klientów, wyzwaniach związanych z Przemysłem 4.0 i szansach wynikających z automatyzacji produkcji rozmawiamy z Tomaszem Wielandem, prezesem zarządu firmy SEW-Eurodrive Polska.
Początki polskiej spółki to niewielki oddział w Łodzi. Dziś SEW-Eurodrive należy do kluczowych dostawców napędów na polskim rynku. Co zdecydowało o sukcesie?
Kluczem do sukcesu jest optymalizacja działań wewnątrz firmy z wykorzystaniem międzynarodowego doświadczenia i wiedzy. Kierujemy się zasadą „myśl globalnie – działaj lokalnie”. Mamy oddziały w całej Polsce, a nasza główna siedziba znajduje się w Łodzi. Dzięki wielu lokalizacjom możemy szybko i sprawnie pomagać klientom i reagować na ich potrzeby.
Wiodącą pozycję na rynku techniki napędowej gwarantują nam proaktywne działania: nie czekamy na zmiany, ale sami je kreujemy. Z obserwacji i analizy najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki wyciągamy wnioski, które pozwalają nam wdrażać rozwiązania dostosowane do wymagań rynku. Niewątpliwie siłą napędową, która odegrała kluczową rolę w rozwoju firmy SEW-Eurodrive w Polsce jest zespół kompetentnych, wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników, którzy identyfikują się z marką.
Od ponad 20 lat działalności firmy na polskim rynku dynamicznie się rozwijamy i jesteśmy elastyczni względem zmieniających się warunków rynkowych. Niejednokrotnie, dzięki wprowadzaniu nowych produktów lub specjalistycznych usług, jesteśmy inicjatorem zmian. Aby spełnić oczekiwania klientów oraz realizować założone cele, wdrożyliśmy system zarządzania relacjami z klientami SAP CRM oraz system modernizacji i optymalizacji procesów montażu WIEPROconsulting, a także rozwinęliśmy dział obsługi serwisowej, w tym specjalistyczny dział serwisu wielkogabarytowych przekładni przemysłowych. Mamy też bogatą ofertę szkoleń produktowych i menedżerskich dla inżynierów. W 2017 r. przeszliśmy wieloetapową weryfikację TÜV SÜD i otrzymaliśmy certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2015 oraz OHSAS 18001. Międzynarodowy charakter firmy zapewnia wysokie standardy w zakresie jakości, a wybór techniki napędowej „made by SEW” jest gwarancją niezawodności i bezpieczeństwa inwestycji.
Co jest we współczesnych realiach rynkowych w Pana opinii najmocniejszą stroną firmy, pozwalającą skutecznie budować przewagę konkurencyjną?
To niekonwencjonalne połączenie tradycji z nowoczesnością. Innowacyjność, tradycja i ukierunkowanie na potrzeby klienta – to trzy filary naszej firmy. Tradycja to najwyższa jakość produktów oparta na wieloletnim doświadczeniu. Łączymy ją z innowacyjnością kompleksowych rozwiązań z zakresu techniki napędowej i automatyzacji. SEW-Eurodrive jest firmą, za którą stoi ponad 85-letnia historia i doświadczenie niemal we wszystkich branżach przemysłu na całym świecie.
Naszą przewagę rynkową buduje elastyczność i szybkość w działaniu – pozwala na to duży magazyn komponentów i specjalistyczne stanowiska montażowe. Przywiązujemy dużą wagę do produktów i rozwiązań, ale przede wszystkim do wsparcia i doradztwa na każdym etapie realizacji inwestycji. Zadowolenie odbiorcy i rozwiązywanie problemów jest naszym priorytetem.
Początki przedsiębiorstwa związane były z produkcją silników elektrycznych, ale dziś oferta jest znacznie szersza i obejmuje także motoreduktory, przekładnie czy komponenty do instalacji decentralnych. Które rozwiązania cieszą się największym zainteresowaniem wśród odbiorców z sektora przemysłu?
Naszym wiodącym produktem są dziś motoreduktory. Ich modułowy charakter zapewnia wiele wariantów konfiguracji oraz właściwy dobór, w zależności od wymagań oraz ich przeznaczenia. Nasze rozwiązania są doceniane w wielu branżach przemysłu, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym – ze względu na wysokie wymagania jakościowe i niezbędne dopuszczenia oraz bezawaryjność, w przemyśle spożywczym – z uwagi na dużą odporność na pracę w szczególnie agresywnych warunkach oraz w logistyce produkcji, ponieważ bogata gama produktów umożliwia dowolną i kompleksową konfigurację rozwiązań.
Bardzo dynamicznie rozwijają się w naszej firmie działy wielkogabarytowych przekładni przemysłowych oraz usług serwisowych. Przekładnie przemysłowe to zaawansowane rozwiązania, niemalże maszyny, projektowane i dostosowywane w zależności od ich przeznaczenia. Wymagają zaawansowanej infrastruktury oraz wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Z roku na rok odnotowujemy także wzrost zainteresowania naszą ofertą serwisową, która jest bardzo szeroka i obejmuje nie tylko produkty firmy SEW-Eurodrive, ale także innych producentów. Nieustannie rośnie również zainteresowanie naszych klientów podnoszeniem kompetencji w zakresie programowania i parametryzacji maszyn, które wyposażone są w rozwiązania SEW-Eurodrive. Stąd właśnie nasza szeroka oferta szkoleń prowadzonych w Łodzi, Tychach i Poznaniu.
Wspomniał Pan o rosnącym zainteresowaniu usługami. Z których z nich najczęściej korzystają odbiorcy?
Jedną z najbardziej popularnych w portfolio usług naszej firmy jest usługa serwisowa CDM Complete Drive Management, czyli kompletne zarządzanie procesem konserwacji. To kluczowy element w prewencyjnym utrzymaniu ruchu, redukujący ryzyko awarii do minimum. Dzięki tej usłudze klient zyskuje dostęp do wszystkich stosowanych w jego zakładzie napędów wraz z informacją, kiedy powinien dokonać konserwacji i jakich części zamiennych będzie potrzebował. Może też łatwo sprawdzić dostępność zamienników, a wszystkie dane znajdzie na platformie on-line. Usługa CDM to również gwarancja priorytetowego podejścia w przypadku awarii i dostawy nowych motoreduktorów – nawet w czasie kilku godzin.
Co przeważa w ofercie SEW-Eurodrive – produkty „szyte na miarę” czy standardowe?
W praktyce wszystkie nasze napędy są „szyte na miarę”, zgodnie z potrzebami zamawiających. Oczywiście oferujemy też gotowe rozwiązania, czyli „produkty z półki”, wypracowane na bazie wielu lat współpracy z klientami. Są to rozwiązania przeznaczone dla ściśle określonych branż, np. przemysłu FMCG, maszynowego, wydobywczego, hutniczego, rolniczego czy lotniczego oraz ściśle określonych aplikacji, np. do maszyn pakujących, nalewających, pomiarowych, papierniczych, do obróbki drewna, aplikacji windowych i wielu innych, jak również predefiniowane moduły aplikacyjne, które pozwalają optymalizować pracę.
W jakich aplikacjach najczęściej stosowane są rozwiązania z Państwa portfolio?
Produkty z oferty SEW-Eurodrive mogą być stosowane w każdej branży. Nie bez powodu motto firmy brzmi „Driving the World” – napędzamy świat. Nasze rozwiązania napędowe znajdują zastosowanie we wszystkich aplikacjach związanych z transportem, podnoszeniem, obracaniem, składowaniem czy przesuwaniem.
Największym wyzwaniem są dla nas zadania, w których wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki. Obecnie skupiamy się na rozwiązaniach, które kompleksowo obsługują funkcje logistyczne zakładu, takich jak samojezdne wózki AGV. Tego typu projekty to z jednej strony wyzwanie, a z drugiej satysfakcja z wdrożenia rozwiązań tworzących inteligentne fabryki.
Czy planujecie w najbliższej przyszłości rozwinąć ofertę o nowe rodzaje rozwiązań lub usług?
Jako światowy ekspert w dziedzinie techniki napędowej rozszerzamy spektrum działania. Zaproponujemy naszą wizję automatyki przyszłości. Premiera produktu nastąpi podczas najbliższych targów Automaticon w Warszawie. Aby uczestniczyć w budowie inteligentnych fabryk przyszłości opracowaliśmy nową generację produktów SEW – modułowy system automatyki MOVI-C. To stworzone od podstaw kompleksowe rozwiązanie dla automatyzacji procesów technologicznych, które składa się z czterech modułów: oprogramowania inżynierskiego MOVISUITE, kontrolerów ruchu MOVI-C CONTROLLER, systemów przetwornic częstotliwości MOVIDRIVE oraz naszej techniki napędowej. Nowy system automatyki bazuje na produktach SEW-Eurodrive najwyższej jakości, a jego poszczególne moduły efektywnie współpracują i komunikują się, również z urządzeniami zewnętrznymi. Gwarantuje to wyższy poziom integracji i usprawnioną komunikację.
Oprogramowanie inżynierskie MOVISUITE zapewnia oszczędność czasu oraz kosztów. Nowy interfejs pozwala na szybsze i łatwiejsze planowanie oraz uruchamianie aplikacji. Obsługa i czynności diagnostyczne napędów oraz kontrolerów ruchu są obecnie bardziej intuicyjne, a zastosowanie predefiniowanych i edytowalnych modułów aplikacyjnych MOVIKIT znacznie skraca czas uruchomienia napędów i realizacji nawet skomplikowanych funkcji.
Kontrolery ruchu serii MOVI-C CONTROLLER poszerzają zakres parametryzacji urządzenia, redukując tym samym czas potrzebny do przygotowania własnego złożonego programu, jak również umożliwiają przyjazne dla użytkowników centralne przechowywanie danych. Nowe kontrolery pozwalają na łatwą integrację z istniejącymi systemami sterowania (interfejsy EtherNet/IP, Profinet, EtherCAT i inne) i gwarantują krótkie czasy cyklu programu rzędu 1 ms. Dostępne są w czterech klasach wydajności, umożliwiając podłączenie do 32 interpolowanych osi.
Falowniki MOVIDRIVE nowej serii pozwalają na regulację i monitorowanie każdego silnika. MOVIDRIVE dostępny jest jako modułowy system wieloosiowy z modułami jednoosiowymi i dwuosiowymi oraz jako falownik z przyłączem sieciowym. Mówimy tutaj o dwóch modułach falownika w jednej obudowie (podwójna oś), możliwości sterowania różnego typu silnikami różnych producentów (asynchroniczne, synchroniczne i bez sprzężenia zwrotnego) oraz oszczędności miejsca w szafie sterowniczej. Modułowa konstrukcja i kompatybilność produktów umożliwiają szybką rozbudowę i ograniczenie różnorodności urządzeń.
Technika napędowa SEW-Eurodrive to szeroka gama produktów z położeniem nacisku na indywidualne aplikacje – pełna oferta przekładni, silników i motoreduktorów do instalacji centralnej lub zdecentralizowanej, dla każdej aplikacji, prędkości i momentu obrotowego.
Korzyści wynikające z zastosowania nowej generacji produktów SEW-Eurodrive, to przede wszystkim redukcja wymaganego miejsca w szafie sterowniczej, ograniczenie liczby typów zastosowanych urządzeń, obniżenie – dzięki zastosowaniu instalacji z pojedynczym kablem hybrydowym – kosztów instalacji, a także możliwość zastosowania MOVI-C CONTROLLER jako mastera sieci EtherCAT. Co istotne, wszystkie niezbędne komponenty pochodzą od jednego dostawcy i zapewniają pełną kompatybilność. W skrócie można powiedzieć, że gwarantujemy 100 proc. automatyzacji od jednego dostawcy.
Jakie trendy obserwujecie wśród dostawców i odbiorców rozwiązań tego typu jak oferowane przez SEW-Eurodrive?
Istotna jest wartość dodana. Obecnie liczy się nie tylko produkt, ale wszystkie wartości dodane, takie jak doradztwo i wsparcie techniczne, optymalizacja procesów, niezawodność i elastyczność.
Wszyscy starają się dostosować i wdrażać rozwiązania, które będą spełniały założenia nowej rewolucji technologicznej, czyli Przemysłu 4.0. W naszym przypadku oznacza to udział w tworzeniu inteligentnych fabryk, czyli Smart Factory. Przy konstruowaniu takich fabryk ważne jest wydajne zarządzanie oraz wspieranie wielu obszarów innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu automatyzacji – to unikalne połączenie człowieka i technologii, w którym człowiek pełni funkcję nadrzędną w całym łańcuchu wartości. Powstają nowe obszary pracy związane ze sterowaniem, monitorowaniem oraz optymalizacją procesów, co ma na celu zapewnienie możliwie największej bezawaryjności, bezobsługowości i efektywności przy zachowaniu najwyższej jakości.
Dziś coraz częściej liczy się energooszczędność, ekonomiczność, a nawet ekologiczność rozwiązań. Jak te oczekiwania rynku przekładają się na działalność Waszej firmy?
Coraz częściej spotykamy się z takimi właśnie wymaganiami klientów, którzy stawiają na wszystkie wymienione przez Panią aspekty oraz oczywiście na bezpieczeństwo produktów. Dla SEW-Eurodrive energooszczędność jest standardem. Nasze silniki spełniają wymogi wszystkich klas energooszczędności. Stworzyliśmy system effiDRIVE, który wyznacza nowy kierunek dla optymalnych energetycznie rozwiązań. Dokładna analiza oraz indywidualne doradztwo pozwalają na identyfikację potencjału oszczędności oraz określenie środków zaradczych, dzięki którym można zredukować straty mocy, zoptymalizować zapotrzebowanie na nią i wykorzystać uwolnioną energię. Potencjał oszczędnościowy oferowanych przez nas wydajnych energetycznie komponentów napędowych wykorzystywany jest w ramach planowanych inwestycji lub modernizacji istniejących maszyn i urządzeń. Nie zapominamy również o ekologiczności – ciągle udoskonalamy procesy produkcyjne, w tym m.in. powłoki lakiernicze naszych produktów. Dbamy o to, aby były przyjazne dla środowiska, a tym samym spełniały wymagania odpowiednich norm.
Czego oczekują dziś odbiorcy systemów napędowych? Jakie są różnice w oczekiwaniach klientów z branży OEM i klientów końcowych?
Zarówno dla klientów branży OEM, jak i klientów końcowych nadrzędna jest bezawaryjność produktów, jakość, terminowość dostaw, elastyczność i szybkość działania oraz dostęp do obsługi posprzedażowej. Coraz częściej zauważamy też wśród klientów zapotrzebowanie na fachowe doradztwo w doborze, przeprowadzeniu obliczeń, a nawet certyfikacji i wykonywaniu odpowiednich pomiarów potwierdzonych niezbędnymi protokołami, jak pomiary zakłóceń interharmonicznych generowanych w stronę sieci zasilającej czy pomiary poziomów zakłóceń EMC. Zakłócenia generowane przez instalacje i okablowanie wewnątrz szaf sterowniczych potrafią nierzadko znacznie skrócić żywotność elektroniki sterującej, zasilaczy impulsowych i urządzeń energoelektronicznych, jakimi są falowniki. Wspomniane wcześniej działania i pomiary zdecydowanie wpisują się w nowoczesne podejście do utrzymania ruchu, zwane „preventive maintenance”.
Kolejnym dynamicznie rozwijającym się obszarem, który nie umknął naszej uwadze, jest obszar Functional Safety. Dysponujemy wiedzą i profesjonalnymi narzędziami wspomagającymi dobór i projektowanie instalacji we wspomnianym obszarze. Narzędzia te umożliwiają projektowanie instalacji oraz dobór komponentów zgodnie z wymaganiami EN ISO 13849-1. Mamy też w ofercie usługę HOTLINE 24H/7, która naprawdę działa zgodnie z nazwą. Zaznaczam to, gdyż niewiele firm, które oferuje tego typu usługi faktycznie pomaga w rozwiązaniu problemów 24 godziny na dobę przez rzeczywiste i skuteczne działanie.
Na ile dużym zainteresowaniem cieszy się serwis ON-LINE SUPPORT i wsparcie oferowane drogą internetową?
Wsparcie techniczne i doradztwo jest jednym z naszych najważniejszych atutów. W zmieniającej się rzeczywistości, wobec digitalizacji komunikacji, stworzony został ekspercki portal
ON-LINE SUPPORT, dostępny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Pozwala on przetwarzać dane i dobrać produkt w czasie rzeczywistym, a także zapewnia dużą samodzielność w dostępie do danych i dokumentów technicznych. W serwisie można znaleźć wiele funkcjonalności wspomagających codzienną pracę, m.in. konfigurator produktu, wyszukanie zamiennika, kalkulator amortyzacji silników oraz moduł umożliwiający projektowanie techniki napędowej wyposażonej w systemy bezpieczeństwa. Dostępna jest również opcja wysyłania zapytań ofertowych oraz zamówień, informacja o statusie zamówienia, śledzenie przesyłki i terminu dostawy. ON-LINE SUPPORT to także dostęp do kompleksowej bazy danych z rysunkami CAD oraz pełnej dokumentacji i kart katalogowych. Szczególnym modułem jest baza CDM – moduł odpowiedzialny za zarządzanie systemem konserwacji, w którym skatalogowane są wszystkie napędy. Efektem inwentaryzacji jest lista napędów wraz ze wszystkimi parametrami, która umożliwia szybkie odtworzenie lub zastąpienie dowolnego napędu. System CDM jest fachowym wsparciem, stanowiącym profesjonalne narzędzie przy prewencyjnym utrzymaniu ruchu.
Co powinno być głównym kryterium decydującym o wyborze napędu?
Istotna jest całkowita kalkulacja kosztów – nie możemy brać pod uwagę samych kosztów zakupu napędów lub rozwiązań. W przypadku dużych inwestycji należy rozpatrzyć całkowity koszt posiadania (TCO), czyli koszty związane z pozyskaniem, instalowaniem, użytkowaniem i serwisowaniem, aż do utylizacji. W przypadku mniejszych inwestycji kluczowym kryterium staje się bezawaryjność i serwis, w tym dostępność części zamiennych, wsparcie techniczne itp. Wszystko to składa się na bezpieczeństwo inwestycji oraz budowanie własnej marki.
Obecnie zarówno na rynku polskim, jak i światowym działa bardzo dużo firm, które produkują różnego typu maszyny i urządzenia. Zdecydowana większość tych producentów używa sprawdzonych i wysokiej jakości komponentów różnych wiarygodnych dostawców i partnerów, żeby zapewnić maksymalną bezawaryjność i jakość produktów. Jednym z takich partnerów jest SEW-Eurodrive.
Jakie są najważniejsze założenia strategii firmy na najbliższe lata?
Jesteśmy na drodze ciągłego rozwoju i będziemy nią podążać. Potwierdza to wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001:2015 oraz higieną pracy OHSAS 18001, który rozumiemy jako motywację do ciągłego doskonalenia. Planujemy jeszcze wdrożenie norm środowiskowych oraz z zakresu IT. Bierzemy udział w budowaniu w Polsce inteligentnych fabryk Lean Sm@rt Factory, projektując rozwiązania wspomagające automatyzację procesów produkcyjnych i logistycznych zgodnie z filozofią Przemysłu 4.0.
Kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju, ważnym elementem naszej strategii jest podnoszenie kompetencji pracowników – to moim zdaniem największy potencjał wzrostu każdego przedsiębiorstwa. Firma to tworzący ją ludzie, ich wkład, zaangażowanie oraz kompetencje. Planujemy w najbliższym czasie wzrost organiczny naszego przedsiębiorstwa w Polsce. Obecnie otwieramy biura handlowo-techniczne we Wrocławiu oraz Olsztynie. Naszym atutem jest elastyczność i terminowość, dlatego planujemy duże inwestycje związane z rozwojem części produkcyjno-inżynieryjnej, aby w jeszcze lepiej reagować na potrzeby i spełniać oczekiwania rynku.
Co uznaje Pan za największe wyzwanie w najbliższych latach dla branży, w której działa SEW-Eurodrive i dla samej firmy?
Przemysł 4.0 oznacza rewolucję w zakresie procesów produkcyjnych i logistycznych. Nadchodzące lata przyniosą przedsiębiorstwom wdrażającym tę koncepcję gruntowne zmiany. SEW-Eurodrive pomaga kształtować transformację do Smart Factory. Oprócz nowych technologii i produktów dla produkcji i logistyki przemysłowej przyszłości opracowujemy dla klientów również szereg nowatorskich rozwiązań programistycznych, opartych na analizie danych o dużej wartości. Mamy już wiele rozwiązań z zakresu konserwacji prewencyjnej oraz indywidualnej konfiguracji napędów i podzespołów automatyzacyjnych. Kolejny krok to aplikacje służące do optymalizacji procesów produkcji, a to jest możliwe dzięki coraz ściślejszej współpracy inżynierów z programistami.
Fabryka 4.0 oznacza wiele nowych możliwości, związanych z produkcją zintegrowaną w cyfrowej sieci, w tym montaż, konserwację, naprawy, marketing i utylizację. Wszystkie te obszary obejmują zintegrowane sieciowo i centralnie sterowane maszyny (Przemysł 3.0), które dodatkowo podejmują niezależne decyzje w oparciu o dane (Przemysł 4.0). Wszystko po to, by zwiększyć efektywność produkcji. Przewiduję, że z czasem pojawią się systemy adaptacyjne, które zredefiniują większość rozwiązań uznawanych przez nas za sprawdzone.
Ogromna ilość danych, przechowywanych i poddawanych analizie jako tzw. Big Data, to już rzeczywistość. Decyzje dotyczące globalnej konkurencji zapadać będą w biurach analiz danych. Inteligentne programy analityczne umożliwią opracowanie sposobów poprawy efektywności, niezawodności i odporności procesów technicznych na awarie. Podczas gdy poprzednie strategie produkcji przemysłowej opierały się na centralnych, hierarchicznych podmiotach kontrolujących, to w czasach Internetu Rzeczy nowoczesne maszyny, podzespoły i obrabiane materiały same w sobie będą inteligentne. Innymi słowy, rzeczy te mogą się teraz samoorganizować. Trend ten określa się mianem „smartyzacji”, które opisuje połączenie konwencjonalnych produktów fizycznych z najnowocześniejszymi technologiami informacyjnymi.
Pojawienie się rozwiązań, które są nie tylko cyfrowe, ale także inteligentne, otwiera gamę nowych możliwości. SEW-Eurodrive dodaje inteligentną automatyzację do metod i procesów właściwych dla lean management. Obejmuje to systemy wspomagania logistyki dostaw i skomplikowane systemy adaptacyjne, które potrafią automatycznie rozpoznawać procedury, uczyć się niezależnie i integrować się z już istniejącymi systemami. Modularność produktów SEW-Eurodrive inicjuje ewolucyjną transformację do Smart Factory. Już dziś obserwujemy, że dzięki współpracy inżynierów z programistami możemy zaoferować naszym klientom sprawdzone, wciąż udoskonalane produkty wzbogacone o nowe funkcjonalności i cechy, niezbędne w nowoczesnych, wysoko zautomatyzowanych fabrykach. Dzięki temu SEW-Eurodrive i nasi klienci pozostajemy konkurencyjni i zdolni do adaptacji wobec szybko zmieniającego się świata, w jakim żyjemy. Hasło SEW-Eurodrive to „Napędzamy świat” i choć świat pędzi coraz bardziej, to trzymamy tempo, by wciąż go napędzać.
Tomasz Wieland
Absolwent Politechniki Poznańskiej, Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Executive MBA na Nottingham Trent University. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych oraz logistyki produkcji zdobyte w firmach inżynierskich z sektora B2B; praktyk w obszarach zarządzania, w tym zarządzania projektami, sprzedaży, produkcji oraz systemów jakości.
Z SEW-Eurodrive jest związany od 2015 r., kiedy objął stanowisko prezesa zarządu. Obecnie koncentruje się na zapewnieniu zrównoważonego wzrostu firmy i wdrażaniu długoterminowej strategii rozwoju oraz ciągłym doskonaleniu organizacji.
source: Automatyka 3/2018